Kertenkele İle Mücadele

Kertenkele İle Mücadele

Kertenkele ile mücadele zor ve zahmetlidir. Keşfedilen kertenkele ve tür sayısı artmaktadır. Kertenkeleler soğuğa karşı dayanıklı değillerdir. Bu dayanıksız yapısal özellikleri bakımından genellikle kurak, sıcak, tropikal ve çöl tarzı bölgeler de yaşarlar. 3000’den fazla türde bulunan bu canlının, çeşitli özelliklere sahip değişik türleri mevcuttur.

Kertenkelelerin bazı türleri örneğin toprak altında yaşayabilmektedirler. Bazı belirli türleri de ağaçlar da yaşayabilirler ve hatta bazı türleri su üstünde yürüyebilirler. Kertenkeleler çok hızlı koşabilir ve bazı türleri ise o anki ortama hızlı bir şekilde uyum sağlayabilmektedirler.

Kertenkelenin Yapısı Nasıldır?

Kertenkeleler renk değiştirebilmektedir. Sıcaklık ve bulunduğu ortam gibi durumlar da kertenkelenin renk değiştirmesine ve kamufle olmasına yardımcı olan bir özelliğidir. Kertenkele türlerinin çoğunluğu 4 ayaklıdır fakat bazı türlerin 2 ayaklı veya hiç ayağı olmayan yılan görünümün de olan türleri de mevcut.

Bir kertenkelenin ayağın da 5 parmak bulunmaktadır. Bu parmaklar da çok güçlü tırnaklar bulunmaktadır. Bu güçlü tırnaklar sayesin de kertenkeleler önemli bir şekil de tırmanabilir ve küçük böcekleri, besin kaynaklarını yakalayabilirler.

Kertenkele Hangi Boylarda Olur?

Kertenkelelerin vücutları genellikle uzun, ince veya olup yuvarlak görünümdedir. Uzunlukları türden türe değişebilmektedir. Kimi türler 15-30 cm arası uzunlukta olurken, kimi türler ise bazen 60-90 cm arası uzunlukta olabilmektedir.

Bazı Afrika ve Amazon tarzı bölgeler de 1 metreyi aşan dev kertenkele türleri mevcuttur. Vücutlarının tamamı pullarla kaplıdır ve girintili çıkıntılı bir yapıya sahiptirler. Kertenkelenin özellikle karın kısmındaki pullar daha geniş ve büyük bir yapıya sahiptirler.

Kertenkelenin Kuyruğu Tekrar Çıkar Mı?

Toprağın altın da yaşayan bazı kertenkele türlerin de kulak deliği bulunmamaktadır. Fakat toprak üstün de yaşayan türlerinin büyük çoğunluğun da kulak deliği mevcuttur. Bir kertenkelenin büyük özellikleri bulunmaktadır. Bu en büyük özellik korku ya da benzeri durumlar kuyruğun kopması ve bir süre sonra tekrar çıkmasıdır. Bir kertenkeleye dokunduğunuz an bu özellik devreye girerek kuyruk kısmı düşmektedir.

Ancak bir süre sonra bu kuyruk sağlıklı bir şekilde tekrar çıkmaktadır. Kopan kuyruk kısa süre sonra hareketli olur, bu durum genellikle avcıyı yanıltma, kendisinden uzaklaştırma yöntemi olan bir özelliktir. Kopan kuyruk yaklaşık 2 ay için de tekrar çıkmaktadır. Ancak bu yeni kuyruk eski kuyruktan tamamen farklı olmaktadır. Bu kuyruk yapısal olarak ve renk olarak farklı özelliklere sahiptir.

Kertenkele Nasıl Yok edilir?

Kertenkele ile mücadele için çok etkili kertenkele ilacı kullanmak gerekir. Evde saklandığı alanlarda ilaçlama yapılarak ilaca maruz kalıp ölmesi sağlanır. İkinci seçenek ise çok daha az zararlı bir yöntemdir. Öncelikle kertenkeleyi duvarda yada gördüyseniz çok yavaş hareket etmelisiniz. Daha sonra elektrik süpürgesi ile yakalamalısınız.

Kertenkeleler sesten korkarlar bu nedenle elektrik süpürgesinin borusunu kertenkeleye yaklaştırıp çalıştırın. Bu sayede hayvanı yakalamış olacaksınız. Genellikle sersemler ve ölmezler. Daha sonra elektrik süpürgesini boşaltarak kertenkeleyi doğaya tekrar bırakabilirsiniz. Ancak eve yumurtlamış kertenkele ile mücadele kimyasal ilaç yardımı ile olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir