Toz Böceğini Yok Etme

Toz Böceğini Yok Etme

Mobilyalarda ve ahşaplarda görülen toz böceklerinin yaşam döngüsü yaklaşık olarak 3 ay ile 1 yıl arasında farklılık gösterir. Gelişmekte olan toz böceği larvası 1 yıl boyunca ortaya çıkan yetişkin böcekler ile olgunluk seviyesine ulaşır. Toz böcekler ile mücadelede fumigasyon yada ulv ilaçlama yaptırılması böceklerin çok daha kısa sürede ortadan kaldırılması için etkilidir. Şiddetli toz böceği istilaları ciddi sıkıntı yaşanmasına sebep olmaktadır.

İşte bu nedenle toz böceklerin çok kısa bir sürede ortadan kaldırılması için soğuk sisleme tabir edilen ilaçlama yapılması önemlidir. Yada fumigasyon yöntemi tercih edilebilir bu şekilde ahşap malzemeler içine yumurta bırakmaya çalışan toz böceklerinin daha kolay yok edilmesi mümkün olabilir. Ahşapları toz böceklerinden korumak için bazı küçük tedbirler alınması faydalı olur. Öncelikle satın almadan önce alacağınız ahşap malzemeyi güzelce araştırmanız hava kurutmalı yada fırınlama işleminden geçirip geçirmediğini öğrenmeniz önemlidir.

Ahşapta Üreyen Böcekler

Ahşap malzemelerdeki yüzeylerin kimyasal işlem görmüş olması yani koruyucu böcek öldürücüler uygulanmış olması önemlidir. Toz böceklerinin yaşam alanları nasıl önlenir? diyorsanız kimyasal işlem olan cila ve koruyucu yapmak gerekir. Bu ahşaplara musallat olmasını büyük oranda geciktirir. İnsanlar toz böcekleri ile ilgili çeşitli arayış ve sorulara yönelir. Toz böceği uçar mı? küçük beyaz böcekler nedir? toz böceği gözle görülür mü? toz böcekleri ile mücadelede toz böceğine kesin çözüm var mı? gibi sorular alırız.

Toz böceği uçan bir böcek değildir küçük beyaz böcekler beyaz toz böceği ve rutubet böceği olarak isimlendirilir. Toz böcekleri oldukça küçük yapılı oldukları için dikkatli bakılmadığı takdirde pek fark edilemez. Genellikle beyaz toz tanesi sanılır bu böceklere süpürgelik böceği olarakta isim verilir. Beyaz nem böceği olarak bilinen beyaz toz böcekleri kapı pervazları ve süpürgelik kenarlarında sıkça karşılaşılan bir böcektir.

Toz Böceği Yumurtalarını Temizleme

Toz böceğine kesin çözüm vardır ancak parke arkası ve kapı pervazları gibi iç bölgelerde üreyen yada su çekmesinden dolayı ahşap malzemelerin ve suntaların içinde oluşan toz böcekleri ile mücadele oldukça zordur. Bu nedenle tek ilaçlama ile toz böceklerine kesin çözüm sunmak son derece zor olacaktır. Evde dip bölgelerde toz böcekleri izlenerek hangi bölgelerde yoğunlaştıkları tespit edilmesi gerekir. Toz böceğini ne öldürür? diyorsanız ortamdaki rutubeti ortadan kaldırmak en önemli etkenlerin başında gelir.

Böcek ilaçlama ile yüzeysel olan toz böcekleri ölmektedir ancak dip bölgelerde olan böcekler ve yumurtaları istilanın asıl kaynağıdır. Toz böcekleri neden olur? diyorsanız genellikle rutubet ve nemli neden kaynaklanır. Pek çok insan ilk defa gördükleri bu minik canlar karşısında şaşkınlığını gizleyemediği için toz böcekler nereden gelir? toz böceği evde niye olur? gibi arayışlara yönelen insanlar çok fazla bilgiye ulaşamaz.

Toz Böcekleri Nem Ve Rutubetten Olur

Çünkü ilaçlama firmaları ve internet ortamında toz böcekleri ile ilgili bilgiler oldukça kısıtlıdır. Gözle zor görülen böcekleri insanlar ve ahşap malzemeler için zararlı özellikleri ile dikkat çeker. Bu nedenle toz böcekleri ile mücadele çok daha hassas ve üst seviyede ilaç ile profesyonel böcek ilaçlama yöntemleri kullanılarak yapılmalıdır. Toz böceği nedir? toz böceği neden olur? diyenlerin rutubetten kaynaklanan küflenmeler ve pamuksu küfte oluşan canlı organizmaların toz böceklerini tetiklediğini bilmeleri gerekir.

Toz böceklerinin oluşma nedenleri içinde evin tozlu olması, yeteri kadar temizlik yapılmaması ve mekanda rutubetin varlığı en büyük sebeplerin başında gelir. Ortamın havalandırılmaması karanlık ve ışık girmeyen bölge olması bunda büyük etkendir. Değişik isimler ile anılan bu minik nokta kadar böcekler toz böceği, beyaz rutubet böceği, toz akarı, mite, mayt, kitap biti benzeri değişik isimler ile anılır.

Toz Böceklerinin Görüldüğü Yerler

Değişik türevleri olup odunla beslenenler olduğu gibi deri ve doku artıkları ile beslenenlerde vardır. Çoğunlukla yaşam bölgeleri mobilya, halılar, yataklar ve döşeme araları olarak dikkat çeker. İnsanlar için zararlı olan toz böceklerinin ürettikleri proteinler insan cildinde alerjik özellikli rahatsızlıklara sebep olur. İnsanların bilmesi gereken toz böceklerinin oluşma sebepleri nemlenme ve ortamdaki toz tabakası olarak öne çıkar.

Beyaz toz böcekleri olarak bilinen miteler insanların vücudunda bolca bulunur ancak bunu insanlar bilmez. Çünkü bunların beslenme özelliği deri döküntüleridir halı, yatak, çarşaf, elbise, yastık kılıfı gibi yerlerde çok sayıda minik toz böceği bulunur. Bunlar genellikle rutubet ve toz böcekleri olarak bilinmektedir. Toz böcekleri kaşınma ve alerjiye neden olur ancak bu böceklerin ısırmasından kaynaklanmaz vücutlarındaki tüylü özellikler ve insanlarda kaşınmaya sebep olduğu bilinmelidir.

Minik Toz Böceği İle Mücadele

Toz böcekleri nereden gelir? diye merak edenlerin bu böceklerin kaynağı rutubet ve tozlu ortamların bu böcekleri tetikleyici sebeplerinin olduğunu anlaması gerekir. Beyaz toz böcekleri evlerde ve yataklarda sıkça karşılaşılan bir durumdur. Yatakta toz böceği neden olur? diyenlerin asıl kaynağının insanlar olduğunu anlaması gerekir. Yeterince temizlik yapılmayan halı üzerinde, yatakta ve kıyafetlerde çok sayıda minik alerjen canlılar bulunur.

Bu nedenle yataktaki nevresimlerin, yastık kılıfı ve çarşafların hatta yatağın sık aralıklar ile temizlenmesi, kıyafetlerinin sıcak suda yıkanması, ortamın devamlı havalandırılması temizlenmesi şarttır. Beyaz nem böcekleri ve toz böceklerini yok etmek için erken müdahale kritik önem taşır. Toz böceği ilaçlama zor ve zahmetli bir uygulamadır bu nedenle sıradan yöntemlerle önlenmeleri imkansıza yakındır. Beyaz toz böceklerinden nasıl kurtulurum? diyorsanız bireysel çabalar hiçbir işe yaramayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir