Kalorifer Böceği

Kalorifer Böceği

Kalorifer böceğinin kafasındaki 1 çift anten bulunup nem ve yiyecek tespit edebilmesi için yol bulur. Hamam böceği kafasında bulunan bu antenleri yere dokundurarak yön ve yiyecek tayin edebilir. Dünyadaki en büyük kalorifer böceği Güney Amerika’da yaşar. Bu kalorifer böceğinin büyüklüğü 15 cm’dir. İki kanat arası uzunluğu 30 cm dir. Kalorifer böcekleri ayağında bulunan pençeler sayesinde duvara tırmanabilir.

Kalorifer böceğinin iskeleti vücudunun dışındadır. Kalorifer böceğinin kan rengi beyazdır. Ergin olan erkek bir kaloriferböceği 1.5mm, ergin olan dişi kalorifer böceği hamile ise 4.5 mm boşluğa sığabilir. Yeni kabuk değiştirmiş olan bir kalorifer böceğinin 1 saat sonra kabuğu, asıl rengini alır. Yeni kabuk değiştirmiş olan bir kalorifer böceğinin göz kısmı siyah olur. Bir kalorifer böceği açlığa 1 ay dayanabilir, fakat susuzluğa ancak 1 hafta dayanabilir. Kafası kopmuş olan bir kalorifer böceği 1 hafta sonunda susuzluktan ölür.

Kalorifer Böceğinin Zararları

Halk arasında kalorifer böceğine hamam böceği, karafatma, kakalak denir. Kalorifer böceklerinin bir diğer adı ise alman hamam böceğidir. Çok pis olan mikrop taşıyıcı kalorifer böcekleri birçok bulaşıcı ve salgın hastalık mikrobunu da üzerinde taşır. Kalorifer böceklerinden bulaşabilen hastalıklar Pnomoni, hepatit, mantar hastalıkları, astım, alerjik reaksiyon, dizanteri, gıda zehirlenmesidir. İnsanı ısırmayan ve sokmayan hamam böcekleri deney hayvanı olarak idealdir.

Hamam böceği türleri hakkında bazı sayısal bilgiler. Hamam böceğinin ayaklarının genelinde eklem vardır. Bir kalorifer böceğinin 6 tane bacağı vardır. Bir kalorifer böceği 40 dk nefesini tutabilir. Dünyada yaşayan türü 5000 civarındadır. Kalorifer böceğinin ataları dünyaya 320–350 milyon yıl önce yerleşmiştir. O günden bu güne değişiklik göstermeden gelebilmiştir. Kalorifer böcekleri evlerimize nasıl geliyor diye merak ediyorsanız söyleyelim.

Kalorifer Böcekleri Nereden Gelir?

Atık su boruları ve sızıntılardan ev ve iş yerlerine çok rahatlıkla gelebilir. Bu sızıntılar önlenmediği takdirde ilaçlama yaptırmanın faydası olmaz. Alışveriş yaptığımız poşetler ile yumurtası taşıyabiliriz. Aldığımız eşyalarla da evimize kalorifer böceği yumurtası taşımış olabiliriz. Bu açıdan ilaçlama uygulaması çok önemlidir . Yiyecek ve su azlığı nedeni ile kalorifer böceği göç etmek zorunda kalır.

Ev ve iş yerlerinizde bodrum, çatı katı, bina boşluğu vb nemli ortam olabilen her yerde kalorifer böceğine rastlamak mümkündür. Sarı mutfak böcekleri olarak bilinen kalorifer böcekleri hamam böcekleri arasında en fazla sorun oluşturan böcek türüdür. Kalorifer böceği ilaçlama yaptırmadan bu böceklerden kurtulmanız söz konusu değildir. Kalorifer böcekleri ile mücadele etkili ilaçlar yardımı ile yapılır. Atasoy ilaçlama daima en iyi ilaçları kullanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir