Gümüş Böceği Isırır Mı

Gümüş Böceği Isırır Mı

Gümüş Böceği zararlıları pek çok haşereye oranla daha az görülen bir haşere cinsidir. İnsanları doğrudan ısırmadığı için her hangi bir kalıcı hasara ve yaralanmaya neden olmazlar. Fakat çevremize ve kullanılan bazı eşyalara zarar verebilirler. Kitaplar, defterler, önemli evraklar, giysiler, yünlü pamuklu eşyalar, kütüphane gibi yerlere aşındırma ve yeme yolu ile hasar verirler. Ayrıca yiyeceklerimizden beslenip tahıllara zarar vermekle kalmaz buralara salya ve dışkılarını bulaştırıp bizi hasta ederler.

Dip, kenar bölgelere yuvalanan gümüş böcekleri insanlara doğrudan ısırma şeklinde zarar veren bir böcek olmadığı için panik yapmanıza gerek yoktur. Ancak insanların yedikleri gıdaların aralarında ve kullandıkları mutfak eşyalarının içlerinde dolaşır ve pisletirler. Evdeki gümüş böceğinin yok edilmesi için gümüş böceği mücadelesi profesyonel olarak yapılmalıdır.

Böcekler Hastalık Vektörüdür

Pek çok hastalığın nedeni hiç kuşkusuz böceklerin bulaştırdığı mikroplar ve bıraktıkları dışkılardan kaynaklanan virüs ve bakteridir. Gümüş Böceklerinin Zararları sağlık yönünden görülür. Eve giren gümüş böcekleri ile mücadele erken önlem alınması ile kısa zamanda bertaraf edilmesi mümkün olan bir durumdur. Gümüş böceklerinden korunmak ve evleri bu böceklerden arındırmak için giriş yerlerinde tedbir alınması şarttır.

Evdeki gümüş böceğini ortamdan kesin olarak temizlemek için gümüş böceğine karşı ilaçlama servisi alınması gerekir. Nem ve su bulunan yerlerde ortaya çıkan rutubeti seven böceklerdir. Değişik renklerde olan gümüş böceği ısırması söz konusu olmayan bir haşere olduğu için risk gurubunda yer almaz. Kabuklu bir haşere olmayıp vücut yapısı son derece yumuşak ve zayıftır.

Gümüş Böcekleri Nerelerde Görülür?

Geceleri ortalıkta dolaşır ve beslenme arayışına girerler. Gündüzleri evlerin kuytu bölgelerinde saklanır ve zorunlu olmadıkça etrafta görülmezler. Gümüş Böceği Isırır Mı? diye merak edenlerin bilmesi gereken ne yaşlı nede çocuklar için tehdit oluşturmazlar. Işığı sevmeyen yapıları nedeni ile gececi bir böcek türüdür. Gümüş böceği diğer adı ile nem böceği olarak ta bilinen bu zararlı ambar, depo, çatı, ardiye gibi yerlerde sıkça görülür.

Evlerin banyo ve mutfak kısmında daha yoğun yaşam sürerler. Çoğunlukla çatı, bodrum ve binanın su giderleri olarak bilinen lavabo deliklerinden evlerin içlerine gelip yerleşmeyi tercih ederler. Binaların duvarına tırmanarak yüksek yerlere bile kolayca ulaşırlar. Özellikle havalandırmalardan, kapı dipleri, çatlak ve deliklerden, pencere boşluklarından evlerin içine girerek hızla yayılırlar.

Gümüş Böceği Neye Benzer?

Yumuşak ve şeffaf vücutlu ve kahverengi, gri, siyah benekli renkleri ile farklı gibi düşünülse de aslında aynı böcek türüdür. Yoğun olarak üreyen mekanlarda bile evdeki gümüş böceği ısırması kesinlikle yaşanan bir durum değildir. Çoğu insan böcek ısırmasından tedirginlik duyduğu için ısıran böceklerden korkar ve ilk karşısına çıkan böceğin tuhaf yapısından dolayı tedirgin olur.

Karanlıkta daha çok görülen bu küçük antenli haşereler ışıktan hoşlanmazlar. Evlerin nemli bölgeleri başta olmak üzere kapı dipleri ve parkelerin kenarlarında, süpürgelik araları yada banyo, mutfak dolapları arkasında yaşarlar. Işıkta çoğunlukla gizlenmeyi tercih ederler. Böceklerin evlerden sökülüp atılması için evde gümüş böceği ilaçlaması zaman kaybetmeden yaptırılmalıdır. İlk aşamada çok sorun olmazlar ancak istila artınca her tarafta karşımıza çıkarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir