Kategori: Blog

 
Isıran Böcek Türleri
+

Isıran Böcek Türleri

Isıran böcek türleri arasında pire, tahta kurusu, kuş biti, akar, mite, sinek gibi türler mevcuttur. Bu haşerelerin yok edilmesi için profesyonel ilaçlama firmaları ile irtibata geçerek ilaçlama yaptırmanız gerekir. Pire ve tahtakuruları zor ölen canlılar olduğu için tek ilaçlama %100 çözüm sağlamayabilir. Bu gibi durumlarda 15 gün sonra ikinci bir ilaçlama servisi alarak böcekler ve yumurtalarının kalıntılarından kurtulmanız daha kolay olacaktır. Böceklerin geceleri sizi ısırmasını ortadan kaldırmak için küçük tedbirler almak faydalı olacaktır.

Öncelikle çarşaflarınızı sık değiştirmek ve yıkamak gerekir. Bilindiği gibi ev tozu akarları ve mayt gibi canlılar ölü cilt hücreleri ile beslenirler bu kalıntılar yatağa döküldüğü için binlerce ev tozu akarı olma ihtimali çok yüksektir. Çarşafları her gün yıkamak kolay olmayacağı için haftada bir yada iki defa temizlemenizde fayda vardır. Yatağınızda gözle görülen böcekler olmasa bile akar gibi minik binlerce canlının olması muhtemeldir. Minik mikroskobik canlılar gözle görülmediği için sizi neyin ısırdığını anlamanız çok daha zordur.

Minik Böcekler Huzursuzluk Nedenidir

Bu canlılar çarşaftaki ölü cilt hücrelerine geldiği için insanları oldukça huzursuz eder. Yatağınızı evin duvarından belirli bir mesafede ayırmak bu tür böceklerin daha kolay yuvalarını buralara yapmasını yavaşlatır. Ev tozu akarları ile başınız dertte ise uzun süre evde kalınmadığı zaman bu böcekler çok uzun süre hayatta kalma şansını yitirir. Ancak türlerine göre değişik özellikleri mevcut olduğu için bazıları uzun süre direnebilir. Kuru ortamlarda nem böcekleri uzun süre varlık gösteremez.

Ancak evin yakınında havuz yada su birikintisi varsa bu canlılar buralardan da eve akın edebilir. Sinekler ve bazı sivrisinekler yumurtalarını su kaynakları etrafına bırakır. Bu nedenle ev ve çevresinde olan rutubetli olan yerlere yönelirler. Çöp tenekesi, açık kitaplar bazı canlıların yumurtlaması ve beslenmesine imkan sağlar. Evde beslenen evcil hayvanların su kaplarını sık değiştirmeli buralara sineklerin yumurta bırakmasını önlemelisiniz.

Isıran Haşerelerin Zararları

Kablo tesisatlarının dibindeki çatlaklar, boşluklar böceklerin giriş yolları olarak dikkat çeker. Küçük ve dar bölgelerden küçük yapılı böcekler kolaylıkla evin içine girebilir. Kapı ve pencerelerin çevresindeki boşlukları doldurmak oldukça faydalıdır. Isıran böcekler küçük yapılı oldukları için ufak boşluklardan kolaylıkla evlere girebilir ekran böcekleri olarak bilinen kuş biti ve beyaz toz böcekleri en fazla karşılaşılan şeffaf minik böcekler olarak dikkat çeker.

Böcek oluşumunu engellemenin yollarından biri de evde açıkta yemek ve gıda bırakmamak gerekir. Aldığınız tüm tedbirlere karşın evde yine de sorun yaşıyorsanız zaman kaybetmeden profesyonel ilaçlama şirketlerinden ilaçlama desteği talep etmelisiniz. Gece insanı ısıran böcekler oldukça rahatsız edici özelliktedir. Görünmeyen böcek ısırması insanlarda en fazla sıkıntılara sebep olan böcek ısırması olarak dikkat çeker. Çünkü insanlar kendini neyin ısırdığını bir türlü anlayamaz.

Böcek Isırığında Görseller Önemlidir

Bu nedenle internet üzerinden böcek ısırığı hakkında bilgi arayışına girerler. Isıran böcekler kaşıntı yaptıkları için genellikle pire olmasından şüphe edilir. Ancak başka bir böcekte sizi ısırıyor olabilir. Böcek ısırması sonrası morarma gibi belirtiler genellikle akrep ve benzeri zehirli böceklerden kaynaklanır. Hangi böcek ısırığı nasıl olur? diye merak ettiğiniz zaman kısa bir araştırma yaparak böcek ısırığı görsellerinden kolaylıkla sizi neyin ısırdığını az çok tahmin etmeniz mümkün olacaktır.

İnsanlar genellikle görünmeyen bir şey ısırıyor beni ısıran böceğin ne olduğunu anlayamadım gibi yakınmalar içinde bizi arar. Ayrıca böcek ısırması şişlik ve kızarıklığına ne iyi gelir? gibi sorular sorarlar. Pire ısırıkları şiddetli kaşıntı ve sıkıntıya sebep olur. Özellikle evcil hayvanlarda daha fazla oldukları için beslediğiniz kedi ve köpekleri ısırması sonrasında ciddi anlamda huzursuzluk yaşatır. Ancak pire ısırığı acı veren bir özellikte değildir. Ciddi kaşınma eğilimi gösterirken sancı yapmaz.

Böcek Isırığı Yan Etkileri

İnsanların cilt hassasiyetine göre şiddeti farklılık gösterir. Pire ısırıkları neye benzer? diyorsanız küçük kırmızı lekeler şeklindedir ve toplu iğne başı kadar bir şişlik meydana getirir. Ancak böcek ısırıklarında sadece ısırığa bakarak sizi ısıran şeyin ne olduğunu anlamanız oldukça zordur. Şayet deride döküntü, egzama ve şiddetli kaşıntı varsa zaman geçirmeden bir doktora danışmalı gerekli tedaviyi almanız faydalıdır. Çocuklarda alerjik reaksiyonlar oldukça sık yaşanır. Ayrıca evcil hayvanlarla tüylerinde yer yer azalma ve derisinde kırmızı lekeler ile karşılaşıyorsanız acil olarak veteriner yardımı almanız gerekir.

Pireler yatak çevresi ve altlarında olabilir yatak altında ufak siyah ve kahverengi lekeler olup olmadığını tespit etmek için iyi bir araştırma yapmanız yerinde olur. Ayrıca yastık kılıfları, çarşaf, yastık gibi malzemeleri kaldırıp altlarını kontrol etmeli bunları sıcak suda yıkamalısınız. Pire, tahta kurusu, kuş biti, mite ve toz akarları yataklarda yumurta ve yavru bırakır. Bu nedenle sık sıcak suda yıkanarak buralardaki böcekler öldürülmelidir.

Yatak Böceklerinden Korunma

Bilindiği gibi böcekler beslendikten sonra noktalar şeklinde leke bırakıyorlarsa bunlar vücuttan atılan kanlı kalıntılar olduğu için kırmızı leke şeklinde olur. Karabiber tanesi büyüklüğündedir ayrıca duvarda çatlaklar var mı yok mu? kontrol etmeniz faydalıdır. Pek çok böcek çeşidi yatakların 5/10 metre etrafında yuvarlanır. Çünkü beslenmek için bu tür canlılar insanlara yada evcil hayvanlara ihtiyaç duyar. Odadaki mobilyalar, koltuk, masa, yatak gibi eşyaların altını kontrol etmeli buraları temizlemelisiniz.

Yatak böceklerinden nasıl korunuruz? diyorsanız öncelikle kapsamlı bir gözlem yapmanız gerekir. Konaklama tesisine gideceğiniz zaman kiralamak istediğiniz odada kısa bir inceleme yapmakta faydalı olur. Ayrıca otel odası gibi yerlerde çantanızı ve valizinizi asla yatakta yada yerde bırakmamalısınız. Yüksek bir yer varsa dolap ve raflarda muhafaza edin. Valiz ve çantanızı geceleri açık tutmayın. Çünkü yere yakın bölgeler bu böceklerin en fazla görüldüğü ortamlar olarak dikkat çeker. Ayrıca evinizde yatak böceği ilaçlama yaptırın. Atasoy ilaçlama size yardımcı olacaktır.

İnsan Sağlığına Zararsız İlaçlama
+

İnsan Sağlığına Zararsız İlaçlama

Sağlığa Zararsız Böcek İlaçlama denildiği zaman mutlaka uzman yardımı alınması gereken bir hizmet akla gelmelidir. Çünkü ilaçlama için kullanılan ilaçların hemen hemen hepsi profesyonel kullanım için üretilen ve hatta üzerinde profesyonel kullanım için olduğu belirtilen ilaçlardır. Bu ilaçlar bilinçli ellerde sorun çözüp böceklerin önüne geçerken amatör kişilerce yapılan uygulamalarda hem sorununuzu çözmez hem de sağlığınızı tehlikeye atabilir. Unutulmamalıdır ki kullanılan ürünler her ne kadar ilaç olarak adlandırılsa da zehirdir.

Kullanım dozu, kullanım alanı ve kullanım şekli bilinmeyen rastgele kullanılan ürünler sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Aynı zamanda sorununuzu da çözmeyecektir. Bu nedenle böceklerden kurtulmak isterken sağlığınızdan olmamak adına böcek ilaçlama işlemi mutlaka uzman kişilere yaptırılmalıdır. Sağlığa zararsız böcek ilaçlama için işinin ehli ve ilaçlama alanında tecrübeli kişi ve şirketler seçilerek ilk önemli adım atılmış olur. Bu konuda dikkat edilmesi gereken hususlarda elbette vardır. Öncelikle çalışılan ilaçlama firmasının seçimi oldukça önemlidir.

