Toz Böceği Nedir

Toz Böceği Nedir

Toz Böceği nedir? evlerde ve yaşam alanlarında üreyen minik toz böcekleri ölü deri hücreleri ve kabukları ile beslenirler. Bu nedenle insanların yaşadığı ortamlarda bulunur ve insan aktiviteleri ile çevreye yayılır, hareket ederler. Beslenme malzemelerinin toplandığı yerler ise genellikle yatak ve minderler, mobilyalar ve halılardır. Normal şartlarda insanlar, bu ilginç görünüşlü varlıkları görüp fark edebilmeyi istemezler.

Kuşkusuz bu canlıların görünmez oluşları,titiz ev hanımları için aslında hayatın çekilmez boyutlara ulaşmasını engellese de gerekli tedbirleri alamayıp dönem, dönem toz böceklerine karşı ilaçlama yaptırılmadığı takdirde ileride çok ciddi solunum rahatsızlıkları ve cilt alerjenleri oluşumuna neden olacaktır. Ancak bazı canlılar için zararlıdırlar.
Öyle ki, parazit olarak içinde yaşadığı bir arı topluluğunu, arıların üstteki ölü derilerini delerek ve vücut sularını emerek ortadan kaldırabilirler.

Toz Böceklerinin Özellikleri

Bunun gibi pek çok böcek, hayvan ve bitkiye zarar verebilirler. Kimisi zarar verirken, beraberinde çeşitli faydalar da getirir. Örneğin böcek akarları böceğin ölümüne veya hastalanmasına sebep olurlar, ama aynı zamanda meydana getirdikleri atıklarla toprağın verimini de büyük ölçüde artırırlar. Bazıları ise birtakım canlıların asalaklarıdır. Bazı hayvanların kulak kanallarında, akciğerlerinde ve bağırsaklarında yaşarlar.

Dolayısıyla akarlar yani toz böcekleri farklı ortamlarda ve insan dışında farklı canlılarla da yaşayabilen minik yapılı canlılardır. Toz akarları ve toz böcekleri, bize görünmeyen ama etrafımızı sarmış durumda evlerin her tarafında yaşayan canlılardır. Göremediğimiz, varlığını bir mikroskop olmadan kanıtlanması çok zor olduğu için çok dikkatli bakılınca görülen türleri de olup pek çok insan bunların böcek olduğuna inanmakta son derece zorlanmaktadır.

Zor Önlenen Bir Böcektir

Toz böceklerinin nasıl bir bedeni vardır? Bedeni tek bir hücreden mi ibarettir? Yoksa biraraya gelmiş birkaç hücre ve bir miktar organelden mi oluşmaktadır? Bu kadar küçük olduğuna göre başka bir ayrıntıya, özelliğe ya da organa sahip olamaması gerekir. Normal şartlarda gözle görünür belirli bir hacmi bile olmayan bir canlının, bir bakteri hücresinin özelliklerinden fazlasına sahip olması imkansız görünmektedir. Akar diğer adıyla toz böceği dediğimiz canlı, insan kafatasına benzeyen bir bedenden oluşur.

Bedenin üzerinde seyrek olarak tüyler bulunmaktadır. Ağzı, kafatasına benzeyen bu vücudun önünde toplanmıştır ve delmeye ayarlı özel bir yapıdadır. Toz böcekleri, sahip olduğu bu özel yapı sayesinde kendisine uygun bulduğu yiyecekleri küçük parçalara ayırabilir ve dolayısıyla besini vücuduna alabilir. Toz böceğinin vücudu ovaldir ve ince çiziklerle kaplanmıştır. Bu oval vücuttan sekiz küçük bacak çıkar. Sekiz ayak ise son derece önemli bir tasarıma sahiptir.

Toz Böcekleri ile Mücadele

Ayak tabanları toz böcekleri ve akarların halı iplikçikleri arasına ve döşemelerin derin bölmelerine gömülebilmelerini sağlayan yapışkan bir madde ile kaplanmıştır. Bu sekiz küçük bacak en güçlü vakum temizleyicilerinin bile çekiş gücüne direnç gösterebilir. Toz böcekleri ile mücadele son derece güç olup bilinen pek çok böcek ilacı ve kimyasallara karşı son derece dirençli bir yapıya sahiptir. Zararlı toz böcekleri sıradan bir böcekten çok daha dirençli bir yapıya sahip olup özellikle haşere mücadelesi veren pek çok ekibin korkulu rüyası gibidir.

Bunun nedeni kimyasallara çok dirençli bir minik haşere çeşidi olması ve pek çok insanın bu toz akarları hakkında pekte bir bilgiye sahip olmaması zorlanmalarına ve çaresiz kalmalarına en büyük sebeplerdendir. Zor ölen toz böcekleri mutlaka profesyonel ilaçlama firmaları ve kaliteli toz böceği ilaçları kullanılarak bilinçli bir şekilde yapılmalı her önüne gelenin eline bir sırt pompası alarak toz böcekleri ile mücadele edebileceği bir hizmet olmayıp insanların yaşadıkları toz böceği şikayetlerine etkili ilaçlama çözümleri sunabilmek için en iyi olanı vermeye gayret edilmelidir.

İnsanlar İçin Oldukça zararlıdır

Toz böceklerinin önlenmesi için mutlaka ulv yöntem yani sisleme toz böceği ilaçlaması yapılmalı kokusuz ilaçların hiç bir varlık gösteremeyeceği iyi bilinmeli ve mutlaka kokulu toz böceği kimyasalları kullanılarak evde toz böcekleri ile mücadele edilmelidir. Toz böcekleri deri alerjisi astım, bronşit gibi önemli rahatsızlıklara sebep olup insanlar için son derece rahatsız edici özelliğe sahiptir. Toz böcekleri profesyonel yöntemler ile önlenebilecek küçük haşereler olup yatak, koltuk, halı gibi önemli eşyalar arasında oldukça çok rastlanır ve düzenli olarak ilaçlama yaptırılması gereken bir haşere çeşididir.

Buraya kadar bahsettiklerimiz, bu mikroskobik canlının sadece dış görünümüdür. Gözle görülmemesine rağmen aslında her an her yanımızda olan bu canlının bir de bedeninin iç vardır. Daha önce belki de varlığından bile haberimizin olmadığı bir akar, oldukça kapsamlı organlara sahiptir. Akarların yani toz böceklerinin bazısı hem karada hem de suda yaşayabilir. Karada yaşayabilen akarlar “soluk borusu” yoluyla nefes alırlar.103 Soluk borusunun hemen yanında da “yemek borusu” bulunmaktadır. Atasoy İlaçlama toz böcekleri ile mücadelede profesyonel çözümler sunar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir