Kategori: İlaçlanan Böcekler

 
Kara Böcek İlaçlama
+

Kara Böcek İlaçlama

Karafatma ve kakalaklar için kullanılan Kara Böcek İlaçlama apartman ve daire içlerinde sıvı içerikli ve jel böcek yemleri şeklindedir. Kara böcekler ile mücadele için açık alanlar ile kapalı alanlarda uygulanan kara böcek ilaçlama yöntemi değişiklik gösterebilmektedir. Jel karaböcek ilaçları ile insektisit kara böcek ilacı arasında ciddi farklar olup sıvı içerikli böcek ilaçları püskürtme yöntemler ve sisleme makineleri yardımı ile yapılabilir.

Jel böcek ilaçları ise özel ambalajı içinde kullanılan özellikte olup böceklerin saklanma alanları ve yuvalarına damlacıklar halinde uygulanır. Kara böcek mücadelesi hamam böcekleri ile aynı özellikte olduğu için hamam böceği ilaçları rahatlıkla karafatma ve kara böcekler üzerinde kullanılabilir. Burada önemli olan böceklerin yoğunluğu ve mekanların özellikleri belirlenerek uygulanmasıdır.

Karafatma İle Mücadele

Bizi arayıp kara böcekler nasıl yok edilir? hangi ilaçlar daha etkili diye bilgi talep edenlere gerekli bilgileri verip ne tür ilaçlama yaptırmaları gerektiğini anlatmaktayız. Kara Böcek İlacı kullanımı açık alanlarda spreyli böcek ilaçlama yöntemi ile daha rahat uygulanır. Kapalı mekanlarda ise jel böcek yemi ve sisleme yöntemde dahil edilerek ilaçlama türleri kokusuz ve kokulu ilaçlar ile yapılabilmektedir.

Önemli olan kullanılacak Kara böcek İlaçlama insan sağlığı açısından gerekli mevzuata uygun olmalı ve yasal böcek ilaçları arasından belirlenmelidir. Ucuz haşere ilaçları hem etkisiz, hemde kullanılan mekanlar ve insan sağlığı açısından çeşitli zararlara sebep olabilmektedir.
Kara böcek İlacı seçerken kaliteli ilaçlardan olmasına dikkat etmek ve profesyonel ilaçlama firmaları tarafından ilaçlama desteği verilmesine dikkat etmek öncelikli durumdur.

Kara Böcek İlaçları Nereden Alınır?

Kara Böcek İlaçları çeşitli formlarda değişik içerikler halinde satılmasına karşın bireysel olarak kullanılması tavsiye edilmez. Jel karaböcek ilacı bilinçli kullanıldığı zaman gayet etkili olmasına karşın bilinçsiz kullanılması durumunda etkisi zayıf kalmakta, ve maddi kayıplara yol açmaktadır. Böcek ilaçlama uzman ilaçlama servisleri denetiminde
ilaçlama konusunda eğitimli elemanlar tarafından yapılması çok daha sağlıklı ve kalıcı çözümlerin alınmasını sağlar.

Atasoy ilaçlama firması olarak gerek hamam böcekleri, gerek kara böcek ilaçları konusunda daima en etkili marka ve ilaçları kullanmakta ilaçlama taleplerinize kalıcı çözümler sunmaktayız. Piyasada satılan çok sayıda böcek ilacı olup, bu ilaçların çoğu ucuz ve etkisiz olduğu için bireysel kullanımı sonrası böcek şikayetleri tam olarak önlenememektedir. Böcek yemi ve tabletler ile haşereler önlenemezler.

Kokusuz ilaçlar bireysel olarak kullanılsa bile insanlar istedikleri çözüme kavuşamadığı için ilaçlama şirketleri ile görüşerek profesyonel ilaçlama hizmeti almaktadır. Kara Böcek İlacı nereden alınır diye arayış içinde olmak yerine en etkili böcek ilaçlama şekilleri konusunda kısaca bilgi edinmek ve donanımlı böcek ilaçlama servisleri ile görüşerek garantili ilaçlama yaptırmak çok daha doğru bir davranıştır.

Hamam böceği, kalorifer böceği, karafatma böceği gibi zararlı ve istilacı böceklerin yok edilmesi için kaliteli haşere ilaçları kullanılarak önlenir. Bu yazıda Kara Böcek İlacı ve ne şekilde ilaçlama yapılması gerektiği hakkında kısaca bilgi verip insanların yanlış uygulama ve yöntemlere yönelmeden donanımlı ilaçlama firmaları ile çalışarak en etkili ilaçlama desteği şekillerini talep etmesinin önemini açıklamaya çalıştık.

Tahta Kurdu İlaçlama
+

Tahta Kurdu İlaçlama

Evdeki mobilya ve ahşap döşemelere ciddi zarar verir tahta kurtları. Tahta Kurdu İlaçlama yüzeysel şikayetlere göre belirlenmekten çok mobilya ve döşemelerin arasına işleme özelliğine sahip etkili ağaç kurdu ilaçları olmak zorundadır. Tahta kurdu ilaçlama yüzeysel olmaktan çok ahşap malzeme ve döşemelerin arasına nüfuz etme özelliği olan bir uygulamayı zorunlu kıldığı için, sırt pompası ile yüzeye ilaç sıkmak çokta fazla bir işe yaramamaktadır.

Böcek ilaçlama firmaları ucuz ve kolay yöntemlere kaçmak yerine sorunu tam olarak çözecek tespitlerde bulunarak kökten haşere imhasına yönelik uygulama ve ilaçlar kullanmalıdır. Bazı ilaçlama teknikleri maliyetli ve uygulanması profesyonel ve eğitimli eleman gerektirdiği için falan ilaçlama şekli yasak gibi hiçte etik olmayan söylemler ile insanları yanlış yönlendirmek çokta doğru bir yaklaşım değildir.

Tahta Kurdu İlaçları Nasıl Olur?

Tahta Kurdu İlacı kokusuz özellikte değil, kokulu ve yakıcı özelliğe sahip haşere ilaçları içerisinden yüksek kalitede ilaçlar şeklinde belirlenir. Tahta kurtları erişkin hale geldiği zaman ahşap malzemenin içerisinden yüzeye doğru tünel açarak ağacı aşındırıp çıkar. Dışarı çıkan ağaç kurdu ile mücadele daha kolaydır. Ancak ahşap malzemelerin gövde kısmında olan ağaç kurtları ile mücadeledir asıl zor olanı.

Bu nedenle ağaç kurdu ilacı mutlaka iç bölgelere sızacak özellikte olmalı ve açılan kanallardan ahşap malzemenin içine sızan ilaçlar ile ağaç kurtları öldürülmelidir. Tahta Kurdu İlacı sisleme makinesi ile buharlama şeklinde, şırınga yardımı ile açılan oyuklara ilaç zerkederek ve sıvı püskürtme yöntemi ile direkt yüzeylere uygulanarak yapılır. Ancak en etkili yöntem sisleme ağaç kurdu ilaçlama şeklidir ve en etkin sonuç bu yöntemle alınır.

Ağaç Kurdu İlaçları Bireysel Uygulanır mı?

Bireysel ağaç kurdu mücadelesi etkisiz ve yetersiz olduğu için ağaç kurtları ile bireysel mücadele mümkün olmaz. Ağaç Kurdu İlacı değişik özellikli etkili böcek ilaçları bir araya getirilerek hazırlanır. Şırınga yardımı ile kanallara sıkılan ilaç bir noktaya kadar etki etse bile genel olarak tüm kanalları etkilemesi asla mümkün olmaz. Ağaç kurtlarının en fazla görüldüğü bölgeler, masa, sandalye, kapı ve pencere kasaları, parkeler, ahşap döşeme ve tavanlar, mobilya imalathaneleri gibi alanlardır.

Bu bölgelerde görülen tahta kurtları her türlü tahta ve ahşap malzemelere bulaşarak bütün mekanda ciddi bir maddi kayıp yaşanmasına yol açar. Ağaç Kurdu İlacı kokusuz içerikli ilaçlar ile etkisiz olur. Bu nedenle kokulu tahta kurdu ilaçları çok daha etkilidir. Atasoy ilaçlama olarak tüm zararlıların yok edilmesi için birinci sınıf böcek ilaçları ile ilaçlama yapıyoruz.

Profesyonel İlaçlama Şirketi

Hamam böceği, akrep, pire, güve, kene, tahta kurusu, ağaç kurdu, kertenkele, karınca, mite, gümüş böceği ve daha pek çok böcek çeşidinde olduğu gibi tahta kurdu ve ağaç kutları içinde birinci sınıf haşere ilaçları kullanarak ev ilaçlama ve iş yeri ilaçlama hizmetleri veriyoruz. Ucuz haşere ilaçları insan sağlığına zararlı olduğu kadar böcek öldürücü
etkisi zayıf olmaları nedeni ile beklenen performansı gösteremez.

Bu nedenle alanında en etkili markaların birinci kalite ilaçları ile apartman ve daireler başta olmak üzere tüm açık ve kapalı mekanlarda profesyonel ilaçlama çözümleri sunuyoruz. Ucuz Tahta Kurdu İlacı hem evdeki eşyaların zarar görmesine, hemde yapılan ilaçlama ile böceklerin
ve ağaç içinde yuvalanan tahta kurtlarının kontrol edilemediği için insanlara maddi kayıp ve zaman kaybı yaşatmaya yol açar. Bu nedenle etkili ilaçlama yaptırmak önemlidir.

Sümüklü Böcek İlaçlama
+

Sümüklü Böcek İlaçlama

Sümüklü Böcek İlaçlamada kullanılan böcek ilacı ile salyangoz ilacı benzerlik gösteren haşere ilaçlarıdır. Bahçede görülen salyangozlardan kurtulmak için sıvı salyangoz ilaçları yanında granül salyangoz ilacı kullanmakta etkilidir. Aynı şekilde granül sümüklü böcek ilacı kullanmak geceleri ortaya çıkan ve hem evlerin hemde bitkilerin gövdelerinde parlak bir sıvı bırakıp kuruyunca kötü görüntü oluşturan salyangoz ve sümüklü böceklerin imhası mümkündür.

Sümüklü Böcek İlacı kullanmak yeşil alanların bu zararlılardan arındırılmasında büyük önem taşır. Salyangoz İlacı ve sümüklü böcek ilaçları hem bu zararlıların önlenmesini sağlayacak hemde bahçedeki bitki ve çimlere zarar vermeyecek özellikte etkili ilaçlardan olmalıdır. Salyangozları öldürmek isterken bahçedeki bitkilere zarar vermek oldukça fazla zarar verir. Bu nedenle salyangoz yemi ve sümüklü böcek yemi mevcuttur.

Sümüklü Böcek Mücadelesi

Sümüklü böcekler ile mücadele sıcak havada güneşin tam tepede olduğu bir zamanda değil öğleden önce ve öğleden sonra havanın serinlemeye başladığı saatlerde yapılmalıdır. Özellikle salyangoz ve sümüklü böcek yemleri öğleden sonra uygulanmalı geceleri açığa çıkan bu zararlılar bırakılan yemleri yiyerek etkisiz hale getirilmelidir. Bahçe böcek
ilacı pek çok zararlı ve faydalı haşerenin yaşadığı yeşil alanlarda hem bitkilere zarar vermeyecek özellikte olmalıdır.

Ayrıca bahçedeki zararlı böcek ve diğer hayvanları bahçeden arındırmalıdır. Sıvı Sümüklü Böcek ilacı ile salyangoz yemleri arasında büyük fark bulunur. Yemler ağaç ve bitkilere zarar vermez ancak sadece salyangoz ve sümüklü böcek için kullanılır. Diğer haşereler üzerinde her hangi bir etkisi söz konusu değildir. Salyangoz ve sümüklü böceklerin dolaştığı bölgelere belirli miktarda uygulanır.

Sümüklü Böcek İlaçlaması Nasıl yapılır?

Sümüklü böcekler gece serin ve nemin yüksek olduğu zamanlarda bahçe ve binaların etrafına çıkarlar. Peki sümüklü böcek ilaçlaması nasıl yapılır? sümüklü böceklerden kurtulmak için kokulu sümüklü böcek ilacı bu zararlıların çıkış ve saklanma alanlarına direkt olarak uygulanarak zeminler ilaçlanır. Aynı şekilde salyangoz ilaçlaması nasıl yapılır? merak
edenler içinde bu uygulama etkisini kısa sürede gösterir.

Granül salyangoz ilacı ile yapılacak salyangoz ilaçlama için belirli bölgelere avuç içinde belirli miktarda salyangoz yemi konularak salyangoz ve sümüklü böceklerin bu yemi tüketerek imha olmaları sağlanır. Sümüklü böcekler ıslak ve nemli yerleri çok sevdiği için bu tür alanlarda su birikintisi oluşmasını önlemek gerekir. Salyangozlar ise ağaç ve binaların duvarlarında çok sayıda görülebilmektedir. Böcek ilaçlamaya oranla daha kapsamlı bir uygulama sümüklü böcekler için yapılır.

Sümüklü Böcek Nasıl Ölür?

Sümüklü Böcek İlacı kokusuz haşere ilaçlarından olmaz. Ya granül yemleme ile yada kokulu ve etkili salyangoz ilaçları kullanılarak önlenebilir. Bahçe ve ağaç ilaçlama hizmetleri zemin ve bitkiler üzerine uygulanan bahçe ve salyangoz ilaçları ile yapılır. İlacın kalitesi, dozu ve uygulanış biçimi salyangoz mücadelesinde önemlidir. Sümüklü böcekler ile salyangoz zararlısı süs bitkileri, meyve ağaçları, ve fidanları istila edecek boyutlara ulaştığı için özellikle sonbahar dönemlerinde küçük salyangozlarda ciddi artış yaşanır.

Sizde salyangoz ve sümüklü böcek mücadelesinde etkin sonuçlar almak için Atasoy ilaçlama servisi ile görüşerek yemleme ve ilaçlama türünde salyangoz mücadele hizmeti alarak bina ve bahçenizde istenmeyen zararlara sebep olan sümüklü böcek ve salyangozlardan kısa zamanda kurtulabilirsiniz. Ancak bu zararlılar için dönem, dönem ilaçlama yapılması gerekmektedir. Bunu bilerek ilaçlama yaptırmalısınız.

Eşek Arısı İlaçlama
+

Eşek Arısı İlaçlama

İnsanlara saldırıp ciddi sokmalar yaşanmasını sebep olan eşek arılarını önleyip güvenli bir şekilde eşek arısı ilaçlama yapılması ve daha sonra peteğin alınması zorunludur. Arı peteğini çıkarıp almak son derece tehlikeli ve zor bir işlem olduğu için amatör arı ilaçlama servisleri kesinlikle bu işi yapamaz. Mutlaka işin uzmanı profesyonel arı ilaçlama şirketleri seçilmeli
eşek arısı kovanı nasıl alınır çok iyi bilen ekipler müdahale etmelidir.

Eşek arısı ilaçlama yapılarak sağa sola saldıran arılar kısa bir zaman içinde etkisiz hale getirilerek asıl arı peteğinin içindeki arı kolonisi ve arı larvaları bulunduğu bölgeden alınarak imha edilmesi gerekir. Eşek arıları nasıl yok edilir? bilmeyenler sadece sırt pompası ile arıların girdikleri yere ilaç sıkarak eşek arılarını öldürmek yeterli sanmaktadır. Bu son derece yetersiz bir durum olup çatı ve tavan arasındaki eşek arıları bu şeklide önlenemez.

Arılar Tehlikeli Türlerdir

Çatı arasına giriliyor ise önce çatının içi eşek arısı ilaçlama ile kontrol altına alınmalı daha sonra petek alınarak burada arı sorunu çözülmelidir. Ancak arı yuvası olan bölgeye girilemez ise mutlaka sisleme ve kokulu yöntemle arı ilaçlaması yapılmak zorundadır. Eşek arıları ile mücadele kokusuz ilaçlar ile yapılması çok riskli olacağı için ani öldürücü arı ilaçları
kullanmak şarttır. Arı ilaçlama firmaları böcek ilaçlama gibi risksiz bir uygulama değildir.

Arı mücadelesinde son derece eğitimli ve donanımlı ekipler olup arılardan kurtulmak için tavan arası ve dairelerin içine giren arılar ile bilinçli mücadele gerekir. Duvar içi, ve ters tavan tabir edilen bölgelere yuva yapan eşek arıları insanlar için ciddi tehdit oluşturmakta buralarda yuvalanıp evin içine girerek insanları sokmaktadır. Bu durumlarda petek alınamıyor ise sisleme yöntemle arıları imha etmek çatı arasına yayılan ilaçla mümkündür.

Böcek ilacı Sıkılarak Arılar Bitmez

Arı kovanı nasıl alınır bilmeyen insanlar yaşadıkları eşek arısı problemi karşısında kimi zaman bireysel olarak market ve eczaneden yada böcek ilacı alarak arıların girip çıktıkları bölgeye ilaç sıkarak arıları öldürmeye çalışırlar. Ancak kaçmadıkları gibi 15-20 adedi ölünce yine yoğun arı hareketliliği yaşanmaya devam edince bu işin böyle olmayacağına kanaat getirilip Arı ilaçlama şirketleri ile görüşmek zorunlu hale gelmektedir.

Çatı arasını sökmek hem riskli hemde zor bir iş olacağı için bu koloniyi oradan gitmeye nasıl ikna etmek asla mümkün olmayacaktır. İşte bu sebeple eşek arısı ilaçlama servisleri arıların yok edilmesi ve arı peteğinin alınmasında uzmanlaşmış donanımlı ekipler olup Gerek özel kıyafet, maske, eldiven ve arıların sinir sistemini işlemez hale getiren son derece profesyonel seçilmiş arı ilaçları kullanarak arıların önüne geleni sokmasına fırsat vermeden eşek arısı ilaçlama yapılır.

Eşek Arıları İle Mücadele Zordur

Çatı arası yada daire içlerinde ortaya çıkan arıların yok edilmesi arı peteği yerinden çıkarılıp alınmalı yada bu mümkün değilse kokulu ve sisleme yöntem kullanılarak arılar imha edilmelidir. Böcek ilacı sıkılarak arılar önlenir mi diyenler arı mücadelesinin sanılandan çok daha zorlu bir işlem olduğunu bilmeli her önüne gelen ilaçlama servisinin arı mücadelesi yapmasının imkansız olduğu bilinmelidir.

Eşek arısı ilaçlama yapılarak arı kovanı nasıl çıkarılır bilmeyen ve eğitim almamış kişilerin arılara müdahale etmesi başarısızlıkla sonuçlanır. Hemde arı saldırısı sonucu ciddi zararlara maruz kalınıp sonu ölümle sonuçlanacak tehlikelere davetiye çıkarmak anlamına gelir. Böcek ilaçlama hen arı mücadelesinde hemde diğer haşerelerin ilaçlama ile ortadan kaldırılmasında deneyimli ekiplerin hizmet vermesi gereken bir hizmet türü olması gerekirken buna uymayan kişiler insanları mağdur etmektedir.

Tatarcık Sineği İlaçlama
+

Tatarcık Sineği İlaçlama

Şayet mekanlarda aşırı şekilde artmaya başlarsa ev sahipleri için ciddi sıkıntılara sebep olurlar. Lağım sinekleri çeşitli şekillerde karşımıza çıkabilirler çöp sineği, tatarcık sineği, logar sineği sağda solda uçuşan sinek gibi değişik lağım haşeresi olarak nitelenebilir. En fazla görüldükleri yerler hiç kuşkusuz gübre yığınlarının yakınları ve çürümüş tahtaların olduğu bölgeler gibi yerlerdir. Lağım sineği yumurtaları şeffaf ve beyaz şeklinde larvalar halinde görülür.

Yüksek ısı değişimi ve düşük oksijen seviyesine uyum sağladıkları bilinmektedir. Az sayıda oldukları takdirde pis su borularını tıkayan maddeleri çözmede ve boruları açmada etkili oldukları bilinmektedir. Bu nedenle lağım sineği larvalarının faydalı olduğunu düşünmek yanlışla olmaz. Lağım sineği larvası özellikle yoğun balçık ve birikintileri parçalayacak kadar olağanüstü çene yapısına sahip özellikleri ile dikkat çeker.

Larvalar pupa evresinde tamamladıktan sonra kanatlı ve antenli yetişkin lağım sineği şekline gelir. Yetişkin sinekler ortalama 2 hafta kadar yaşam sürer ancak yeni büyüyen sinekler onların yerini hemen alırlar. Lağım sineği küçük olduğu için tüylü geniş kanatlara sahiptir bazen lağım güvesi olarak da isim alırlar. Lağım sinekleri ile mücadele tüm sinek türlerinde olduğu gibi sineklerin üreme noktaları yani borularda birikintilerin olduğu bölgelerde başlamalıdır.

Boruların temizlenmesi lağım sinekleri ile mücadelede önemli yer tutar. Şayet evinizde lağım sinekleri varsa büyük bir ihtimalle tıkanmış ya da tıkanacak boruların varlığına işaret ediyor demektir. Bu nedenle bu boruyu bulup içini temizlemek gerekir. Lavabo açacağı ve boru açıcıları dökseniz bile neden olduğu tıkanıkları bu maddeler ile kesinlikle ortadan kaldırmanız söz konusu değildir. Tıkanıklığa sebep olan fiziki şartlar ortadan kaldırmadığı sürece hiçbir fayda sağlamaz.

Lağım Sineklerini Özellikleri

Lağım sinekleri yaklaşık olarak 20 gün kadar yaşayabilir yumurtalarını bırakacak yer bulamadıkları zaman ölümle sonuçlanacağı için bu sinekler büyük oranda arındırılır. Lağım sineği larvası borular içerisinde zar gibi bir filmin içerisinde bulunur. Bu nedenle insanlar bu larvaları göremez ancak boruyu söker ve içini kontrol ederseniz görmeniz mümkündür. Lağım sineği larvası büyüdüklerinde 4 ile 11 milimetre arasında bir boya erişirler. Sırtlarında koyu çizgi yer alır.

Larvalarda göz ve bacak boşluğunda larvaların bir ucunda dışarıya doğru nefes almak için kullandıkları koyu renkli bir boru mevcuttur. Larvalar gelişip pupa evresine geçiş yapar. Bu esnada yetişkin olacakları güne kadar hareketsiz beklerler. Dışarıdan görüldükleri tek evrede yetişkin oldukları durumlarıdır. Lağım sinekleri pislik içinde yaşam sürse bile insanlara hastalık bulaştıran bir özellikte değildir.

Lağım sineği çöp atılan yerde güve sineğini ismi ile aynı kanatları taşıdığı pullardan oluşur. Üzerine dokunulduğu zaman gri siyah ve sarı pulcukları dökülerek geride kalıntı bırakır. En fazla 5,5 milimetre uzunluğundaki sinekler boruların içerisinde oluşan jelatin gibi tabakanın üzerinde yumurtalarını bırakmaktadır. Yumurtadan çıkar ve boruların içindeki mikroplardan beslenir. Jelatin filmi içerisinde yer alan hava tüpleri ile nefes alırlar yetişkin lağım sinekleri ise daha çok sıcak hava koşullarında ortaya çıkar.

Ancak bu sinekler uçuş bileti olan sinekler değildir. Uçarken düzensiz bir özellik çizerler. Bu nedenle insanlar tarafından kör sinek olarak lağım sineklerinden korunmanın en etkili yolu sinekler ile mücadeledir. Lağım sineği ilaçlama servisi alarak bu sinekler önlenebilir. Lağım sinekleri ile mücadele için çamaşır suyu kullanmak etkili olur mu? diye merak edenler için boruların içine dökülen çamaşır suyu larvaların bıraktığı kalıntıları gidermeye yardımcı olsa da onların ortadan kaldırılması için yeterli olmaz.

Tatarcık Sineklerinin Zararları

Ev sahipleri için oldukça huzursuz edici olmaları sineklerden kurtulmanın önemine işaret eder. Bireysel olarak pek çok insan sineklerle mücadele etmek için çamaşır suyu dökmek gibi yollara başvurur. Bazı larvaları engellese bile borudan akan çamaşır suyu kalın tortuların içine kesinlikle işlemez. Bazı insanlar amonyak ve çamaşır suyunu birlikte uygular. Bu çamaşır suyuyla karışım kimyasal tepkime meydana getirdiği için tehlikeli ve ölümcül sonuçları tetikleyebilir.

Lağım sinekleri ile mücadele için mutlaka böcek ilaçlama şirketlerinden destek alınması gerekir. Nereden geldiği anlaşılamayan küçük sağa sola uçuşan sineklerden elbette insanlar sinir olur. Uçarken insanların üzerine girmekten hoşlanan bu sineklere halk arasındaki kör sinek olarak isimlendirilir. Küçük boyutlu sinekler hem sinir bozucu inatçı yapıları, hem de bakteri taşıması nedeniyle insanlar açısından hiç sevilmez.

Bu sinekler içinde meyve sineği kahverengi ya da esmer renklere sahiptir. Yetişkinleri 3 ile 4 milimetre uzunluğundadır. Olgunlaşmış meyve sineği mayalanmış yiyecekleri yemek üzere evinizde girer. Sayıları yazın daha hızlı atar ve hızla ürerler. Eve giren sinekler içinde küçük kara sinekler evlere gelen sineklerin içinde en fazla görülen türdür. Genellikle gri renkli olan karasinek 3,5 ile 7 buçuk metre uzunluğuna sahiptir. Çürük ve çürüyen besinlerle beslendiği için tifo, tüberküloz, kolera ve dizanteri gibi hastalıkları insanlara bulaştırabilir.

Çöp sineği olarak ta bilinirler. Küçük bu tür sinekler mantar sineği olarakta isimlendirilir. Evlere girişler hiç kuşkusuz beslenmek içindir. Geceleri çoğalır hızlı bir şekilde üreme potansiyeline sahiptirler. Bu sinekler kanalizasyon sineği olarakta bilinir gövdeleri ve kanatları tüylüdür. 3 ile 5 milimetre uzunluğuna sahip lağım sinekleri çürümekte olan canlı maddelerin etrafına dağınık bir şekilde yumurta bırakır.

Evdeki Tatarcık Sineği İle Mücadele

Banyo, bodrum, mutfak, duvar kenarları gibi yerlerde bulunur. Diğer lağım sineği çeşitlerine göre uzun bacaklı ve büyüktür. Kanatları şeffaf ve pürüzsüz bir haldedir. Kör sinekler içerisinde yer almayan sivrisinek lağım sızdıran ve pis noktalardan hoşlanır. Sivrisineklerden kurtulma yöntemi ile kör sineklerden kurtulmak için aynı ilaçlama yöntemleri tercih edilmelidir. Sineklerden kurtulmak için ne yapılmalı? diyorsanız bilmeniz gereken evdeki küçük sinekler ile mücadele bireysel olarak zordur. Sineklerin evlere geliş nedeni hiç kuşkusuz beslenmek ve hayatta kalmak içindir.

Piyasada satılan sinek ilaçları bazı sinekler için işe yarar. Lağım sineklerinin hepsini ortadan kaldırmak için işe yaramayacaktır. Evin içine sineklerin bahçeden geldiğini tespit ettiyseniz bahçedeki toprak oranını kontrol altına almanızda fayda vardır. Ayrıca bahçedeki bitki ve ağaçları sinek ilaçlama işleminden geçirmeniz gerekir. Mutfak tezgahları ve banyo giderlerinin çerçevesini kurutmak sinekleri uzak tutmak için faydalıdır.

Muslukları tamir etmek, camlara sineklik takmak eve sinek girişimi önlemede oldukça faydalıdır. Sinek kaçırıcı bitkilerden de faydalanabilirsiniz. Fesleğen, biberiye, lavanta ve sarımsak kokuları sineklerin sevmediği özelliktedir. Ancak bunlar geçici çözüm olup sürekli olarak sineklerden sizi kurtarmaya yeterli olmaz. Lağım sinekleri ile mücadelede olduğu gibi sinekler içinde en etkili yöntem hiç kuşkusuz sinek ve lağım sineği ilaçlama yaptırmaktır. Lağım sineklerinden üreme şu şekilde olur.

Larva, Pupa evresini tamamladıktan sonra çift kanatlı antenli ve altı ayaklı yetişkin haline dönüşür. Yaklaşık 2 hafta kadar yaşayan yetişkin sinekler öldükten sonra yeni yetişen sinekler onların hemen yerine geçer. Yetişkin lağım sinekleri küçük oldukları için tüylü geniş kanatları ile tanınır. Evi lağım sinekleri sarmışsa anlamanız gereken mutlaka borulardan birinde tıkanma olduğudur. Lağım sineği ilaçlama bu tür sineklerin önlenmesi için yeterli bir uygulamadır ancak kullanılan ilaç ve yöntemler iyi olarak planlanması gerekir.

Deri Böceği İlaçlama
+

Deri Böceği İlaçlama

Deri böceği ilaçlama uyuz böcekleri ile mücadelede önemli yer tutar. İlaçlama deri böceklerinin mekanlardan arındırılması açısından ciddi önem taşır. Uyuz böceği ve deri böceği türleri insanda hastalık yapan zararlı bir böcektir. Deri böceği türleri ile mücadele mutlaka profesyonel ilaçlama firmasından yardım alınarak başarıya ulaşır. Yaşam alanları ve iş yerlerinde görülen bu zararlıların ortadan kaldırılması mümkündür.

Bu şekilde hem maddi kayıpların önlenmesi hemde deri ve uyuz böceklerinin insanlara bulaştırdığı uyuz hastalığından korunmak için büyük önem taşır. Deri böceği ilaçlama başta evler olmak üzere, depolarda olan ve derilere verdiği zararların önlenmesi için yapılan bir uygulama türüdür. Deri böcekleri, gözle fark edilmesi zor küçük zararlılar oldukları için deri böceği bulaşması çoğunlukla şikayetler başladıktan sonra fark edilecektir.

Deri Böceği İle Mücadele

Deri böceği ilaçlama nasıl yapılır? deri böcekleri ile mücadele yöntemleri tam olarak bilinmeden bu zararlı böceklerin yok edilmesi oldukça zordur. Çeşitli türlere sahip olan deri böceklerinin diğer bir ismi uyuz böceğidir. Deri böceği ilaçlama yapılan mekanlar ve uyuz böcekleri ile deri böceklerinin en çok görüldüğü alanlar deri fabrikaları, eşya mağazası, hayvan barınakları, tahıl ambarları ve depolardır.

İnsanlar için zararlı olan deri altı böcekleri uyuz hastalığına yol açarken deri eşyalara zarar veren türler ise içerisinde bulunduğu alanda var olan eşyaları kemirerek kullanılmaz hale dönüştürüp maddi zararları büyüktür. Deri böceklerinin dişleri oldukça keskindir. Deri böceği ile mücadele de
alınacak en etkili önlem deri böceği ilaçlama yaptırmak olup uygulanacak yöntem ise tüm mekana nüfuz edecek özellikte etkili ve ani öldürücü özellikte olmalıdır.

Deri Böcekleri Nasıl Anlaşılır?

Deri böceklerinin boyutları yaşadıkları ortamlara göre değişmekte türlerine göre bir kaç milim boyutlarda olmaktadır. Deri böceğinin rengi sarımsı, kahverengi, siyah ve benekli görünümdedir. Vücudu tüylerle kaplıdır. Yılda en az 6 en çok 10 kez üreme sıklığına sahiptirler. Deri böceklerinin yaşam süreleri ortalama bir yıl civarındadır. Deri böceği ilaçlama sırt pompası ile
baş edilebilecek bir özellikte olmadığı için çok daha etkili yöntem olan sisleme deri böceği mücadelesi uygulanmalıdır.

Böylece hem mekan hemde deri malzemeler arasındaki deri böcekleri yok edilmelidir. Deri böceğinin ilaçlanma şekli profesyonel anlamda etkili deri böceği ilaçları kullanılarak yapılır. Uyuz böceği olarak bilinen insan derisi altına yumurta bırakan deri böcekleri için hem mekanda hemde insanların bedeninde ayrı önlem alınmalı mekan için deri böceği ilaçlama insanlar için doktor kontrolünde tedavi alınması kısa zamanda deri böceğini öldürmek için önemlidir.

Deri Böceğinin Zararları

Deri böceğinin yapısı sanki üzerinde kumaş varmış gibi tüylü garip bir görünüme sahiptir. Deri böceği kanatlı ve uçma özelliğine sahip bir haşere türü değildir. Vücudunda toplam 6 ayağı vardır. Deri böceği kışın ve soğuk havalarda pasif olarak ağaç kovuklarında ve sıcak buldukları bölgelerde barınırlar. Havaların ısınması ile bu böcekler saklandıkları yerden çıkarlar ve beslenme imkanı bulunan alanlara yönelirler. Konutlarda ve evlerde deri böceklerinin yok edilmesi için deri böceği ilaçlama hizmeti almak gerekir.

Deri böceği ilaçlama şekli olarak en etkili ve kısa zamanda bu
böceklerin öldürülmesini sağlayan yöntem sisleme deri böceği ilaçlaması olup ortamdaki deri böceklerinin imhası için oldukça etkili bir ilaçlama şeklidir. Deri böcekleri ile mücadele erken başlanması durumunda daha kısa sürede başarıya ulaşır. Uyuz böceği ve deri böceklerinin mekanlardan ve iş yerlerinden arındırılmasında profesyonel böcek ilaçlama firmaları ile çalışmak şarttır. Atasoy ilaçlama bu konuda uzmandır.

Eşek Arısı İlaçlama
+

Eşek Arısı İlaçlama

Eşek arısı ilaçlama yapılarak çatı ve evdeki arı kovanı nasıl alınır. Arılar ağaçlık ve yeşil alanlarda sıkça bulunan canlılardır. İlaçlama yaptırmak için yaz aylarında pek çok insan bizi arayarak evimde arı kovanı var yada çatıya eşek arıları yuva yapmış balkona çıkamıyoruz, pencere açamıyoruz gibi değişik sorunlar yaşayan insanlar eşek arısından kurtulmak için arı ilaçlama servisi talep etmektedir. Eşek arısı ilaçlama yaptırırken eşek arılarının petek yaptığı bölgeye müdahale kimler tarafından yapılmalı iyi bilinmeli arıların yuvalandıkları alanlara bireysel müdahale yapılmamalıdır.

Amatör yöntemle peteği dağıtma girişimi çok ciddi bir arı saldırısına maruz kalmanıza sebep olacağı için ölümle karşılaşılabilecek ciddi arı sokmaları yaşanmasına sebep olabilir. Arılar insanlar için oldukça tehlikeli durumlara yol açabilir. Şimdi eşek arısı kovanı nasıl yok edilir? kısaca bilgi verelim. Bahçeli evin çatısında kiremitlerin altına döşenen membranla tahtaların arasına bir arı kolonisi bulunduğunu düşünün belli zamanlarda özellikle akşam saatlerinde ve sabah müthiş bir arı trafiği yaşanıyor.

Eşek arısı kovanından kurtulmak

Eşek arıları ile mücadele edenler bilirler ki saatler sabah arıların yaylım için çevreye dağılmalarına akşam saatlerinde ise yuvaya dönmeye başladıkları en yoğun zamana rastlar. Bulundukları yer evin giriş kapısına da yakın olduğu için adeta arıların arasından geçip eve girmek eziyete dönüşür. Arı sokmasından korunmak için tedirgin ve korku içinde aceleyle kapıdan içeri kendinizi atmaya çalışmakla günleriniz geçer. Bu nedenle eşek arıları buradan sökülüp atılmak zorundadır. Ancak eşek arısı kovanı nasıl alınır iyi bilen bir arı ilaçlama firması ile görüşüp eşek arılarının yok edilmesi sağlanmalıdır.

İnsanlara saldırıp ciddi sokmalar yaşanmasını sebep olan eşek arılarını önleyip güvenli bir şekilde eşek arısı ilaçlama yapılması ve daha sonra peteğin alınması zorunludur. Arı peteğini çıkarıp almak son derece tehlikeli ve zor bir işlem olduğu için amatör arı ilaçlama servisleri kesinlikle bu işi yapamaz. Mutlaka işin uzmanı profesyonel arı ilaçlama şirketleri seçilmeli
eşek arısı kovanı nasıl alınır çok iyi bilen ekipler müdahale etmelidir. Eşek arısı ilaçlama yapılarak sağa sola saldıran arılar kısa bir zaman içinde etkisiz hale getirilerek asıl arı peteğinin içindeki arı kolonisi ve arı larvaları bulunduğu bölgeden alınarak imha edilmesi gerekir.

Arılar İle Bilinçli Mücadele

Eşek arıları nasıl yok edilir? bilmeyenler sadece sırt pompası ile arıların girdikleri yere ilaç sıkarak eşek arılarını öldürmek yeterli sanmaktadır. Bu son derece yetersiz bir durum olup çatı ve tavan arasındaki eşek arıları bu şeklide önlenemez. Çatı arasına giriliyor ise önce çatının içi eşek arısı ilaçlama ile kontrol altına alınmalı daha sonra petek alınarak burada arı sorunu çözülmelidir. Ancak arı yuvası olan bölgeye girilemez ise mutlaka sisleme ve kokulu yöntemle arı ilaçlaması yapılmak zorundadır. Eşek arıları ile mücadele kokusuz ilaçlar ile yapılması çok riskli olacağı için ani öldürücü arı ilaçları kullanmak şarttır.

Arı ilaçlama firmaları böcek ilaçlama gibi risksiz bir uygulama olmayan arı mücadelesinde son derece eğitimli ve donanımlı ekipler olup arılardan kurtulmak için tavan arası ve dairelerin içine giren arılar ile bilinçli mücadele gerekir. Duvar içi, ve ters tavan tabir edilen bölgelere yuva yapan eşek arıları insanlar için ciddi tehdit oluşturmakta buralarda yuvalanıp evin içine girerek insanları sokmaktadır. Bu durumlarda petek alınamıyor ise sisleme yöntemle arıları imha etmek çatı arasına yayılan ilaçla mümkündür.

