Isıran Böcek Türleri

Isıran Böcek Türleri

Isıran böcek türleri arasında pire, tahta kurusu, kuş biti, akar, mite, sinek gibi türler mevcuttur. Bu haşerelerin yok edilmesi için profesyonel ilaçlama firmaları ile irtibata geçerek ilaçlama yaptırmanız gerekir. Pire ve tahtakuruları zor ölen canlılar olduğu için tek ilaçlama %100 çözüm sağlamayabilir. Bu gibi durumlarda 15 gün sonra ikinci bir ilaçlama servisi alarak böcekler ve yumurtalarının kalıntılarından kurtulmanız daha kolay olacaktır. Böceklerin geceleri sizi ısırmasını ortadan kaldırmak için küçük tedbirler almak faydalı olacaktır.

Öncelikle çarşaflarınızı sık değiştirmek ve yıkamak gerekir. Bilindiği gibi ev tozu akarları ve mayt gibi canlılar ölü cilt hücreleri ile beslenirler bu kalıntılar yatağa döküldüğü için binlerce ev tozu akarı olma ihtimali çok yüksektir. Çarşafları her gün yıkamak kolay olmayacağı için haftada bir yada iki defa temizlemenizde fayda vardır. Yatağınızda gözle görülen böcekler olmasa bile akar gibi minik binlerce canlının olması muhtemeldir. Minik mikroskobik canlılar gözle görülmediği için sizi neyin ısırdığını anlamanız çok daha zordur.

Minik Böcekler Huzursuzluk Nedenidir

Bu canlılar çarşaftaki ölü cilt hücrelerine geldiği için insanları oldukça huzursuz eder. Yatağınızı evin duvarından belirli bir mesafede ayırmak bu tür böceklerin daha kolay yuvalarını buralara yapmasını yavaşlatır. Ev tozu akarları ile başınız dertte ise uzun süre evde kalınmadığı zaman bu böcekler çok uzun süre hayatta kalma şansını yitirir. Ancak türlerine göre değişik özellikleri mevcut olduğu için bazıları uzun süre direnebilir. Kuru ortamlarda nem böcekleri uzun süre varlık gösteremez.

Ancak evin yakınında havuz yada su birikintisi varsa bu canlılar buralardan da eve akın edebilir. Sinekler ve bazı sivrisinekler yumurtalarını su kaynakları etrafına bırakır. Bu nedenle ev ve çevresinde olan rutubetli olan yerlere yönelirler. Çöp tenekesi, açık kitaplar bazı canlıların yumurtlaması ve beslenmesine imkan sağlar. Evde beslenen evcil hayvanların su kaplarını sık değiştirmeli buralara sineklerin yumurta bırakmasını önlemelisiniz.

Isıran Haşerelerin Zararları

Kablo tesisatlarının dibindeki çatlaklar, boşluklar böceklerin giriş yolları olarak dikkat çeker. Küçük ve dar bölgelerden küçük yapılı böcekler kolaylıkla evin içine girebilir. Kapı ve pencerelerin çevresindeki boşlukları doldurmak oldukça faydalıdır. Isıran böcekler küçük yapılı oldukları için ufak boşluklardan kolaylıkla evlere girebilir ekran böcekleri olarak bilinen kuş biti ve beyaz toz böcekleri en fazla karşılaşılan şeffaf minik böcekler olarak dikkat çeker.

Böcek oluşumunu engellemenin yollarından biri de evde açıkta yemek ve gıda bırakmamak gerekir. Aldığınız tüm tedbirlere karşın evde yine de sorun yaşıyorsanız zaman kaybetmeden profesyonel ilaçlama şirketlerinden ilaçlama desteği talep etmelisiniz. Gece insanı ısıran böcekler oldukça rahatsız edici özelliktedir. Görünmeyen böcek ısırması insanlarda en fazla sıkıntılara sebep olan böcek ısırması olarak dikkat çeker. Çünkü insanlar kendini neyin ısırdığını bir türlü anlayamaz.

Böcek Isırığında Görseller Önemlidir

Bu nedenle internet üzerinden böcek ısırığı hakkında bilgi arayışına girerler. Isıran böcekler kaşıntı yaptıkları için genellikle pire olmasından şüphe edilir. Ancak başka bir böcekte sizi ısırıyor olabilir. Böcek ısırması sonrası morarma gibi belirtiler genellikle akrep ve benzeri zehirli böceklerden kaynaklanır. Hangi böcek ısırığı nasıl olur? diye merak ettiğiniz zaman kısa bir araştırma yaparak böcek ısırığı görsellerinden kolaylıkla sizi neyin ısırdığını az çok tahmin etmeniz mümkün olacaktır.

İnsanlar genellikle görünmeyen bir şey ısırıyor beni ısıran böceğin ne olduğunu anlayamadım gibi yakınmalar içinde bizi arar. Ayrıca böcek ısırması şişlik ve kızarıklığına ne iyi gelir? gibi sorular sorarlar. Pire ısırıkları şiddetli kaşıntı ve sıkıntıya sebep olur. Özellikle evcil hayvanlarda daha fazla oldukları için beslediğiniz kedi ve köpekleri ısırması sonrasında ciddi anlamda huzursuzluk yaşatır. Ancak pire ısırığı acı veren bir özellikte değildir. Ciddi kaşınma eğilimi gösterirken sancı yapmaz.

Böcek Isırığı Yan Etkileri

İnsanların cilt hassasiyetine göre şiddeti farklılık gösterir. Pire ısırıkları neye benzer? diyorsanız küçük kırmızı lekeler şeklindedir ve toplu iğne başı kadar bir şişlik meydana getirir. Ancak böcek ısırıklarında sadece ısırığa bakarak sizi ısıran şeyin ne olduğunu anlamanız oldukça zordur. Şayet deride döküntü, egzama ve şiddetli kaşıntı varsa zaman geçirmeden bir doktora danışmalı gerekli tedaviyi almanız faydalıdır. Çocuklarda alerjik reaksiyonlar oldukça sık yaşanır. Ayrıca evcil hayvanlarla tüylerinde yer yer azalma ve derisinde kırmızı lekeler ile karşılaşıyorsanız acil olarak veteriner yardımı almanız gerekir.

Pireler yatak çevresi ve altlarında olabilir yatak altında ufak siyah ve kahverengi lekeler olup olmadığını tespit etmek için iyi bir araştırma yapmanız yerinde olur. Ayrıca yastık kılıfları, çarşaf, yastık gibi malzemeleri kaldırıp altlarını kontrol etmeli bunları sıcak suda yıkamalısınız. Pire, tahta kurusu, kuş biti, mite ve toz akarları yataklarda yumurta ve yavru bırakır. Bu nedenle sık sıcak suda yıkanarak buralardaki böcekler öldürülmelidir.

Yatak Böceklerinden Korunma

Bilindiği gibi böcekler beslendikten sonra noktalar şeklinde leke bırakıyorlarsa bunlar vücuttan atılan kanlı kalıntılar olduğu için kırmızı leke şeklinde olur. Karabiber tanesi büyüklüğündedir ayrıca duvarda çatlaklar var mı yok mu? kontrol etmeniz faydalıdır. Pek çok böcek çeşidi yatakların 5/10 metre etrafında yuvarlanır. Çünkü beslenmek için bu tür canlılar insanlara yada evcil hayvanlara ihtiyaç duyar. Odadaki mobilyalar, koltuk, masa, yatak gibi eşyaların altını kontrol etmeli buraları temizlemelisiniz.

Yatak böceklerinden nasıl korunuruz? diyorsanız öncelikle kapsamlı bir gözlem yapmanız gerekir. Konaklama tesisine gideceğiniz zaman kiralamak istediğiniz odada kısa bir inceleme yapmakta faydalı olur. Ayrıca otel odası gibi yerlerde çantanızı ve valizinizi asla yatakta yada yerde bırakmamalısınız. Yüksek bir yer varsa dolap ve raflarda muhafaza edin. Valiz ve çantanızı geceleri açık tutmayın. Çünkü yere yakın bölgeler bu böceklerin en fazla görüldüğü ortamlar olarak dikkat çeker. Ayrıca evinizde yatak böceği ilaçlama yaptırın. Atasoy ilaçlama size yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir