Kokulu İlaçlama

Kokulu İlaçlama

Kokulu ev ilaçlama bireysel olarak uygulanması riskli bir yöntemdir. Kokulu ilaçlama yapılacak mekanda önceden bazı tedbirler alınması gerekir. Ulv yöntemi ile yapılan buharlı ve dumanlı yöntem öncesi açıkta her hangi bir gıda kalmaması, evde akvarum, kedi, köpek ve kuş gibi canlıların bırakılmaması, banyo ve mutfak havalandırma kısımlarının sıkıca kapatılması en önemli şartlardandır.

Pire, toz akarı, beyaz nem ve toz böceği, kuş biti gibi haşereler koltuk, kıyafet ve mobilyalarda bulunduğu için bu böcekler ilaçlanırken üzeri kapatılmaz. Ayrıca halılar kaldırılmaz. Ancak diğer böcek türleri için yapılan kokulu ilaçlama öncesi bu eşyaların örtülmesi ve halıların toplanması daha az temizlik yapılması için faydalı olur. Gerekli donanım ve tedbirler alınarak yapılan dairede kokulu ilaçlama önlenmesi zor olan pek çok haşerenin imhasında en etkili böcek ilaçlama türüdür.

Ayrıca ilaçlama esnasında içeride görevli ilaçlama teknisyeni harici kimse olmamalıdır. Böcek ilaçlamadan sonra daire yaklaşık 2 ile 3 saat kapalı kalmalıdır. Ancak kertenkele ilaçlama, toz böceği ilaçlama ve beyaz nem böceği ilaçlama uygulamalarında bir gece dairenin kapalı tutulması çok daha etkili olacaktır. Daha sonra içeri girilip pencereler açılarak 2 saat havalandırılması bu sırada evde kesinlikle durmayıp çıkmak gerekir.

Kokulu İlaçlama Nasıl Uygulanır?

Buharlı ve sisleme şeklinde yapılan kokulu ilaçlama çok etkili olduğu için böcekler kısa zamanda ilacın yakıcı etkisi ile ölmektedir. Bu nedenle ilaçlamadan sonra temizlik yapılmasında bir sorun yoktur. Özelikle mutfakta genel temizlik şarttır. Kapı kenarları, parke süpürgelikleri, dolap arkaları, ve duvarların temizlenmemesi uygulanan böcek ilacının çok daha uzun süre etkisini devam ettirmesini sağlayacaktır.

Böcek ilaçlama profesyonel ekipmanlar ile yapılmak zorundadır. Zor ölen böcekler için kokulu ilaçlama Kokusuz haşere ilaçları ile jel böcek yemleri belirli haşere gurubu için etkili olup zor ölen böceklere etki etmez. Bir türlü önlenemeyen böcekler için kokulu ilaçlama yapılması şarttır. Kokulu ilaçlama gereken haşereler arasında pire, kertenkele, toz böcekleri, tahta kurusu, ağaç kurdu, kanatlı karıncalar, toz böcekleri, beyaz nem böceği, kuş biti, miteler gibi türlerdir.

Ayrıca çok yoğun şekildeki hamam böcekleri olan mekanlar ile daha önce birden fazla ilaçlama yapılan ve sonuç alınamayan mekanlarda buharlı ilaçlama şarttır. Kokulu ilaçlama şekli her türlü böcek türünü yok etme özelliğine sahip en etkili ilaçlama türüdür. Ancak uzman ilaçlama firmaları denetiminde gerekli uyarılar ve yeterli ekipmanlar kullanılarak yapılması gerekir. Bir türlü başa çıkılamayan böceğin kokulu yöntem uygulanarak tek seferde önlendiği çoğu insan tarafından bilinmektedir. Ancak yasak ilaçlar ile ucuz ilaçlar asla kullanılmamalıdır.

Kokulu İlaçlama Zehirlenmeye Yol açar Mı?

Böcek ilaçlama teknikleri arasında en kısa sürede çözüm sağlayan kokulu böcek ilaçlama bireysel olarak yapılamaz. Deneyimsiz ve bireysel olarak yapılmaya çalışılması elbette çeşitli zehirlenme risklerine yol açar. Kokulu ilaçlama zehirler mi? şeklinde endişe edenler aslında en zararsız ilaçların bile yanlış ellerde insanlara ciddi tehdit oluşturacağını bilmeleri gerekir.

Böcek ilaçları İlaçlama uzmanı eşliğinde gerekli donanım ve ekipmanlar kullanılması insanlara alacakları tedbir ve uyması gereken kurallar eksiksiz anlatılması şarttır. Böcek ilaçlarının gereğinden fazla teneffüs edilmesi yada yutulması sonucu böcek ilacı zehirlenmesi kaçınılmaz olur. Basit bir örnek konunun anlaşılmasına yardımcı olur. Elektrik çok faydalı ve vaz geçilmez bir buluş olmasına karşın masum görünüşün altında son derece ölümcül bir etki barındırır.

Ancak alınan önlem ve uyulan şartlar sonucu insanlara en faydalı araçtır. Böcek ilaçlamada aynı sınırlara uyulmak zorunludur. Kokulu ilaç neden daha etkili dir? Hemen belirtelim kokulu ilaçların oldukça keskin ve insanı etkileyen kokuları vardır. Önemli olan içerdiği aktif böcek öldürücü maddelerin doğru oranda ve bilinçli olarak hazırlanmasıdır. Atasoy ilaçlama şirketi olarak kullandığımız kokulu böcek ilaçları yapısından dolayı her haşere için en hızlı şekilde önleyici özelliğe sahiptir.

Kokulu İlaçlama Nerelerde Etkilidir

İlaçlama sektöründe yakından tanıdığımız bazı firmalar gerek kokulu ilaçlama gerek kokusuz ilaçlama konusunda oldukça başarılı sonuçlar almasına karşın ne yazık ki pek çok böcek ilaçlama servisi kullandıkları ucuz ilaçlar ve çalıştırdıkları deneyimsiz elemanlar sonucu ilaçlama şikayetlerinden kendini kurtaramamaktadır. Kokusuz ilaçlar ile ölmesi imkansız olan böcekler özel olarak içeriği hazırlanan ve yakıcı etki sağlayan kaliteli aktif maddeye sahip kokulu böcek ilaçları ile kolaylıkla mücadele edilir.

Kokulu ilaçlama başta olmak üzere jel ilaçlama ve kemirgen ilaçlaması kokusuz ilaçların etki gösteremediği mekanlarda tercih edilebilir. Kokulu ilaçlama nerelerde yapılmaz? Kokulu ilaçlama bazı durumlarda yapılması zorunlu değil ise başka yöntemle yapılmalıdır. Örneğin zor ölen böceklerden olmamasına karşın bazı insanlar kokulu ilaçlama yaptırmayı tercih etmektedir. Bu durumda evde yatalak hasta, astım ve kanser hastası, yeni doğmuş bebek ve böcek ilaçlarına karşı aşırı hassasiyeti bulunan kişilerin yaşadıkları mekanlarda kokulu böcek ilaçlaması yaptırmamak daha iyidir.

Ancak mutlaka kokulu haşere ilaçlaması yaptırmak gerekiyor ise bu saydığımız aşırı duyarlı kişiler, küçük çocuk ve bebek eşyaları mutlaka kontrol altına alınmalı , çocukların ve bebeklerin vücutları çok hassas olduğu için ev iyi temizlendikten sonra eve bebekler getirilmelidir. Normal insanların böcek ilaçlarından etkilenmesi daha nadir iken çok hassas ve rahatsızlığı olan kişilerin en ufak kokudan olumsuz etkileneceği bilinerek mekandan hiç olmaz ise bir gün uzak tutulması gerekir. Güvenli bir ilaçlama profesyonel firmalardan yardım alınarak yapılabilir.