Bilinçli Firmaları Seçin

İnternet ortamında araştırma yaparken bir çok firma ve firma görünümlü paravan siteler karşınıza çıkabilmektedir. Bu nedenle ilaçlama servisi alacağınız firmanın mutlaka ruhsatlı böcek ilaçlama şirketi olup olmadığını sorunuz ve belgesini görünüz. Bu sayede amatör kişileri elemiş olacaksınız. Aynı zamanda görüştüğünüz kişiye sorununuzu anlatarak size verdiği yanıtlardan işine ne kadar hakim olduğunu ve işinde ne kadar uzman olduğunu test edin.

Bazen ruhsatlı da olsa müşteri memnuniyetini sağlayamayan firmalarla da karşılaşılmaktadır. Bu nedenle son zamanlarda internet ortamında arama trendleri bile değişmiştir. Önceleri insanlar google da “İstanbul ilaçlama” ya da “İstanbul Böcek İlaçlama” gibi aramalar yaparken günümüzde bu trend daha güvene dayalı kelimeler üzerinde yoğunlaşmıştır. Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre artık insanlar, “En İyi İlaçlama Şirketi” veya “İlaçlama Firma Tavsiye ve Yorumları” şeklinde aramalar yapmaktadır.

Tüm bu olumsuz durumlarla karşılaşmamak adına tercihinizi doğru yapmanız gerekmektedir. Atasoy ilaçlama firması olarak hem ruhsatlı böcek ilaçlama firması olma özelliği gösterirken İstanbul ‘da en çok tavsiye edilen ilaçlama firmasıyız. Bunun için hesaplarımızı incelemeniz veya bizi aramanız yeterlidir. Tüm müşteri yorumlarımız pozitif ve tavsiye şeklindedir. Bunu yaratmak her ne kadar kolay olmasa da zaman içerisinde müşteri memnuniyeti ve kesin çözüm odaklı anlayışımız ile bunu büyük oranda başardık.

Sağlığa Zararsız Böcek İlaçlama Nasıl Yapılır?

İlaçlama için amatör yaklaşımlardan kaçınarak uzman yardımı almak sağlığa zararsız ilaçlama için ilk adımı oluşturmakla birlikte ilaçlamayı yapacak personelin tecrübesi de bu noktada oldukça önemlidir. Çünkü hangi böceğe hangi ilacın kullanılacağı, hangi dozda ilaç yapılacağı ve nerelerin ilaçlanacağı önemli bir faktördür. Sağlığa zararsız böcek ilaçlama nasıl yapılır? sorusuna cevap vermek için tüm bu faktörlerin göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Öncelikle ilaçlama yapılacak olan böcek türü belirlenerek işe başlanır. Daha sonra alan keşfedilerek nerelerin ilaçlanacağı ne sıklıkla ilaçlanacağı tespit edilir. Sorun olan böceğe göre hazırlanan böcek ilacı keşfedilen alana doğru miktarda uygulanmalıdır. Ev ilaçlama zararlı mıdır? sorusu burada anlam kazanmaktadır. Etrafa rastgele atılan ilaçlar bir süre sonra orada yaşaya kişilerinde maruz kalmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle böceklerin yoğun olduğu ve ilacın da böceğe en yakın olacağı şekilde ilaçlanacak alanlar belirlenerek uygulama yapılır.

Atasoy İlaçlamaya Güvenin

Yukarıda belirttiğimiz hususların göz ardı edilmemesi ve gerekli özenin gösterilmesi gerekmektedir. Uzmanlık gerektiren bu durum nedeniyle mutlaka alanında tecrübeli kişilerle çalışmak gerekmektedir. Günümüzde eli ilaçlama pompası tutan herkes kendini ilaçlamacı olarak tanıtmakta ancak yukarıda belirttiğimiz konular göz önünde bulundurulduğunda işin aslının öyle olmadığı anlaşılmaktadır. Haşere İlaçlama İstanbul olarak biz alanında uzman kadromuzla yıllarını bu sektörde harcamış oldukça tecrübe ekiplerimizle sizi tüm haşere sorunlarından kurtarmak adına 7 gün 24 saat hizmet sunmaktayız.

Böceklerden kurtulmak adına sağlığınızı riske atmamanız önemli bir durum oluşturmaktadır. Nihayetinde kullanılan ürünlerin zehir olması, etkilerinin ve yan etkilerinin iyi bilinmesi sağlığınızın korunmasında önemli bir kriterdir. Sağlığa zararsız böcek ilaçlama yapan şirketler arayışındaysanız doğru yerdesiniz. Oldukça kapsamlı tecrübe ile tüm ilaçlama işlemlerimiz garantimiz altındadır ve son derece uzman uygulamalar yapmaktayız. Böcek İlaçlama İstanbul olarak son teknoloji ürünü olan mikro kapsül teknolojisi ile üretilmiş böcek ilaçlarımız ile sağlığınızı riske atmadan sizi böceklerden kesin olarak kurtarıyoruz.

Ev Ve İşyeri Dezenfeksiyonu
+

Haşere Kemirgen Ve Virüs Mücadelesi

Atasoy Çevre Sağlığı Sistemleri olarak bireysel ve kurumsal firmalara profesyonel ilaçlama hizmeti veriyoruz. İstanbul merkezli konuşlu firmamız Türkiye’de ilaçlama alanında uzman yetkinlik kriterlerine sahip en iyi ilaçlama firmalarından biridir.

Toplam Kalite Yönetimi anlayışıyla hizmet veren ekibimiz uygulama yaptığı, böcek haşere ilaçlama, gemi fumigasyonu, yat ilaçlama, depo antrepo fumigasyonu, ev ilaçlama, okul ilaçlama, işyeri ilaçlama, hastane ilaçlama ve dezenfeksiyon hizmetleri vermektedir.

Yüksek çözümler üreten ve üst seviyede uzmanlığa sahip olan firmamız uluslar arası kalite standartlarında ilaçlama hizmeti vermektedir. Bireysel ve kurumsal ilaçlama hizmetlerinde doğru tercihiniz daima Atasoy Haşere kontrol hizmetleri olsun. Çünkü biz tüm ilaçlama ihtiyaçlarınıza profesyonel çözümler getiriyoruz.

Bakteri Ve Virüslere Karşı Dezenfeksiyon

Dezenfeksiyon hastalık yapıcı (patojen) organizmaların yok edilmesi veya etkisiz (inactive) hale getirilmesi işlemidir. Dezenfeksiyon bu yönüyle bakteri, algler, sporlar ve virüsler gibi tüm organizmaların yok edildiği sterilizasyon işleminden ayrılır. Gerçekte Dezenfeksiyon işlemi ile etkisiz hale getirilemeyen hastalık yapıcı organizmalarda bulunmaktadır. Dezenfeksiyon tarihi çok eskilere dayanmaktadır.

Örneğin suyun bakır ve gümüş kaplarda saklanması, suyun kaynatılması gibi uygulamalar bilinçsizce de olsa tarihin eski devirlerinden başlayarak yapılan Dezenfeksiyon işlemleridir. 1800’lü yıllarda tifo, dizanteri gibi salgın salgın hastalıkların önlenmesinde yavaş kum filtresi gibi arıtma uygulamalarının yararı olduğu belirlenmiştir. Gerçek anlamda Dezenfeksiyon ilk defa 1904 yılında bir tifo salgınında sodyum hipoklorit ile klorlama yapılarak önlenmesiyle başlanmış ve Dezenfeksiyon uygulamaları hızla yaygınlaşmıştır.

Dezenfeksiyon Çeşitleri

Oksidasyon amacıyla kullanılan başlıca dezenfektanlar; Kimyasal dezenfektanlar, Fiziksel dezenfektanlar, Mekanik dezenfektanlar ve Radyasyon ile dezenfeksiyondur. Bu uygulamalar aşağıda açıklanmıştır.

Kimyasal dezenfektanlar yaygın şekilde kullanılmaktadır. Dezenfektan etkisi olan çok sayıda kimyasal madde olmakla birlikte, bunlar arasında etkisi, uygulanabilirliği ve uygulama kolaylığı gibi çeşitli koşulları sağlayan madde sayısı sınırlıdır.

İdeal dezenfektan Nasıl Olmalıdır?

 • Nötral pH’da suda çözülmeli
 • Renksiz ve kokusuz olmalı
 • Stabil,herhangi pH’da aktif olabilmeli
 • Tüm mikroorganizmalara etkili olmalı
 • Toksik olmamalı
 • Malzemeye zarar vermemeli
 • Organik maddeler aktivitesini etkilememeli
 • Kullanımı Kolay olmalıdır.

Ulv İlaçlama Ve Fumigasyon

Fümigasyon ve Ulv ilaçlama 20.yüzyılın başından beri tarımsal ürünlerdeki zararlı etmenlere karşı kullanılan bir kimyasal savaş metodudur. Günümüzde etkin bir şekilde kullanılan bu yöntem, bu günkü duruma gelinceye kadar birçok değişik kademeler geçirmiştir. Her türlü biyolojik dönemdeki böcekleri(yumurta,larva,nimf,pupa ve ergin dönemlerinde) ve diğer zararlı hastalık etmenlerini (nematod,mantar,bakteri gibi) öldürmek amacı ile kapalı bir ortamda belirli bir ısıda,belirli bir miktarda Fümigant vermek ve belirli bir süre ile gazı bu ortamda tutma işlemidir.

Fumigasyon Ve Ulv İlaçlamanın Önemi

 • Bulaşık ürüne direkt olarak tatbik edilebilen bir yöntem olması,
 • Yüksek difüzyon yeteneği sayesinde, ürünün uç noktalarına kadar nüfuz edebilme ve homojen olarak dağılabilme imkanı sağlaması,
 • Gıda maddelerindeki kalıntı ve koku oranının tolerans sınırları içerisinde bulunması,
 • Diğer mücadele yöntemlerine göre daha az masraf ve iş gücü gerektirmesi,
 • Zararlı etmenlerin tüm biyolojik dönemlerine etkili olması gibi özellikler bu işlemin olumlu yönlerini teşkil etmektedir.

Ulv İlaçlama Alanları Oldukça Geniştir

Boş veya dolu depolar, Fabrikalar, Konteynırlar, Gemiler, Çadır altında paletli veya çuvallanmış ürünler gibi pek çok yerde fumigantlar kullanıldığı gibi bazı kapalı mekanlarda ulv ilaçlama oldukça yüksek performans sergiler. Sisleme cihazı temel çalışma prensibi olarak haznesinde bulunan suyu, basınçlı hava gücünü kullanarak çok küçük çapta (mikron düzeyinde) su taneciklerine dönüştürerek kullanıldığı ortamda yapay su buharı üreten cihazlardır. Deposuna eklenen sıvıları soğuk su buharına çevirebilen Ulv cihazı bu özelliğinden dolayı çok sayıda sektörde kullanım alanı bulmaktadır.

Ancak kullanımı amatör kişilerce değil bu konuda eğitimli ilaçlama elemanları ile yapılması zorunlu olan bir uygulamadır. Akülü yada sırt pompaları her insanın kolayca ilaçlama yapabileceği bir kolaylığa sahip iken ulv ilaçlama kesinlikle bazı tedbirlerin alınmasını zorunlu kılar. Ulv İlaçlama Cihazları Nerelerde Kullanılmaktadır? ulv cihazları ilaçlama başta olmak üzere, sisleme, sulama, nemlendirme, dezenfektasyon gibi amaçlara uygun olarak çeşitli sektörlere has olarak tasarlanıp değişik amaçlar ile kullanılır. Atasoy ilaçlama her şekilde ilaçlama desteği sunmaktadır.

En İyi Böcek İlaçlama Şirketi
+

En İyi Böcek İlaçlama Şirketi

İstanbul genelinde en iyi böcek ilaçlama şirketi için öncelikle firmanın sizde bıraktığı izlenim önemlidir. Böcek ilaçlama işi profesyonellik gerektiren bir hizmettir. Böcek ve haşere ilaçları kimyasal ürünler olduğu için bilinçsiz kişilerce yapılan uygulamalar sağlığınızı tehlikeye atar. En iyi böcek ilaçlama şirketi seçimi nasıl yapılır? kapsamlı bir araştırma yapmak ve doğru firmadan ilaçlama desteği talep etmek gerekir.

İstanbul en iyi böcek ilaçlama şirketi seçerken dikkat edilmesi gereken bir kaç husus vardır. Bunların başında seçilen ilaçlama şirketinin ruhsatlı bir firma olması gerekir. Profesyonel şirketler Sağlık Bakanlığınca verilen İlaçlama ruhsatına sahip olmalıdır. Bu firmaların uygulamaları dışından yapılan tüm uygulamalar sağlığınızı riske atacağı gibi böcek sorununuza çözüm de sağlamaz.

Profesyonel Firmalardan Destek Alın

En iyi haşere ilaçlama şirketi tüm ruhsat ve izinlere sahip sizin ve çevrenizin sağlığını koruyarak profesyonel uygulamalar yapan firma anlamı taşır. İlaçlama şirketi seçerken dikkatli olmalı referanslarını ve sorununuza getireceği çözümleri detaylıca öğrenmeniz gerekir.

Haşere ilaçlama İstanbul şirketimiz en iyi ilaçlama şirketleri arasında yer alan, yaptığı ilaçlamalarda insan ve çevre sağlığını ön planda tutan bunun yanında çözüm garantili böcek ilaçlama hizmeti sunan bir ilaçlama şirketidir. Atasoy böcek ilaçlama firması olarak hijyenik ortamlar sunmak üzere bir telefon kadar yakınız.

Anadolu Yakası İlaçlama Şirketi

Şirketimizin İstanbul ‘un her noktasına 7 gün 24 saat ulaşma servis ağı mevcuttur. Anadolu Yakası en iyi böcek ilaçlama şirketi olma konusunda her türlü donanıma, tecrübeye ve profesyonelliğe sahip firmamız böcek ilaçlama hizmetinde kesin çözüm sunmaktadır.

Avrupa Yakası İlaçlama Şirketi

Böcek ilaçlama istanbul şirketimiz tüm böcek ilaçlama hizmetlerinde lider bir firmadır. Sizde İstanbul Avrupa Yakası en iyi böcek ilaçlama şirketi arıyorsanız doğru adrestesiniz. Profesyonel ekibimiz her zaman ilaçlama konusunda en iyi ilaçlama uygulamalarını yaparak sizi tüm dertlerden kurtarıyor. Bize 7 gün 24 saat ulaşabilir tüm haşere ilaçlama talepleriniz için servis çağırabilirsiniz.

Unutulmaması gerekir ki böcek ilaçlama ve haşere ilaçlama hizmeti profesyonellik gerektiren bir hizmettir. Kullanılan ilaçlar profesyonellerin elinde sizi büyük bir dertten kurtarırken, profesyonel olamayanların elinde sağlığınızı riske atar. Atasoy ilaçlama olarak insan sağlığına azami özen gösteren ve daima en iyi ilaçları kullanan bir ekibiz. bizimle çalışarak farkı kolayca görmeniz mümkündür.

Fare Ve Böcekler Tehlike Saçar

Kapan kurmak, zehirli yiyecekler ve daha pek çok geleneksel yöntem günümüzde yerini ilaçlamaya (profesyonel kemirgen mücadelesi) bırakmıştır. Ancak amatörler tarafından plansız yapılan ilaçlamalar fareleri kökünden yok edemediği gibi birçok yan etkinin ortaya çıkmasına da neden olur. Kullanılan zehirli maddelerin insan sağlığına ve hedef dışı canlılara zarar vermesi, hijyenin bozulmasına yol açan koşulların gibi pek çok olumsuz durum böcek ve kemirgenler ile yaşanır.

Ayrıca farenin yol açtığı zarardan daha fazlasını hijyen sorunu olan mekanlar üretebilir. Modern fare ilaçlaması ise sorunun kök neden analizi ile ele alınmasını, çözümlenmesini ve tekrarlanmamasını, ayrıca aktivite görülen alanın hijyene kavuşturulmasını sağlamaktadır. En iyi haşere ilaçlama firmaları ile çalışmanın en büyük avantajı sağlıklı ve kalıcı çözümlere çok daha kolay ve kısa zamanda ulaşmanız olarak öne çıkar.

Pire Eve Nereden Bulaşır
+

Pire Eve Nereden Bulaşır

Yaz ayları başta olmak üzere, soğuk havalarda da kapalı ve sıcak ortamlarda sıklıkla görülen pire, barındığı kapalı alanlarda ciddi problemlere yol açabilir. Sıcak ve nemli ortamlarda hızla üreyen pireler evlerde, bodrumlarda, iş yerlerinde, depolarda sıklıkla görülebilirler. Evde pire neden olur? Evde pire oluşmasını tetikleyen faktörler hangileri? iyi bilmek ve gerekli önlemleri zamanında almak gerekir.

Pirelerin en sık görüldüğü ortamlardan biri olan evlerde evcil hayvan beslemek, eve yakın bodrum ve depo gibi alanlarda düzenli olarak temizlik ve ilaçlama çalışması yapmamak, pirelerin bu alanlarda çoğalmasına, ciddi sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olur.  Evde pire sorunu yaşamada en önemli etkenlerden biri de evcil hayvan beslemektir. Evde beslenen evcil hayvanların dolaştığı her yer evde pirelerin üremesi için elverişli ortam sağlar.

Pire Bulaşmasını Tetikleyen Canlılar

Kedi, köpek, kuş gibi uzun tüylü hayvanlar üzerinde yaşamını sürdüren pireler, bu hayvanların yaşadığı alanlarda, yattığı yatak vb. eşyalarda kolayca çoğalır. Sıcak ortam, pire oluşumunu tetikleyen en önemli faktördür.  Evde beslenen hayvanların eşyalarını, yaşam alanlarını düzenli olarak temizlememek, ilaçlama yapmamak pire sorununu kökten çözmeyi engeller. Son derece küçük ve kan emici olan bu hayvanlar evin her ortamında kolayca üreyebilir.  Evde pire nasıl yok edilir? Evinde pire sorunu yaşayanların dikkat etmesi gerekenleri şöyle sıralayabiliriz.

Evde beslenen evcil hayvanların bakımları ve yaşam alanlarının temizliği düzenli olarak yapılmalıdır. Pire oluşumunu tetikleyecek faktörlerin ortadan kaldırılmasına dikkat edilmelidir. Oturulan ev, depo ya da bodrum gibi pirelerin en çok yaşadığı alanlara yakın ise bu alanların kapalı olmasına, düzenli olarak temizlenmesine özen gösterilmelidir. Kapı, cam kapalı tutulmalıdır. Dayanıklı ve zor ölen haşereler arasında yer alan pireleri yok etmede profesyonel destek alınmalıdır. Evlerin kullanılmayan alanlarının da temizliği ve ilaçlaması mutlaka yapılmalıdır.

Evcil Hayvanlar Düzenli Kontrol Edilmeli

Evde yaşayan hayvanlar düzenli olarak gözlemlenmelidir. Normalden fazla kaşınan ve bu durumdan rahatsızlık duyan hayvanlarda pire olma ihtimali yüksektir. Pireler güneş ışığını sevmediklerinden dolayı karanlık ortamlarda ve geceleri daha çok ortaya çıkar. Gündüzleri evde pirelerin en çok bulunduğu ortamlar halı altları, köşe kısımlar, yatak altları, gardırop altları ve içi gibi yerlerdir. Bu yüzden bu bölgelerin temizliği ve ilaçlanması düzenli olarak yapılmalıdır. Pireler,  çok küçük olduğundan dolayı her zaman göz ile görülmez.

Bu da onların çoğalma hızını tespit etmeyi güçleştirir. Evlerin kapı ve pencerelerinin evde kimse yokken açık kalmaması gerekir. Özellikle zemin katlardaki evler ve bodrum katları, kedi ve köpeklerin üreme dönemlerinde bu hayvanlar için iyi bir sığınma alanıdır. Kedi ve köpek gibi hayvanlar üreme zamanlarında evlerin bodrum katlarında, çatılarında, kuytu bölgelerinde kendilerine yer arar. Bu hayvanlar aynı zamanda pire taşıyıcısı olabildiğinden pirelerin evlerin bu bölgelerinde yuva yapmaları kaçınılmazdır.

Evde Pire Varlığında Erken Önlem

Evde pire olduğu nasıl anlaşılır? Pireler en fazla 50-100 cm yükseğe kadar zıplayabilir. Bu da yetişkin bir insanın dizlerinden aşağısına denk gelir. Pireler birer nokta kadar küçük ve belirsiz olduğu için, onları renkli ve desenli zeminde görmek zordur. Paçalarınıza beyaz bir bez bağlayın ve pire olduğundan şüphelendiğiniz alanda bir süre dolaşın. Eğer evde pire varsa paçanıza sıçrayacaktır ve sizin onları beyaz zemin üzerinde görmeniz kolaylaşacaktır. Evde pire varsa ne yapılır? Eğer evinizde pire varsa öncelikle hemen evinizi dip köşe elektrikli süpürge ile süpürün.

Böylece ilk adım olarak yumurtalardan kurtulmuş olursunuz. Süpürgenin toz haznesini evdeki çöp kutusuna atmayın. Bir torbanın içine koyup ağzını sıkıca bağlayarak sokaktaki çöp konteynırına atın. Evcil hayvanınızı sıcak suyla yıkayın ve pire şampuanı alıp tüylerini tarayarak yıkayın. Daha sonra kesin çözüm için mutlaka bir veterinere götürün. Tüm çarşaflarınızı ve perdelerinizi sıcak suda yıkayın. Sıcak su pireleri öldürecektir. Ayrıca Atasoy ilaçlamadan pire ilaçlama desteği alarak pirelerden kurtulma yoluna gidin.

Fareler Nasıl Yok Edilir
+

Fareler Nasıl Yok Edilir

Yaşam alanlarına göre farklı isimler alan farelerin zararları, sadece bir yönlü değil birden çok yönlüdür. Evlerde ve ekili arazilerde böcekler gibi istila yöntemiyle yaşayan farelerin üreme biçimleri ise memeli hayvanlarınki ile aynıdır. Fareler nasıl ürer diye düşünüyorsanız, onların yumurtlamadıklarını, insanlar ve diğer birçok canlı gibi doğurarak çoğaldıklarını bilmelisiniz. Farelerin çoğalma yöntemleri olan doğurmanın farkı ise çok hızlı bir biçimde gelişmesidir.

Sadece birkaç haftalık hamilelik döneminin ardından doğan fare yavruları, yine sadece birkaç hafta içerisinde yetişkin olurlar ve farelerin üreme döngüsüne katılırlar. Peki, evinizde ya da arazinizde bu tip sorunlar yaşamamak için fareden korunma yolları nelerdir? Farelerden Korunmak İçin Kontrol Yöntemleri Fındık faresi, çatı faresi, lağım faresi gibi fare türleri, aç kaldıklarında insanların yaşam alanını talan ederek, özellikle açıkta bırakılan gıda maddelerini tüketirler. Bu nedenle bütün gıda maddeleri ağzı kapalı bir şekilde tutulmalıdır.

Fareler Virüs Yayıcıdır

Gıdalardan geriye kalan artıkların ve atıkların ağzı mühürlenmeli ve dışarıdaki çöp konteynerlerine yerleştirmek alışkanlık haline getirilmelidir. Bu atıkların kolay ulaşılabilir olması ve evinizin içinde yer alması, fare istilası için yeterli bir sebeptir. Kapı altı, pencere kenarı, çatı arası gibi dışarıdaki farelerin evinize girmesine imkan tanıyacak açıklıkları alçı, çimento, silikon, ahşap, metal gibi malzemelerle kapatmalısınız. Evinizin pencerelerine ve çatınıza temas eden ya da çok yakın olan ağaç dallarını budamalısınız.

