Hamam Böceği Yumurtası

Hamam Böceği Yumurtası

Hamam Böceği İçin İlaçlama belkide en yoğun talep görmekte olan bir servis türüdür. Hamam böcekleri antenli ve kahverengi renkli böcekler olarak dikkat çeker. Hamam böceği yumurtaları ise bu böceklerin evleri istila etmelerinde en büyük rolü üstlenir. Zor yaşam şartlarına adapte olmuş ve dayanıklı bağışıklık sistemi oldukça güçlü olan hamam böceği çeşitleri ilaçlara da dirençlidir.

Haşere türü olarak hamam böceklerinin farklı türleri bina içleri ve çevrelerinde sıkça görülür. Hamam böceği yumurtasının türe göre şekli ile gelişimi farklı olabilmektedir. Hamam böceği, üreyebilmek için yumurtasını daha çok nemli, sıcak, kuytu ve ışık görmeyen kısımlara bırakır. Bu yumurtalar Ootheka ismi verilen, dışı protein ile sarılı koruyucu keselerin iç kısmında bulunur.

Kimi dişi hamam böceği bu keseleri dışarıdaki bir alana bırakırken, bazıları da çatlamasına 1-2 gün kalana kadar yanlarında bulundurur. Ülkemizde en fazla görülen hamam böceği türleri, Alman hamam böceği, Amerikan hamam böceği, karafatma diye bilinen oryantal hamam böceği olarak bilinir.Kısaca hamam böceklerinin yumurtası ve özelliklerini inceleyelim. Alman hamam böceği yumurtası:

Alman Hamam Böceği Nasıl ürer?

Alman hamam böceklerinin yumurtaları kahverengi bir görünüme sahiptir. Uzunlukları 6 ila 9 mm arasında değişir. Dişi Alman hamam böceği, yumurtalar çatlamadan 1-2 gün öncesine kadar yumurta keselerini beraberinde taşır. Yumurta keselerinin içinde 50’ye yakın yumurta olabilir. Yumurtaların erişkin bir Alman hamam böceğine erişme süresi yaklaşık 103 gündür.

Alman hamam böceği yumurtaları farklı ısı ve ışık durumları gibi zorlu koşullara karşı fazlasıyla dayanıklıdırlar. Amerikan hamam böceği yumurtası: Dişi Amerikan hamam böcekleri yumurta keselerini yanlarında taşımaz, genellikle sıcak ve nemli yerlere bırakırlar. Kırmızımsı kahverengi ya da koyu kahverengi görünümleri olan Amerikan hamam böceği yumurta keselerinin boyu yaklaşık 38 mm, yumurtalar ise 8 mm uzunluğundadır.

Bir yumurta kesesinin içerisinden yaklaşık 15 adet yumurta çıkar. Oryantal hamam böceği (karafatma) yumurtası: Oryantal hamam böceği yumurta keseleri koyu kırmızımsı kahverengi ve hafif şişirilmiş bir görünüme sahiptir. Yumurtalara yaklaşık 8 ila 10 mm uzunluğundadır. Dişi oryantal hamam böceği ömrü boyunca yaklaşık 8 tane yumurta kesesi üretir ve bu keselerin içindeki yumurta sayısı yaklaşık 16’dır.

Hamam Böcekleri Zararlı Böceklerdir

Dişi oryantal hamam böcekleri yumurtalarını taşımazlar, olgunlaşmaları için nemli ve kuytu yerlere bırakırlar. Oryantal hamam böceği yumurtalarının erişkin bir hamam böceğine dönülme süresi, diğer hamam böceği türlerine göre uzun sürer. Mevsimlere göre de değişen gelişim süresi ortalama 600 günde tamamlanır. Hamam böcekleri ölürken bile yumurta bırakabilirler.

Zor koşullarda yaşayabildikleri gibi üremeleri de dış koşullardan çok fazla etkilenmeyecek şekilde gerçekleşir. Duvar çatlakları, kenar ve kuytu yerler, mobilyaların arkası, yatak altları gibi yerler hamam böceği yumurtalarının evlerdeki gelişim ortamlarıdır. Evinizdeki hamam böceklerinden kesin bir şekilde kurtulmanın yolu ise Atasoy ilaçlama servisinden hamam böceği ilaçlama hizmeti almaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir