Güveler Nasıl Yok Edilir

Güveler Nasıl Yok Edilir

Güvelerin oluşmasını önlemek için temizlik ve havalandırma önemli yer tutar. Bilindiği gibi güve türleri karanlık ve nemli bölgelerde yaşamayı seven bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle giysi dolaplarının içlerini, çekmeceleri, halıları elektrikli süpürge ile güzelce süpürmeli su ve sabunla güzelce temizlemeniz oldukça faydalıdır. Kıyafetleri havalandırmak oluşumu engellemede oldukça faydalıdır. Şayet dolaplarda oluşan yumurtalarını temizlemek istiyorsanız kıyafetlerinizi en az 45 derece sıcaklıkta bir saatten fazla çamaşır makinesinde yıkamanız gerekir.

Yıkamadan önce kıyafetlerin yaka altları ve dikiş yerlerini sert fırça ile fırçalamanız oldukça faydalıdır. Ayrıca dolap içlerinde kıyafetleri katlanmış düzgün bir şekilde saklamak oldukça faydalıdır. Dolapta saklanacak kıyafetleri önceden yıkamalı havalandırıp daha sonra plastik poşetlerde veya kutulara koyarak muhafaza etmelisiniz. Kıyafetlerinizde yazlık ve kışlık kıyafet ayrımını yapmanız olası güvelenme sorunlarını engellemede faydalı olacaktır.

Güveleri Önleme Yolları

Güveler soğuktan hoşlanmadığı için içine bulaşmış olan malzemeleri buzdolabında dondurarak bekletmek güveleri öldürmek için oldukça faydalıdır. Rüyada kıyafetlerinizi derin dondurucuya koyarak bir süre bekletmek larvalarının donarak ölmesine sebep olacaktır. Güveler ile mücadelede en önemli etkenlerden biri güvelerin giriş yerlerini kapatmaktır. Evde pek çok böcek ve haşerede olduğu gibi kapı altından, açık pencerelerden, duvarlardaki çatlaklar, boşluklar, pervazlar ve açık alanlardan evin içine girerler.

Pencerelere sineklik taktırmak pek çok böcek ve haşerenin girmesini ortadan kaldırır. Ayrıca çatlakları silikonla kapatmak, oyuk delik yerleri tamir etmek oldukça önemlidir. Özellikle kiler ve depolar, ambar gibi yerler bakliyat güvelerinin en fazla musallat olacağı bölgeler olduğu için buralarda gerekli tedbirleri almak son derece faydalıdır. Güvelerin yapışarak yakalanması için çeşitli yapışkan tuzaklar hazırlamakta faydalı olabilir. Yapışkanlı kağıtlar güvelerin yumurtalarını saklamak için dolaştıkları kuytu kenar yerlere bırakılarak buralara yapışması sağlanır.

Güve Kaçırıcı Bitkisel Kokular

Güve kovucu olarak kimyasal güve ilacı kullanmak istemeyenler doğal güve kaçırıcı malzemeler kullanabilir. Ancak bilmenizde fayda vardır ki güve temizliği kadar güvelerin ev ve iş yerinize girmelerini engellemek oldukça önemlidir. Güve türleri doğal güve kaçırıcı malzemelerden hoşlanmaz. Sedir ağacının kokusu güveleri kaçırır. Sedir ağacı ile yapılan halkalardan satın alarak gardırobun raflarına koyabilirsiniz. Ya da bu ağacın parçalarını yerleştirebilirsiniz.

Lavanta güzel kokusu ile bilinen bir bitkidir. Pek çok haşerede olduğu gibi güvelerde de lavanta kokusu rahatsızlık meydana getirir. Lavanta kesesini kıyafetlerin arasına yerleştirip hem güzel bir koku meydana gelmesine, hem de güvelerin bu kokudan rahatsız olarak uzaklaştırılması sağlanır. Limon pek çok böcek ve haşereden kaçırıcı etki sağlar. Limon kabuğunu rendelemek ve küçük kaselere doldurup çekmece içine ve gardıroplarınıza yerleştirmek faydalı olur. Limon kokusunu sevmediği için limondan kaçar.

Doğal Güve Kaçırıcılar

Sabun güvelerin sevmediği bir koku yayar. Çürümüş olan ne varsa güveler hoşlanırlar böcekler ve güveler mis kokulu malzemelerden hoşlanmazlar doğal sabunları rendeleyerek günlük kıyafetlerin arasına koymalı ya da bütün olarak yerleştirmek faydalı olacaktır. Defne ve okaliptus yaprağı güveleri kaçırıcı özelliği ve güzel kokusu ile kıyafetlerede hoş bir koku katar. Ancak güve istilası ile mücadele için hiç kuşkusuz en etkili yöntem ilaçlama servisi almaktır. Güveler ile mücadele kıyafetlerin ve gıdaların zararlarından korunması için oldukça önemlidir.

Güve ilacı kokusuz ve kokulu güve ilaçlarından tercih edilebilir. Güve ilaçlama fiyatları kullanılan ilaçların kalitesine ve mekanın büyüklüğüne göre değişkenlik gösterir. Güve istilası oldukça yoğun olarak gerçekleşiyorsa kokulu güve ilaçları tercih etmek oldukça faydalı olur. Elbise güvesi çeşitleri kıyafetlerde ciddi anlamda zarara sebep olur. Elbise güvesi naftalin kullanılarak eskiden beri uzaklaştırılan bir haşere olmasına karşın kanser yapıcı özelliği anlaşıldıktan sonra kullanımı giderek azalmıştır.

Güvelerin Yapıları Ve Özellikleri

Tüyler güvenin kelebeklerden ayrılmasında en önemli özelliklerden biridir. Güve ilaçlama nasıl yapılır? çok iyi bilmek ve doğru ilaç yöntemleri kullanmak şarttır. Çoğu güve kelebeği kitapları, depolanmış ürünleri, tekstil malzemelerini ve depolanmış gıdalara ciddi anlamda zarar verir. Böceklerin zararlarına oranla güveler hastalık mikrobu taşımaz ancak gıdalar ve kıyafetlere ciddi anlamda zarar verirler. Güve tırtılları ipek, pamuk ve yün gibi doğal malzemelerde bulunan protein yani keratini yiyerek hasara yol açar.

Güveler bu eşyalara beslenme yoluyla zarar vermektedir. Ev güvesi kahverengi renkte güveler olarak dikkat çeker daha çok ev işlerinde görülür. Yetişkin güveler 8 ile 14 milimetre uzunluğunda olur. Kahverengi renkli koyu benekleri vardır larvaları gibi hayvansal ve tekstil ürünlerinden beslenir. Güveler yumurtalarını defalarca bırakır. Genç güvelerin yetişkinleri 6 ile 8 milimetre olur. Saman rengi beneksiz kanatları bulunur larvaları ise kahverengi ve krem renginde olmaktadır.

Güvelerde Üreme

Yumurtadan yetişkinliğe yaklaşık olarak 6 hafta gibi bir zamanda geçerler. Yiyecekleri az bulundukları ortamdaki hava sıcaklığı düşükse yetişkinliğe geçmesi 10 ile 18 ay kadar bir zaman alabilir. Kılıflı giysi güvesi kemirgen güvelerden biridir kumaşlarda delik açar. Yün ve giysi güvesi yetişkinleri 6 ile 8 milimetre civarındadır. Vücutlarında üçlü benek bulunur. Larvalar yeşil, krem ve beyaz renklerdedir ev güvesinin özellikleri ile aynı özelliklere sahiptir.

Evlerde elbise güveler daha az görülür hayvansal iplerden yapılan kıyafetlere zarar verirler beyaz güve ev tekstil ürünleri zarar verir. Yetişkin güvenin uzunluğu 6 ile 10 milimetre arasında bir uzunluğa sahiptir. Benekli kanatları mevcuttur kafaları beyaz renkli larvaları kırmızı ve kahverengi ya da krem renkli olarak karşımıza çıkar. Elbise güvesinin larvaları ipek keseler içinde bulunur. Yılda birkaç defa yumurtlaya bilirler genellikle soğuk ve terk edilmiş mekanlarda bulunurlar. Larvaları oldukça farklı besinlerle beslenme yolunu seçer. Sarı benekli güveyi diğer güvelerden ayırt etmek daha zordur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir