Hamam Böceğinin Zararı

Hamam Böceğinin Zararı

Evinizde hamam böceği varsa ciddi bir sağlık sorunu ile karşı karşıya olduğunuzu aklınızdan çıkarmayın. Derhal profesyonel bir ilaçlama firmasına ile görüşerek evdeki sarı ve kahverengi antenli bu böcekleri bir an önce yok ettirmelisiniz. Hamam böceklerinin zararlarını tam olarak anladıktan sonra, daha ciddi bir şekilde bu böcekler ile mücadele edilmesi gerektiğini anlayacaksınız. Hamam böcekleri ile beraber yaşamanın itici olduğu kadar hastalık kaynağı bir potansiyel demektir.

Hamam böcekleri görüntü olarak bile pek çok insan için tiksindiricidirler özellikle böcek fobisi olanlar için dayanılmaz bir huzursuzluk sebebidir. Çocuklarınızla ve evcil hayvanlarınızla rahat bir hayat sürerken evde görülen bu böcekler bir anda hastalık tetikleyicisi olarak tehlike saçar. Sağlık açısından bir evin hijyenik olması gerekir ancak hamam böceği çeşitleri bunun tam tersi bir duruma yol açmaktadır.

İstilacı Pis Bir Böcektir

Elinizi attığınız her tarafta kendi dışkısını ve salyasını yiyen, yada lağımdan yeni çıkmış her tarafı mikrop ve bakteri dolu bir hamam böceğinin cirit attığı yer olabilir. Hamam böceği görmek kimi insanlar için dayanılmaz bir rahatsızlık sebebidir. Bazı kişilerde psikolojik rahatsızlıklara neden olurken, titiz ev hanımlarında durmadan temizlik yapma ve etrafı sürekli kolaçan etme gibi hassasiyetleri tetikler.

Bazı annelerin en hassas olduğu durum ise bebeğinin uyurken tavandan suratına ve ağzına hamam böceği düşerse? şüphesi onları tedirgin eder. Hamam böcekleri hastalık bulaştırırlar ve sanılandan daha fazla tehlike saçarlar. Sadece hastalık saçmakla kalmaz üzerlerinde bakteri, protozoa ve virüsler taşıdıkları için gittikleri her yere bunları transfer ederler. Hamam böceklerinin vücutlarında saatli bomba gibi her daim virüs bulundurması sağlık açısından çok ciddi bir tehdittir.

Hamam Böceklerinin Tiksindirici Yönleri

Hamam böceklerinin sevilmemesi gayet olağan bir durumdur. Özellikle salgıladıkları kötü kokular, etrafa bıraktıkları salya ve dışkılarla hastalıkları ve mikropları tüm bireylere bulaştırıp ciddi riske yol açarlar. Hamam böceği çeşitleri içerisinde oryantal hamam böcekleri çöpten ve çürümüş yiyeceklerden beslenir. Bacakları ve vücutlarıyla buralardan aldıkları mikropları temiz bir yüzeye yada gıda ve kullandığımız eşyalara kolayca taşır bulaştırırlar.

Amerikan hamam böcekleri ishal, dizanteri, cüzzam, veba gibi bulaşıcı hastalıkları insanlara bulaştırma yönleri ile son derece tehlikeli ve risklidir. Ayrıca alerjilere ve astıma yol açtıkları bilinmektedir. Alman hamam böcekleri ise astım ve tifo gibi hastalıklara yakalanma risklerini arttırma özellikleri ile son derece sağlık düşmanı canlılardır. Hamam böcekleri alerji sebebi olan böcekler olarak öne çıkar.

Hastalık Yayarlar

Yapılan araştırmalara göre alt yapısı sağlam olmayan, daha yoksul kentsel bölgelerin dış kısımlarında yaşayan çocukların astıma yakalanmaları daha fazla saptanmıştır. Bu durumun hamam böcekleri ile doğru orantı olduğu belirlenmiştir. Hamam böceği istilalarının fazla olduğu yerler kendine has bir kokuya neden olur. Bu ise alerjik rahatsızlıkların çok daha fazla görülebileceği bir potansiyeli tetikler. Hamam böcekleri beslenme bozukluklarına ve gıda zehirlenmesine yol açarlar.

Nişastalı yiyecekler, tatlılar ve et hamam böceklerinin en sevdiği yiyecekler arasında yer alır. Ancak hamam böceği asla aç kalmaz, gerekirse yere düşen bir saçı, kendi dışkısını, hatta bir hamam böceğinin ölüsünü bile yiyebilir. Evde açıkta kalan yiyeceklere üşüşen hamam böcekleri özellikle bulaşıklardaki yiyecek artıklarına bayılır. Çürümüş sebze ve meyveler, yere düşen gıda parçaları onları kendine çeker.

Hamam Böceği Nasıl Bertaraf Edilir?

Hamam böceğinin zararları sağlık açısından son derece sıkıntılara neden olur. Dolaştıkları bölgelere ve gıdalara kokusunu, salgısını, dışkısını bulaştırarak hijyen ve sağlık sorunu oluşturur. Lağım kanalları ve çöplük alanlar gibi dolaştığı pis yerlerdeki mikropları tükettiğimiz gıdalara bulaştırarak hem yiyeceklerin yapısını bozar hem de etrafa mikrop saçarak sağlığımıza kast eder. Ağzı açıkta kalmış bir meyve tabağının üzerinden, gece siz uyurken hamam böceği öbeklenmesi oluşur.

Ayrıca mutfak bölgesinde kaç tane hamam böceğinin dolaştığını tahmin bile edemezsiniz. Gece açıkta unuttuğunuz, yada tembellik ederek kaldırmadığınız bir yiyecek ve meyvenin tadına kaç tane hamam böceğinin baktığını asla bilemezsiniz. Hamam böcekleri ile mücadele evin hamam böceklerinden temizlenmesi adına son derece önemlidir. Bu nedenle evde hamam böceği ilaçlama şarttır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir