Tatarcık İlaçlama

Tatarcık İlaçlama

Tatarcık, geceleri aktif olan kanatlı bir zararlıdır. Tatarcık ilaçlama, tatarcık sineğinden kurtulma yolları içinde en etkili yöntem olup, ilaçlama yapılmadan tatarcıkların yok edilmesi mümkün değildir. Bu nedenle tatarcıkların görüldüğü mekanlar ve tatarcık üreme alanlarına yönelik olarak tatarcık ilaçlaması yapılarak evdeki tatarcıklardan kurtulmak
mümkündür.

Genelde lağım kanalları, atık su birikintileri, binaların bodrum ve havalandırma boşluklarında su sızıntısı olan bölgelerde görüldükleri için evdeki kişiler tarafından ilk aşamadan hemen fark edilmeyebilir. Tatarcık ilaçlama firmaları tarafından uygulanan tatarcık ilaçlama sizlerin sağlığını korumak ve sineksiz mekanlarda huzur içinde yaşamanız için oldukça önemlidir.

Yapıları gereği tatarcık böcekleri sinek türleri içerisinde zararlı bir tür olarak görülür. Tatarcık sineklerinin yapıları ortalama olarak 1–3 mm erginlerin boyu ise 2–5 mm civarında olabilmektedirler. Uzun bacakları ve görünüşleri bakımından şekil olarak sivrisineklere benzerler. Kanatları dahil olmak üzere bütün vücutları tüyler ile kaplıdır. Bu özellikleri bakımından sivrisineklerden ayrılırlar.

Tatarcıkların Özellikleri

Tatarcık nedir? diyorsanız, evlere havalandırma kısımları ve lağım giderlerine yakın olan bölgelerden giren zararlı sinekler arasında sivri sinek ile birlikte en çok tehlike tatarcıklardan gelir. Tatarcık ilaçlama sinekler içinde önemli bir yer tutar. Gerek yaşam bölgelerinin su sızan bölgelerde olması, gerek çok küçük çatlak ve yarıklara yuva yapmaları bu zararlı sineğin daha zor önlenmesine sebeptir.

Peki tatarcıklar nasıl öldürülür? evde kullanılan tatarcık ilaçları ara bölgelere ulaşma özelliğine sahip profesyonel uygulama gerektirir.
Akdeniz’e kıyıları olan ülkelerde sıklıkla görülen tatarcık türleri ve tatarcık insan yaşamında ciddi risklere neden olur. Tatarcık sineğinin sineğin sebep olduğu virüslü hafif seyirli hastalık önlem alınmadığı takdirde çok ciddi sorunlara yol açar.

Tatarcıklardan kurtulmak için ev ve bina içlerinde tatarcıkların üreme alanlarına yönelik olarak sisleme yöntem ile etkili bir tatarcık mücadele şekli uygulanması zorunludur. Tatarcıklar nasıl yok edilir? bu aslında pek çok insanın bir türlü cevabına ulaşamadığı bir soru olup sıradan böcek ilaçları ile tatarcıkların yok edilmesi mümkün değildir.

Tatarcıklar Hastalık Bulaştırır Mı?

Aslında yüzeysel bölgelerde üremeye başlayan tatarcık sinekleri ile mücadele daha kolay olup tek seferde ilaçlama ile yok edilmeleri mümkün olmaktadır. İşin zor olan tarafı bu virüs taşıyıcısı sinekleri ulaşılması çok zor bölgelere yuvalanması ve yumurtalarını lağım kanalları, su birikintisi olan bataklık bölgeler ve binaların atık su borularının geçtiği dar bölgelere bıraktığı için çok daha zor önlenirler.

Tatarcık nedir? evde tatarcık ilaçlama nasıl yapılır? şeklinde çok fazla soru ile karşılaşan ekibimiz bu zararlı haşereden kurtulmada daha doğru bilgi ve çözüme ulaşsın diye bu yazıyı yazmaya karar verdik. Kan emici bir tür olan tatarcık sineği erkekleri kan emmez ve virüs bulaştırmaz
iken dişi tatarcıklar insanlar için ciddi tehdit haline gelir.

İnsan sağlığı açısından son derece olan tatarcık sinekleri binaların bodrum katları, su basan bölgeler, borulardaki atık su sızıntıları, şehir logarları ve bataklık bölgelerde çok fazla karşılaşılan virüslü bir sinek çeşididir. Tatarcık hastalığını yapılan incelemeler sadece dişi sineğin bulaştırdığını erkek sinekte virüsün bulunduğu fakat ısırmadıkları gözlenmiştir.

Tatarcık Isırmasında Yan Etkiler

Dişi tatarcık sineği tarafından ısırılan kişi genelde acı hissetmez ve hastalığın sebebini anlayamadığı için bu durum çok daha tehlikeli bir durumdur. Tatarcık ısırmasında normal bir sivri sinek ısırığı gibi duruma müdahale edilmediği zaman 3-4 güne kadar yüksek ateş durumu ortaya çıkar. Ateş yükseldiğinde virüs kanda çoğalmaya başlamıştır ve titreme
terleme belirtileri ile kendini göstermeye başlar.

Bu tatarcık tarafından ısırılan kişinin tatarcık virüsü kaptığına en belirgin işaret olarak kendini gösterir. Hastalık ilerledikçe tat alma problemleri, sırt sertliği, baş dönmesi, bulantı, kusma, boğaz ağrısı, kabızlık, ağız içi deri dökülmeleri görülmeye başlar.Tatarcık hastalığı özel bir tedavi gerektirmez. Ancak hasta dinlendirilip gerekli sıvılar tüketmeli, aspirin almalı ve alerjinin boyutu hafifletilmelidir.

Tatarcıklar İle Mücadele

Tatarcıklar ile mücadele bireysel olarak mümkün olmadığı için güvenilir tatarcık ilaçlama servisleri ile görüşerek etkili bir tatarcık ilaçlama yaptırmak gerekir. Tatarcıklar genellikle evlere lağım sularının olduğu yerlerden, kümes ve hayvan barınaklarından, pis ve nemli yerlerden, bataklıklar ve ağaçlık alanlar bu sineklerin geldiği yerlerdir.

Tatarcık ilaçlama yapılması gereken en önemli bölge tatarcığın asıl yuvasından yani kaynağından başlayarak üredikleri tüm mekanlar kapsamlı bir tatarcık ilaçlama işleminden geçirilmelidir. Önce kaynağı yok edip sonra bütün yaşam alanında tatarcıkların imhası için özel tatarcık ilaçları kullanılarak böcek ilaçlama yapılmalıdır. Tatarcık ilaçlama için mekanın ve tatarcıkların durumuna göre kokulu, kokusuz sıvı ilaçlar kullanılarak tatarcıklar ile mücadele edilir.

Genel olarak sıvı ilaç kullanılsa bile ilaçlama servisimiz kullandığı tüm ilaçların seçiminde insan sağlığına zararlı olmayan yüksek oranda haşere kontrolü sağlayan birinci sınıf böcek ilaçlarını tercih etmektedir. Tatarcıklar sebze ve meyve sularındaki şeker özleri ile beslenirler.
Ancak dişi tatarcıklar insan ve hayvan kanı emerek yaşam sürerler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir