Pire Eve Nereden Bulaşır

Pire Eve Nereden Bulaşır

Yaz ayları başta olmak üzere, soğuk havalarda da kapalı ve sıcak ortamlarda sıklıkla görülen pire, barındığı kapalı alanlarda ciddi problemlere yol açabilir. Sıcak ve nemli ortamlarda hızla üreyen pireler evlerde, bodrumlarda, iş yerlerinde, depolarda sıklıkla görülebilirler. Evde pire neden olur? Evde pire oluşmasını tetikleyen faktörler hangileri? iyi bilmek ve gerekli önlemleri zamanında almak gerekir.

Pirelerin en sık görüldüğü ortamlardan biri olan evlerde evcil hayvan beslemek, eve yakın bodrum ve depo gibi alanlarda düzenli olarak temizlik ve ilaçlama çalışması yapmamak, pirelerin bu alanlarda çoğalmasına, ciddi sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olur.  Evde pire sorunu yaşamada en önemli etkenlerden biri de evcil hayvan beslemektir. Evde beslenen evcil hayvanların dolaştığı her yer evde pirelerin üremesi için elverişli ortam sağlar.

Pire Bulaşmasını Tetikleyen Canlılar

Kedi, köpek, kuş gibi uzun tüylü hayvanlar üzerinde yaşamını sürdüren pireler, bu hayvanların yaşadığı alanlarda, yattığı yatak vb. eşyalarda kolayca çoğalır. Sıcak ortam, pire oluşumunu tetikleyen en önemli faktördür.  Evde beslenen hayvanların eşyalarını, yaşam alanlarını düzenli olarak temizlememek, ilaçlama yapmamak pire sorununu kökten çözmeyi engeller. Son derece küçük ve kan emici olan bu hayvanlar evin her ortamında kolayca üreyebilir.  Evde pire nasıl yok edilir? Evinde pire sorunu yaşayanların dikkat etmesi gerekenleri şöyle sıralayabiliriz.

Evde beslenen evcil hayvanların bakımları ve yaşam alanlarının temizliği düzenli olarak yapılmalıdır. Pire oluşumunu tetikleyecek faktörlerin ortadan kaldırılmasına dikkat edilmelidir. Oturulan ev, depo ya da bodrum gibi pirelerin en çok yaşadığı alanlara yakın ise bu alanların kapalı olmasına, düzenli olarak temizlenmesine özen gösterilmelidir. Kapı, cam kapalı tutulmalıdır. Dayanıklı ve zor ölen haşereler arasında yer alan pireleri yok etmede profesyonel destek alınmalıdır. Evlerin kullanılmayan alanlarının da temizliği ve ilaçlaması mutlaka yapılmalıdır.

Evcil Hayvanlar Düzenli Kontrol Edilmeli

Evde yaşayan hayvanlar düzenli olarak gözlemlenmelidir. Normalden fazla kaşınan ve bu durumdan rahatsızlık duyan hayvanlarda pire olma ihtimali yüksektir. Pireler güneş ışığını sevmediklerinden dolayı karanlık ortamlarda ve geceleri daha çok ortaya çıkar. Gündüzleri evde pirelerin en çok bulunduğu ortamlar halı altları, köşe kısımlar, yatak altları, gardırop altları ve içi gibi yerlerdir. Bu yüzden bu bölgelerin temizliği ve ilaçlanması düzenli olarak yapılmalıdır. Pireler,  çok küçük olduğundan dolayı her zaman göz ile görülmez.

Bu da onların çoğalma hızını tespit etmeyi güçleştirir. Evlerin kapı ve pencerelerinin evde kimse yokken açık kalmaması gerekir. Özellikle zemin katlardaki evler ve bodrum katları, kedi ve köpeklerin üreme dönemlerinde bu hayvanlar için iyi bir sığınma alanıdır. Kedi ve köpek gibi hayvanlar üreme zamanlarında evlerin bodrum katlarında, çatılarında, kuytu bölgelerinde kendilerine yer arar. Bu hayvanlar aynı zamanda pire taşıyıcısı olabildiğinden pirelerin evlerin bu bölgelerinde yuva yapmaları kaçınılmazdır.

Evde Pire Varlığında Erken Önlem

Evde pire olduğu nasıl anlaşılır? Pireler en fazla 50-100 cm yükseğe kadar zıplayabilir. Bu da yetişkin bir insanın dizlerinden aşağısına denk gelir. Pireler birer nokta kadar küçük ve belirsiz olduğu için, onları renkli ve desenli zeminde görmek zordur. Paçalarınıza beyaz bir bez bağlayın ve pire olduğundan şüphelendiğiniz alanda bir süre dolaşın. Eğer evde pire varsa paçanıza sıçrayacaktır ve sizin onları beyaz zemin üzerinde görmeniz kolaylaşacaktır. Evde pire varsa ne yapılır? Eğer evinizde pire varsa öncelikle hemen evinizi dip köşe elektrikli süpürge ile süpürün.

Böylece ilk adım olarak yumurtalardan kurtulmuş olursunuz. Süpürgenin toz haznesini evdeki çöp kutusuna atmayın. Bir torbanın içine koyup ağzını sıkıca bağlayarak sokaktaki çöp konteynırına atın. Evcil hayvanınızı sıcak suyla yıkayın ve pire şampuanı alıp tüylerini tarayarak yıkayın. Daha sonra kesin çözüm için mutlaka bir veterinere götürün. Tüm çarşaflarınızı ve perdelerinizi sıcak suda yıkayın. Sıcak su pireleri öldürecektir. Ayrıca Atasoy ilaçlamadan pire ilaçlama desteği alarak pirelerden kurtulma yoluna gidin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir