Kategori: haşereler Hakkında

 
Akar Ve Mite Böceği
+

Akar Ve Mite Böceği

Akar Böceği ile miteler son derece zararlıdır. Akar ve mite böceği nedir? insan yaşamında önemli yer sahip olan toz akarları ve miteler hakkında pek çok insan bilgi sahibi değildir. İlaçlama yaptırmak isteyen insanlar zaman, zaman evde kendisini ısıran ama tam olarak ne olduğunu bilmedikleri böceklerden kurtulmak için ısıran böceklere karşı ilaçlama yaptırmayı seçer.

Bu yazımızda akar böceği nedir? Akar böceklerinin tehlikeleri hakkında kısa bilgiler verip sizlerin daha kolay böcek ilaçlama yaptırmanıza yardımcı olmaya çalışalım. Uzmanlara göre, günde ortalama 8 saat uyuyan
bir insan, ömrünün 3’te 1’ini, milyarlarca küçük yaratığı yani toz akarlarını barındıran bir yastık ve yatak üzerinde geçirdiği için buralarda farkına varmadıkları bir tehlike ile iç içe yaşam sürmektedir. Akar ve mite böceği diyorsanız kısaca açıkalması, gözle görülemeyecek kadar küçük canlılardır.

Mite Ve Akarların Özellikleri

Astım, alerji gibi rahatsızlıklara neden olan zararlı bir böcektir. Ev tozu akarları gözle kolay fark edilemeyen ama insanların en hayati öneme sahip yaşam bölgeleri olan evlerin yatak odalarında yatak ve insan bedeninde çok sayıda bulunmaktadır. Akar böcekleri gözle görülemeyen, çevre koşullarına oldukça dayanıklı, sıcak ve nemli ortamlarda kolaylıkla çoğalma özelliğine sahip insanlara fark ettirmeden yayılan bir zararlıdır.

Ev tozu içinde yaşayan mikroskobik canlılar olmaları onların kolayca çoğalıp üremesinde başlıca sebeplerdendir. Akar böceklerinin vücut proteinleri ve dışkıları alerji yapıcı özellik taşıdığı için hemen belirtelim hassas yapılı insanlarda çok ciddi olumsuz etkileri tetiklemektedir. Normal bir kişiye oranla hassas tenli insanlarda üç kat daha aşırı duyarlılığa yol
açan akar böceklerinden kurtulmak için evde akar böceği ilaçlaması yaptırmak bunu yaparken deneyimli akar böceği ilaçlama servisleri ile çalışmak olmazsa olmaz bir öneme sahiptir.

Akar böcekleri en fazla nerelerde bulunur?

Akar alerjenleri yastık, yatak, halı ve kumaş kaplı mobilya gibi toz tutan ev eşyalarında yüksek oranda bulunur ve buralarda kumaş yüzeyleri başta olmak üzere koltuk ve yatakların dokuları içine kadar yayılarak insanların buralara her gelişinde adeta onlara kabusu yaşatır. Akar böceği nedir diyenler kendini ısıran ama evde yada yatakta bakmasına karşın hiç bir böcek görememesi sonucu alerjik bir bünyeye sahip olduğunu düşünüp doktora gitmesi ile vücudunda akar böceği alerjisi olduğunu öğrenir.

Akar böceklerinden kurtulmak hayli zor olduğu için bu böceklerin
üreme şartlarının azaltılması ve akar böceği ilaçlama firmaları arasında deneyimli ve etkili ilaçlama yapanlardan ilaçlama hizmeti alması gerekir. Bu alerjenlerin solunum yoluyla bünyeye alınması, hastada alerjik yakınmaların başlamasına neden olup en fazla yeni doğan bebekler ve küçük çocuklar için sıkıntı kaynağı olur. İnsan deri döküntüleriyle beslenir ve insanlar ile iç içe yaşar. Evdeki diğer odalara oranla, yatak odası en fazla toz akarı barındıran yer olduğu için insanların hemen yanı başında yaşam süren bu zararlı böceklerden kurtulmak için acele edilmesi gerekir .

Bu nedenle akar böcekleri ile mücadele yöntemlerinin özellikle yatak odalarında yoğunlaştırılması bu böceklerin evlerden sökülüp atılmasında önemli yer tutar. Akar alerjenleri kumaşların gözeneklerinden geçebildiği için bu böceklerin yok edilmesi diğer haşerelere oranla çok daha zor bir işlemdir. Akar alerjisi olan hassas yapılı insanlar anti-alerjik yatak takımları kullanmalı evlerinde akar böceği mücadelesi kapsmında şikayet yaşadıkları dönemlerde ilaçlama yaptırmalıdır.

Akar böceği yıkanarak temizlenir mi?

Yastık kılıfı, çarşaf ve nevresimleri her hafta yüksek ısıda yıkamak akar böcekleri ile mücadele için oldukça faydalı olmaktadır. Ancak düşük ısıda ölmedikleri için pek çok kumaş yüksek ısıda özelliğini kaybetme bakımından insanlar tam olarak bu böceklerden bireysel çabalar ile kurtulmada başarılı olamaz. Yaklaşık olarak 55 derecenin üzerindeki ısılarda yıkamak alerjeni uzaklaştırır ancak pek çok insan 70 dereceye yakın ısıd bile bu böceklerin ölmediği gibi şikayetleri dile getirdiği için buda kesin bir çözüm olmaya yeterli olmaz.

Yatak odasında nem oranını azaltacak klima ya da diğer nem azaltıcılar kullanmak bu böceklerin üremesini belirli oranda azaltır. Giysileri daima elbise dolabında muhafaza etmek ve elbise dolabının kapakları kapalı tutmak azalmaları için faydalı olabilir. Akar böceği nedir nasıl kurtulurum diyenler halıların da akarlar için uygun bir barınma ve çoğalma ortamı oluşturduğunu bilmesi ve temiz tutmaları şarttır. Bu bakımdan yatak odasındaki halıyı mutlaka kaldırmak iyi bir önlem olabilir.

Bunun yerine daha az toz tutan, daha kolay temizlenebilen ve yıkanabilen kısa tüylü kilim türü yer örtüleri kullanmak toz akarlarının barınmasını daha zor hale getirecektir. Muşamba benzeri, kolay temizlenebilen ve üzerinde toz tutmayan yer döşemeleri kullanılması yatak odasında yerlerde akar böceği üremesini azaltacak önlemlerden biridir. İçi doldurulmuş oyuncakların özellikle çocukların yattıkları odadan uzaklaştırılması çocuklarda akar alerjisine bağlı rahatsızlıkların görülmesini önlemede ciddi  fayda sağlar. Akar ve mite böceği nedir? akar böcekleri ile mücadele zor ve uzmanlık ister.

Hamam Böceği Yumurtası
+

Hamam Böceği Yumurtası

Hamam Böceği İçin İlaçlama belkide en yoğun talep görmekte olan bir servis türüdür. Hamam böcekleri antenli ve kahverengi renkli böcekler olarak dikkat çeker. Hamam böceği yumurtaları ise bu böceklerin evleri istila etmelerinde en büyük rolü üstlenir. Zor yaşam şartlarına adapte olmuş ve dayanıklı bağışıklık sistemi oldukça güçlü olan hamam böceği çeşitleri ilaçlara da dirençlidir.

Haşere türü olarak hamam böceklerinin farklı türleri bina içleri ve çevrelerinde sıkça görülür. Hamam böceği yumurtasının türe göre şekli ile gelişimi farklı olabilmektedir. Hamam böceği, üreyebilmek için yumurtasını daha çok nemli, sıcak, kuytu ve ışık görmeyen kısımlara bırakır. Bu yumurtalar Ootheka ismi verilen, dışı protein ile sarılı koruyucu keselerin iç kısmında bulunur.

Kimi dişi hamam böceği bu keseleri dışarıdaki bir alana bırakırken, bazıları da çatlamasına 1-2 gün kalana kadar yanlarında bulundurur. Ülkemizde en fazla görülen hamam böceği türleri, Alman hamam böceği, Amerikan hamam böceği, karafatma diye bilinen oryantal hamam böceği olarak bilinir.Kısaca hamam böceklerinin yumurtası ve özelliklerini inceleyelim. Alman hamam böceği yumurtası:

Alman Hamam Böceği Nasıl ürer?

Alman hamam böceklerinin yumurtaları kahverengi bir görünüme sahiptir. Uzunlukları 6 ila 9 mm arasında değişir. Dişi Alman hamam böceği, yumurtalar çatlamadan 1-2 gün öncesine kadar yumurta keselerini beraberinde taşır. Yumurta keselerinin içinde 50’ye yakın yumurta olabilir. Yumurtaların erişkin bir Alman hamam böceğine erişme süresi yaklaşık 103 gündür.