Bireysel Çaba Tehlikelidir

Arı kovanı nasıl alınır bilmeyen insanlar yaşadıkları eşek arısı problemi karşısında kimi zaman bireysel olarak market ve eczaneden yada böcek ilacı alarak arıların girip çıktıkları bölgeye ilaç sıkarak arıları öldürmeye çalışırlar. Ancak kaçmadıkları gibi 15-20 adedi ölünce yine yoğun arı hareketliliği yaşanmaya devam edince bu işin böyle olmayacağına kanaat getirilip Arı ilaçlama şirketleri ile görüşmek zorunlu hale gelmektedir. Çatı arasını sökmek hem riskli hemde zor bir iş olacağı için bu koloniyi oradan gitmeye nasıl ikna etmek asla mümkün olmayacaktır.

İşte bu sebeple eşek arısı ilaçlama servisleri arıların yok edilmesi ve arı peteğinin alınmasında uzmanlaşmış donanımlı ekipler olup Gerek özel kıyafet, maske, eldiven ve arıların sinir sistemini işlemez hale getiren son derece profesyonel seçilmiş arı ilaçları kullanarak arıların önüne geleni sokmasına fırsat vermeden eşek arısı ilaçlama yapılır. Çatı arası yada daire içlerinde ortaya çıkan arıların yok edilmesi arı peteği yerinden çıkarılıp alınmalı yada bu mümkün değilse kokulu ve sisleme yöntem kullanılarak arı ilaçlama yapılmalıdır.

Kalorifer Böceği İlaçlama
+

Kalorifer Böceği İlaçlama

Kalorifer Böceği İlaçlama evleri istila eden kahverengi böceklerden olan bu böcekler insan sağlığı için oldukça zararlıdır. Kalorifer böceklerinden kurtulmanın yolları içinde en etkin mücadele hiç kuşkusuz ilaçlama yaptırmaktır. Kalorifer Böceğinden Nasıl Kurtulurum? diyorsanız muhtemelen uzun araştırmalar neticesinde bu ve benzer yazıları okumuş olmalısınız. Alman hamam böceği ismi ile de anılan kalorifer böceği; sarımtırak, kahverengi renk yapısı ile dikkat çekmektedir.

Yetişkin hale geldikleri zaman 1-2 cm büyüklüğe ulaşan evlerin karanlık ve nemli bölgelerinde yaşayan çöpçül bir hamam böceği çeşididir. Rengine isnatla sarı böcek olarak da isimlendirilir. Kalorifer böceklerinin yaşam süresi ortalama 10 ile 15 ay arasında bir zaman dilimidir. Dünya genelinde hayli yaygın olarak yaşayan kalorifer böceğinden kurtulmak bireysel mümkün olmaz. Kalorifer Böceği Nasıl Yok Edilir? diyorsanız bu zararlı haşerelerden kurtulmanın en etkili yolu, güvenilir bir ilaçlama şirketinden profesyonel böcek ilaçlama yardımı almaktır.

Kalorifer Böcekleri İle Mücadele

Kalorifer böcekleri ile mücadele çeşitli ilaçlama şekilleri kullanılarak yapılabilir. Son yıllarda gittikçe artan jel kalorifer böceği ilaçlaması hem kokusuz olması. hemde sağlıklı ve kalorifer böceklerini etkili şekilde imha etmesi nedeni ile çok tercih edilmektedir. Kalorifer böceği ilaçları kokusuz ve kokulu haşere ilaçları arasından seçilmesine karşın sıvı böcek ilaçları içinde kokusuz kalorifer böceği ilacı ve jel ilaçlar insanların evlerini terk etmeden ilaçlama yaptırmasına imkan tanımaktadır.

Düşük yoğunluklu şikayetler için sıvı ve kokusuz kalorifer böceği ilaçlama, daha yoğun şikayetler için jel kalorifer böceği ilacı ve daha önce birden fazla ilaçlama yapılmışsa kokulu ilaçlama yaptırılmalıdır. Evde kalorifer böceği nasıl oluşur? Kalorifer böceği neden olur? pek çok insan bu böceklerin oluşma nedeni ve evleri istila etme sebeplerini merak eder. Kalorifer böcekleri evlere kanalizasyon borularındaki sızıntılar, alışveriş poşetleri, binaların ortak kullanım alanları, marketten alınan yumurta ve benzer koliler içinde yada eve alınan diğer eşyalar arasında kolaylıkla gelir.

Kalorifer Böceklerinin Zararları

Kalorifer böcekleri yediğimiz ve yemediğimiz her şeyi tükettiği için kolayca beslenebilir. Kağıt, poşet, yağ tortusu gibi pek çok özellikler böceklerin beslenmesinde önemli yer tutar. Kalorifer böceği besinler üzerinde gezerek salya ve dışkılarını bırakır ve yiyeceklere dışkılarını bulaştırır. İnsanları ısırmayan hamam böcekleri, gıdalarımıza bulaştırdıkları hamam böceği pisliği ile sağlığımızı olumsuz yönde etkiler ve tükettiğimiz besinleri kirletirler.

Kalorifer böceklerinin bulaştırdığı hastalıklar insan sağlığı açısından oldukça riskli olup, yok edilmeleri zorunluluktur. Hamam böceklerinin bulaştırıp sağlığımızı tehdit eden hastalıkların bazıları dizanteri, verem, pnomoni, astım ve mantar hastalıkları olarak kendini gösterir. Çok sıcak ve nemli ortamları seven kalorifer böceği, yumurtlayarak hızla çoğalır. Kalorifer böceği bir defada 200 kadar yumurta bırakabilir. Bu yumurtlar ortalama 18 günde gelişim aşamasını tamamlayıp ortaya çıkarlar.

Kalorifer Böceği İstilacı Bir Böcektir

Hamam böceği ve kalorifer böcekleri 10 katlı bir binayı bir gecede kolaylıkla dolaşabilmektedir. Bu zararlı böcekler bir günde ortalama 4.5 km yol alabilir. Buda kalorifer böceklerinden kurtulmak için acele edilmesinin önemini ortaya koyar. Evdeki kalorifer böceğini yok etmek için bireysel ilaçlama yapmaya kalkmak büyük hata olur. Çünkü bu böcekler çok fazla yumurtladığı gibi ucuz kalorifer ve hamam böceği ilaçlarına kolayca direnç kazanan bir yapıdadır.

Bu nedenle profesyonel kalorifer böceği ilaçlama şirketleri ile görüşüp ilaçlama desteği almak en doğru yoldur. Kalorifer böceği ilaçlama hamam böcekleri ile mücadele için en doğru şekilde yapılmalıdır. Ev ilaçlama değişik ilaçlar ve etkili ilaçlama teknikleri kullanılarak yapılır. Kalorifer böceği nasıl yok edilir diyorsanız bilinçli firmalardan ilaçlama servisi almalısınız. Atasoy ilaçlama olarak kalorifer böceklerine karşı kokusuz ve jel ilaçlar ile ilaçlama yapıyoruz.

Kertenkele İlaçlama
+

Kertenkele İlaçlama

Yer altında yaşam süren kertenkele türlerinin dışındakilerde dış kulak delikleri mevcuttur. Kertenkelenin ağaçlara asılmaya yarayan ince uzun ve kuvvetli kuyrukları bulunur ve bu kuyruklar koptuğu zaman yerine yeniden yenisi gelir. Kertenkeleyi ne kaçırır? kertenkele neyi sevmez? benzeri soruların cevabını arayan çok sayıda insan bulunur. Daha çok açık alanlarda görülen kertenkele, iç mekânlarda da yumurtlayarak ürer ve uzun süre yaşam sürebilir. Kertenkele ilaçlama, kapalı alanlarda dumanlı yöntemle olacağı gibi, bu zararlı canlı türlerine karşı açık alanlarda spreyleme ilaçlama yapılabilir.

Kertenkele zararlısından kurtulmak için en etkili yöntem sisleme uygulama olarak öne çıkar. Sıvı uygulama saklandıkları yerlere ve açık alanlarda yeşilliklere uygulanabilir. Toz ilaçların kullanıldığı bilinir ancak kükürt tozu ve toz böcek ilaçları çokta fazla çözüm sunmaz. Kertenkelelerin, kalın derili bir canlı olmaları eve giren kertenkele çeşitlerini yok etmek için etkili ve derilerini tahriş eden kertenkele ilaçları kullanılmasını zorunlu kılar. Mekanlara girdikleri zaman hızlıca gizlenme ve gözden kaybolma özelliklerine sahip olan bu sürüngenler ile mücadele bireysel olarak pek başarılı olamaz.

Kertenkelenin Özellikleri

Kertenkele zararlısının özellikleri, yumurtlama yolu ile üreyen bir türdür. Evin içinde kuytu bölgelere yumurtlayıp, çoğalarak yaşam alanınızı istila edebilir. Açık yerlerde yeşil kertenkelelerin görüldüğü yerlerden uzak durmak ve profesyonel ilaçlama ile kertenkele mücadelesi yaptırmak gerekir. Kertenkele canlısının türleri arasında zehirli olanlarında bulunması dikkat edilmesini zorunlu kılar. Kertenkele 3000’in üzerinde türü bulunan bir sıcak iklim canlısı olarak dikkat çeker. Soğuk iklim özelliklerine dayanıklı olmayan kertenkele kış aylarında yuvasına çekilir ve kış uykusuna yatar.

Güneşli fazla sıcak havaları seven özellikle güneşli havalarda sık sık duvarların ve ağaçların üzerine çıkarak güneşlenen bir canlıdır. Kertenkele görülen yerler ise , duvar yarıkları ve kayalıkların arası gibi yerlerdir. Ayrıca çöl kumları, karasal toprak yerler ve yeşil alanlarda kertenkele ile karşılaşmak son derece normaldir. Pürtüklü vücut yapısına sahip, uzun vücutlarının sonunda uzun kuyrukları mevcuttur. Güçlü tırnakları olan kertenkelenin 4 ayağı vardır. Buna karşın 2 ayaklı türleri de bulunmaktadır. Bu güçlü tırnakları sayesinde düz duvarlara oldukça rahat bir şekilde tırmandıkları görülür.

Kertenkele Ne Yer Nasıl Çoğalır?

Doğal ortamlarda yaşayan küçük böcek türleri ile beslenerek yaşam sürerler. Kertenkelelerin otçul beslenen türleri de bulunur. Kertenkele böcek,akrep ve çok bacaklılar ile beslenir. Kertenkede kasla hareket eden ileriye doğru fırlayan dilleri, avları yakalamada en büyük silahları olarak önem taşır. Dil üzerindeki yapışkan tükrüksü sıvı, avı yakalayıp kavramada yardımcı olur. Çene içerisine oturtulmuş dişleri vardır ve oldukça keskindir. Dişi kertenkele, yazın toprağın içine veya bir taşın altında çengel tırnaklı ayaklarıyla açtığı çukura yumurtlar. Kertenkele kış mevsiminde deliklerinin içinde ilkbahara kadar kış uykusuna çekilir.

Kertenkele,besin kaynağı bulamadığı zaman ve yağmurlu havalarda yuvalarının su ile dolması ile yuvalarından ayrılarak kendilerine yeni sığınacak yer arar. Ayrıca yeni besin kaynağı bulmak için evlerimize kadar gelir ve buralardan çıkamayınca yumurta bırakır ürerler. Eve giren kertenkele taşıdığı mikroplarla insanlara zarar verirken,evdeki bitkilerin yeşil yerlerini yiyerek zarar verirler. Beslenmek için insanları ısırma gibi bir tehlikesi yoktur. Kertenkelelerin doğal ortamlarda yaşayan tehlikeli ve zehirli türleri de vardır. İguana ve Bukalemun gibi tehlikeli kertenkele türüdür bunlar.

Kertenkeleler İnsanlara Zarar Verir Mi?

Özellikle kırsal bölgelerde yaşayan insanlar kertenkele ile karşılaşmaya alışmış olduğu için pek panik yaşamaz. Ancak İstanbul gibi büyük kentlerde yaşayan insanlar için tam tersi bir durum söz konusudur. Apartman veya evlerde kertenkele görülmesi çocuklar ve bayanlarda ciddi bir paniğe yol açar. Bu nedenle evde kertenkele ilaçlama bir an önce yaptırılarak sorun çözülmelidir. İlaçlama öncesi dairedeki mobilyaların üzeri kapatılıp halılar toplanmalıdır. İlaçlama esnasında mekan boşaltılmalıdır. İlaçlama sonrasında mekân yeteri kadar havalandırılmalıdır. Eğer ilaçla temas olur ve cilt tahrişi yaşanırsa, temas edilen bölgeler bol su ile yıkanmalı ve pişik kremi sürülmelidir.

Kertenkele ilaçlama işlemi mutlaka profesyonel firmalar tarafından yapılmalıdır. Amatörce ve bireysel çabalar ile kertenkele ile mücadele hiç bir işe yaramaz. Kertenkele ev girdiği zaman insana zarar vermez ancak çocuklar için risk teşkil eder. Kertenkele gelmemesi için ne yapmalı? diyorsanız kapı altlarını sağlamlaştırın, pencerelere sineklik taktırın, Havalandırma pencerelerini korunaklı hale getirin ve çatı katlarında çatı kenarlarını slikonla doldurun. Yeşil alanlarda keler türevi kertenkele olabileceği için eve giriş yolllarını mutlaka ortadan kaldırmalısınız. Çatı araları ve boşluklarda yaşadıkları için buralardan ev içine girişi kesmelisiniz.

Kertenkele İlaçlama Nasıl Yapılır?

Diğer böcek türlerinden farklı olarak böcek ilaçlarına son derece dayanıklı bir yapısı vardır. Kertenkele ilaçlama kenar ve köşelere böcek ilacı sıkılarak sonuç alınacak bir ilaçlama şekli değildir. Kertenkeleden kurtulmak sanıldığından daha zor ve zahmetlidir. Hızlı bir şekilde hareket eden bu canlılar aniden gözden kaybolur ve sıvı spreyli ilaçlama şeklinden pek fazla etkilenmez. Bu sebeple kertenkele ilaçlama firmaları ile çalışırken en iyi kertenkele ilaçlarını kullanan ve kapalı alanlarda en etkili yöntemleri uygulayan deneyimli ekipler tercih edilmelidir. Kertenkele türleri görünüşleri bakımından oldukça soğuk bir yapıya sahiptir.

İnsanların oldukça çekindiği bu canlılar ancak ulv yani sisleme ilaçlanma ile yok edilebilmektedir. Genellikle kertenkele türleri açık buldukları yerlerden eve girerek ev içerisinde serin ve gölge yerlerde gizlenir. Yumurtlayarak ürerler. Kertenkeleler evde, bahçede veya apartmanın neresinde olursa olsun anında müdahale edilmesi üremesine imkan vermeden evden arındırılması gerekir. Dumanlı kertenkele ilaçlama etki bakımından en başta geleni olmasına karşın bu tek başına yeterli değildir. Mutlaka derisini tahriş eden kertenkele ilaçları kullanmak şarttır. Dumanlı kertenkele ilaçlama işlemi yapılmadan önce açıktaki yiyecek ve içeceklerin güzelce kapanması gerekir. Böcek ilaçlama ciddi bir iştir.

Toz Böceği İlaçlama
+

Toz Böceği İlaçlama

Toz Böceği genellikle çok küçük boyutlarda ve fazla dikkat çekmeyen bir böcektir. Toz böcekleri ile mücadelenin ilk adımı, aktif istila olup olmadığını anlamak için iyice bir gözlem yapmak olmalıdır. Mobilya parke yada yaşam alanınızdaki nemli kalmış bölgeler toz ve nem böceklerine iyi bir ortam sağlar. Toz böceği zararlısı yüzey, zemin veya deliklerin yakınında biriken özellikleri ile dikkat çeker. Tüm ahşap yüzeyleri periyodik olarak inceleyin ve iç hasarın varlığına dair izlenimler edinmek gerekir. Saldırı kanıtı, tavanlar, taramalı alanlar, bitmemiş bodrumlar ve depolama alanlarında toz böcekleri olarak bilinen rutubet ve nem böcekleri yaygın görülür.

Ahşabın nem seviyesini belirlemek için nem ölçer kullanılması faydalı olabilir. Toz böceği ile mücadele oldukça kapsamlı bir uygulamadır. Beyaz toz böceği olarak bilinen minik nokta kadar böcekler en zor kontrol altına alınan türlerdir. Merkezi ısınan ortam, buhar bariyerleri ve mekanı çok iyi havalandırma, nemin kontrolüne ve ortamdan arındırılmasına yardımcı olabilir. Ağaçlardaki nemi kurutmak için kaba kesim kereste, böceğin tüm aşamalarını öldürmek için bir fırında kurutularak önlenebilir. Tozu ortamdan azaltma böceği enfestasyonlarını tamamen kontrol etmek için istenilen sonucu vermeyebilir. Nokta kadar toz böcekleri çok ciddi rahatsızlık sebebidir.

Toz Böceklerinin Özellikleri

Toz böcekleri familya olarak örümceğimsi sınıfa ait olan böcek türleridir. Yetişkin toz böceklerinin iriliği, yaklaşık olarak 0,2 mm ile 0,5 mm arasında olabilmektedir. Bu nedenle çıplak göz ile görülmesi pek mümkün olmaz. Toz böceklerinin 8 adet bacağı bulunur. Bu bacakların rengi, genellikle sarı ve kahverengi renk tonlarında görülür. Vücut yapıları yumuşak ve genel olarak, vücut renklerinin beyaz, krem renklerde olduğu daha çok bilinir. Toz böcekleri, rutubetin yada tozların çok olduğu evlerde daha sık karşılaşıldığı malumdur. Böcekler toz kadar küçük boyutlarda olduğu için, halk arasında toz böcekleri olarak anılır. Toz böcekleri ortalama olarak 1 – 2 ay arasında ömürleri vardır bazıları bir yıl civarı yaşar. Çok hızlı üredikleri için toz böceği ile mücadele erken yapılmalı ve profesyonel toz böceği ilaçlama servisi alınmalıdır.

Toz böcekleri, insan vücuduna yerleşerek döküntülerle beslenebilmektedir. Özellikle kepekli saç derisinde, kepekten beslenerek yaşadığı tahmin edilir. Toz böcekleri etrafımızda evimizin her tarafında yaşama sürer. Ancak mikroskop olmadan kanıtlanması zor olması nedeni ile çok dikkatli bir şekilde bakılınca hareket ettikleri görülür. İlk bakışta insanlar bunların böcek olduğuna inanmakta zorlanır. Akarlar bir diğer adıyla toz böcekleri insan kafa tasına benzeyen bir bedenden meydana gelmiştir. Bedenin üzerinde ise seyrek tüyler bulunur. Ağzı kafa tasına benzeyen bu vücudun önünde toplanmış ve delmeye ayarlı özel bir yapıda yaratılmıştır. Sahip olduğu bu yapısı ile kendisine uygun bulduğu yiyeceği küçük parçalara ayırabilir. Toz akarı ilaçlama için tercih edilecek ilaç son derece etkili olmak zorundadır.

Kaç Tür Toz Böceği Vardır?

Toz böceği olarak mayt türevleri, ahşap ve tahta kurdu ve toz pireleri dikkat çeker. Ahşaplarda zımparalanmış ve cilalanmış ahşap, yetişkin ağaç böcekleri için çekici bir özellik sergilemez. Yumurtalarını biriktirmek için bu böcek ahşap yüzeyde çatlaklara nüfuz edemez veya ahşabın içine giremezler. Toz böcekleri yaşam döngüsü 3 aydan bir yıla kadar türüne bağlı olarak değişir. Gelişmekte olan larvalar, bir yıl boyunca ortaya çıkan yetişkin böcekler ile olgunlaşma evresinde gelişlir. Fümigasyon, dumanlı ilaçlama özellikle diğer yöntemlerin başarısız olduğu veya böceklerin hızlı bir şekilde ortadan kaldırılmasının en etkili yoludur. Bu yöntemler son derece profesyonel ekiplerin işidir.

Toz böceği uçar mı? toz böceği ısırır mı? benzeri çok sayıda soru tarafımıza yöneltilir. Toz böcekleri uçmaz ancak sıcak havalarda genleşen hava molekülleri toz ve toz böceğinin dışkılarını havaya kaldırıp alerjiye neden olabilir. Toz böceğine kesin çözüm için öncelikle böceğin cinsini belirlemek, yuvalandıkları ve üredikleri bölgeleri analiz ederek ilaçlama tekniği talep etmek gerekir. Toz böceğinden kurtulmak için ulv ilaçlama şekli en etkili yoldur. Beyaz nem böceği ve toz akarları son derece zor kontrol altına alınır. Toz böceği nerelerde olur? diyorsanız, parke arası, tozlu yüzeyler, atıl depolar, ve rutubetlenmiş mekanlarda sıkça görülür. Toz böceğini öldürmek pekte kolay değildir.

Toz Böceği Gözle Görülür Mü?

Toz böceği isminden anlaşılacağı gibi tozlu yüzeyler ile nemli ortamlarda ve ağaç aksamlarda görülür. Toz böceği nasıl anlaşılır? öncelikle belirtilerini anlamak gerekir. Minik toza benzeyen ilk bakışta anlaşılmayan bir haşeredir. Kahverengi, beyaz, ve siyah renkleri bulunur. Ahşaplarda toz ve odun böceğinden korunmak için bazı önlemler alınabilir. Satın almadan önce ahşapları teftiş edip, bulaşma olup olmadığını anlamalısınız. Sızdırmazlık sağlaması için ahşap yüzeyler kimyasal işlem görmüş olmalıdır. Ahşap koruyucuları veya böcek öldürücüler kullanarak toz böcekleri ile mücadele önemlidir. Havalandırma, drenaj ve ahşap ile toprak arasındaki uygun açıklık gibi durumlar iyi belirlenmelidir.

Binalarda iyi bina tasarımının kullanılması, ahşabın nem içeriğini azaltır. Yeni yapılan binalarda beyaz toz böceği olarak bilinen nem böcekleri çok daha fazla görülür. Özellikle sıfır binaya taşınan ve yeni binadan daire alanlar eve oturmadan önce daire boşken mutlaka beyaz nem böceği ve toz böceği ilaçlama servisi almalıdır. Kuru yüzeyler ve temiz, cilalı yüzeyler böceğin gelişimi için daha az elverişli şartları taşır. Hayvanlarda kaşınmaya neden olan toz piresi pirelerin pupa evresindeki elemanları olup tozlu ve toprağı bol zeminlerde olur. Toz böceği olarak değişik böcek türleri ve farklı boyutları karşımıza çıkar. Odunlardaki tozlarda görülen böcekler daha iridir ve ahşaplara ciddi zarar verir.