Alman hamam böceği yumurtaları farklı ısı ve ışık durumları gibi zorlu koşullara karşı fazlasıyla dayanıklıdırlar. Amerikan hamam böceği yumurtası: Dişi Amerikan hamam böcekleri yumurta keselerini yanlarında taşımaz, genellikle sıcak ve nemli yerlere bırakırlar. Kırmızımsı kahverengi ya da koyu kahverengi görünümleri olan Amerikan hamam böceği yumurta keselerinin boyu yaklaşık 38 mm, yumurtalar ise 8 mm uzunluğundadır.

Bir yumurta kesesinin içerisinden yaklaşık 15 adet yumurta çıkar. Oryantal hamam böceği (karafatma) yumurtası: Oryantal hamam böceği yumurta keseleri koyu kırmızımsı kahverengi ve hafif şişirilmiş bir görünüme sahiptir. Yumurtalara yaklaşık 8 ila 10 mm uzunluğundadır. Dişi oryantal hamam böceği ömrü boyunca yaklaşık 8 tane yumurta kesesi üretir ve bu keselerin içindeki yumurta sayısı yaklaşık 16’dır.

Hamam Böcekleri Zararlı Böceklerdir

Dişi oryantal hamam böcekleri yumurtalarını taşımazlar, olgunlaşmaları için nemli ve kuytu yerlere bırakırlar. Oryantal hamam böceği yumurtalarının erişkin bir hamam böceğine dönülme süresi, diğer hamam böceği türlerine göre uzun sürer. Mevsimlere göre de değişen gelişim süresi ortalama 600 günde tamamlanır. Hamam böcekleri ölürken bile yumurta bırakabilirler.

Zor koşullarda yaşayabildikleri gibi üremeleri de dış koşullardan çok fazla etkilenmeyecek şekilde gerçekleşir. Duvar çatlakları, kenar ve kuytu yerler, mobilyaların arkası, yatak altları gibi yerler hamam böceği yumurtalarının evlerdeki gelişim ortamlarıdır. Evinizdeki hamam böceklerinden kesin bir şekilde kurtulmanın yolu ise Atasoy ilaçlama servisinden hamam böceği ilaçlama hizmeti almaktır.

Akrepler
+

Akrepler

Akrepler,son 420 milyon yıldır şekillerini çok az değiştirdiği için eskiden kalma yaşan fosiller olarak nitelenebilir. Akrepler, bütün artropodlar içerisinde en düşük metabolik düzeye sahip olan bir türdür. Bu nedenle vaktinin büyük bir çoğunluğuna avını pusuda bekleyerek geçirir. Akrep vivipardır. 7 -12 aylık gebelik sürecinden sonra ortalama olarak 34 -110 arası canlı yavru doğar. Akrep ilaçlama bu nedenle önemlidir.

Türlerin büyük çoğunda, dişi, doğumdan sonra yeni doğanları birinci ve ikinci çift bacakları ile yakalar ve annenin bacaklarından sırtına tırmanır. Akrep yavrularını sırtında taşır. Bu esnada anne sırtında birinci gömlek değişimi olur. Akrepler, ergin olmadan önce 1-3 yıllık periyotta, 6 -9 defa gömlek değiştirerek erişkinliğe ulaşır. Akrep kontrolünde ilk aşama sanitasyondur.

Mesken yakınındaki alanlarda bulunan dağınık tahtalar, kayalar, odun yığınları ve yıkıntıları ortadan kaldırılmalıdır. Akrep (Scorpiones), takımını oluşturan genellikle sıcak ve nemli bölgelerde yaşayan, vücutları sert kitin bir tabaka ile örtülü bir hayvandır. Arka kısmında kıvrık ve kalkık kuyruğunda zehir iğnesi bulunan eklembacaklılara verilen ada akrep denmektedir.

Zehirli ve son derece sağlam yapılı özellikleri ile akrep türleri insanlar için tedirginlik veren türlerdir. Gececi olan akrep zararlısı avına tuzak kurar ve onu yakalayarak zehirli iğnesi ile sokar ve felç edip öldürür. Baş bölgesinin üst kısmında bir çift büyük göz ve ön kenarında 2-5 çift yan göz taşırlar. Genital açıklığı örten kapakçığın gerisinde, “Pecten” adı verilen ve toprak yapısının algılanmasında görevli olan, tarak şeklinde bir almaç bulunur. Bu almaçların her birinin üzeri duyarlı kıllarla örtülüdür.

Akreplerin Özellikleri Ve Yaşam Alanları

Taşların altında, duvar yarıklarında, kurumuş ağaç kabukları altında veya yer altında kazdıkları dehlizlerde rastlamak mümkündür. Karlı bölgeler hariç hemen hemen her yerde yaşarlar. Yalnız yaşamayı severler.Boyları 2 cm ile 15 cm arasında değişir. Yassı halkalardan teşekkül eden vücut; başla kaynaşmış bir gövde, karın ve kuyruk (telson) olmak üzere üç bölümden meydana gelir.

Gövdede önden arkaya doğru büyüklükleri artan, uçları çift çengelli dört çift yürüme bacağı bulunur. Gövdeye bağlı karın kısmı ise 7 geniş halkadan meydana gelmiş, alt yüzeyinde birinci halkada kapaklı bir adet cinsiyet açıklığı, ikinci halkada dokunum ve iz bulma görevi yapan bir çift tarak organı, 3, 4, 5 ve 6. halkalarda “kitap trakeleri” adını alan solunum organına ait birer çift olmak üzere toplam dört çift solunum deliği (stigma) vardır.

Karın kısmından sonra 6 adet dar ve yuvarlaksı halkalardan meydana gelen ve bir yay gibi sırta doğru bükülebilen akrebin kuyruğu, eğrilmiş bir zehir iğnesi veya mızrağını taşıyan şişkin halka ile biter. Akrep, yürüdüğünde kuyruğunu kaldırır. Düz ve kaygan yüzeylere tırmanamaz. Halk arasında vücudunun son bölümü her ne kadar akrebin kuyruğu olarak biliniyorsa da, gerçekte karın kısmının daralan uzantısıdır.

Çünkü içinden bağırsak geçmekte olan telsonun sondan bir önceki halkasında dışkılık son bulmaktadır. Akrepler zehirlidir. Erkek akreplerde bu yapılar, dişilerde görülenlerden daha iri boyutludur. Akrepler nemli, karanlık ve rutubetli bölgelerde yaşar. Binaların alt kısımları, lağım kanalları, taş ve duvar araları akreplerin saklanması için oldukça elverişlidir. Bu bölgelerde akrepler daha fazla görülür.

Ordo (Takım): Scorpionida (Akrepler)

Akrepler, bilinen en eski karasal eklem bacaklılardır. Geceleri aktif (nokturnal) olan, ince ve uzun vücutlu bir yapıdadır. Akreplere özgü olarak ikinci üye çifti genişleyip büyüyerek, “kıskaç” olarak bilinen pedipalpusları meydana getirmiştir. Av büyük olan pedipalpuslar ile yakalanır, keliserler ile parçalanır.

Vücudun kendisi 7, kuyruk bölgesi ise 5 segmentlidir. Kuyruğun (postabdomenin) 5. segmentinin üst kısmında bir zehir iğnesi ve bunun iç kısmında da bir zehir bezi bulunur. Zehir iğnesi ayrı bir segment değildir, iğnenin kontrolünden sorumlu olan sinirler yine 5. segmentte bulunur. Afrika’da yaşayan “Androctonus” ve Meksika’da yaşayan “Centruroides” cinsleri, insanı soktuğu zaman 30 dakika içinde öldürebilir.

Erkek ve dişileri ayırt etmede yararlanılan bir diğer özellik ise, dişilerin kıskaçlarının erkeklere göre daha iri ve geniş yapılı oluşudur. Solunum kitapsı akciğerler ile gerçekleştirilir. Eklem bacaklılar arasında en iyi gelişmiş dolaşım sistemi, akreplerde görülür. Ayrı eşeylidirler. Döllenme vücudun içinde gerçekleşir. Ender olarak ovovivipari ve çoğunlukla gerçek vivipari görülür ve genç bireyler yumurtadan çıktıktan sonra bir süre boyunca dişi tarafından taşınır.

Akreplerin vücutları, UV ışınımını soğurur ve geri yansıtır. Bu özellik, arazi çalışmalarında biyologlara oldukça yardımcıdır. Geceleri akrep toplamaya çıkan biyologlar, yere doğru tuttukları UV ışığının yeşilimsi bir tonda geri yansıması yardımıyla akreplerin yerlerini bulurlar. Akrepler havadaki titreşimleri algılayan ve avlarını tespit ederek tuzak kuran canlılardır. Akrepler ilaçlama ile yok edilmelidir.