Çok iyi tırmanıcılardan olan fareler, bu dallar aracılığıyla evinize rahatlıkla girebilir. Doğaları gereği fareler pis ortamlarda yaşadıkları için evinizi daima temiz tutmalısınız. Dağınık ortamlar da farelerin ideal yaşam alanı olarak görüldüğünden eşyalarınızı, dolaplarınızı düzenli tutmayı denemelisiniz. Farelerin doğal düşmanları olan kediler, evinize fare girmemesi için mükemmel araçlardan biridir. Bu nedenle bir kedi sahiplenmek, fareleri evden uzak tutma konusunda oldukça işe yarayacaktır.

Farelerin Varlığı Nasıl Anlaşılır?

Fare pisliği, fare idrarı, fare sesi gibi fare belirtilerini sık sık kontrol ederek bodrum, garaj, mutfak, çatı arası gibi muhtemel alanları denetleyin. Eğer fare olduğundan şüphelenirseniz ev hayvanlarına ve çocuklara zarar vermeyecek şekilde fare istasyonu ve fare kapanı kurarak evin çeşitli bölgelerine yerleştirebilirsiniz. Nane yaprağı, defne yaprağı, nane yağı, çay ağacı yağı gibi doğal ürünler, fareden kurtulma yolları arasında oldukça önemlidir.

Doğal fare kaçırıcıları arasında yer alan bu ürünleri farelerin girebilecekleri ya da yuva olarak kullanabilecekleri alanlara yerleştirin. Fare Nasıl Yok Edilir? Fareler genellikle pis, nemli, loş ortamlarda yaşadıkları ve üredikleri için böyle evlerin bulunduğu bölgelerde yaşamamaya çalışın. Farelerin doğal düşmanı olan kediler, fare nasıl yok edilir konusunu insanlardan daha iyi bildikleri için avcılık yetenekleriyle çok yardımcı olurlar. Bir kedi sahiplenin.

Fare İmha Şekilleri

Hayatta kalma güdüsü ağır basan fareler, basit yapışkanlı tuzaklara yapıştıklarında gerekirse ön ve arka ayaklarını kemirerek kurtulmaya çalışırlar. Tutkal panolara ise mücadele ettikçe daha çok yapışırlar ve en sonunda gövdeleri panoda hareket edemez olur. Fare ile mücadele için evinizin farklı bölgelerine tutkal panolar yerleştirin. Farelerin en sevdikleri yiyecekler arasında yer alan kaşar peyniri, tahıllar, çikolata ve kuru yemişler, fare kapanı ve fare istasyonuna yerleştirmek için en çekici gıdalardır.

Eczane ve zirai ürünler satan dükkanlardan temin edebileceğiniz fare zehirlerini bu gıda maddelerine sürerek, tuzaklara yerleştirip yaşam alanınızın çeşitli bölgelerine dağıtabilirsiniz. Ancak insanlar ve ev hayvanları üzerinde de bu zehirlerin öldürücü etkisi olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Farelere çözüm olarak kullanacağınız fare ilaçlama ürünleri genellikle anında etki etmez. Zehirle temas eden fareler genellikle iç kanama benzeri bir durumla karşılaşırlar ve ortalama bir hafta içerisinde ölürler.

Fare Mücadelesi Sabır İster

Fareler dirençli yapıda canlılardır bu nedenle fare istasyonundaki yiyecekler tükenmesine rağmen hemen farelerden kurtulamayabilirsiniz. Ekili arazinizde, fidanlığınızda ya da bostanınızda her 25 metrekarelik alana ortalama aktif 5 fare deliği düşüyorsa bu bölge fare istilası altında demektir. Bütün deliklere, ellerinizle temas etmeden fare zehri yerleştirmelisiniz. Yan arazilerden sizin arazinize farelerin geçmemeleri için arazi kenarlarını derince kazabilir ve hatta bu çukurların içini suyla da doldurabilirsiniz.

Fareden kurtulma yolları arasında başı çeken fare zehri, aynı zamanda fareleri tehlikeli silahlara da dönüştürür. Çünkü zehir nedeniyle ölen fareleri yiyen diğer canlılar da zehirlenip ölecektir. Bu nedenle evinizde, sokağınızda ya da arazinizde fare zehri kullanacaksanız fare ölülerini mutlaka toplamalı ve imha etmelisiniz. Farelerin dışkı ve salyaları insanlar için ciddi anlamda tehlike sebebidir. Hanta virüsü ve veba gibi ölümcül hastalıkların başlıca taşıyıcıları fare türleridir. Atasoy ilaçlama ile görüşerek fare ilaçlama servisi alabilirsiniz.

Ev İlaçlama Yöntemleri
+

Ev İlaçlama Yöntemleri

Haşerelerin yoğun olarak görüldüğü yerlerde kokulu böcek ilaçlaması yapılması çözüme daha hızlı gidilmesini sağlayabilir. Kokulu ilaçlama likit şekilde püskürtme yöntemiyle uygulanmaktadır. Mesela; Hamam böcekleri kapsüller halinde yumurtlarlar ve her bir kapsülde 35-40 adet yavru bulunabilir. Yılda 8-10 defa yumurtlama yapabilen dişi ergin hamam böcekleri öldükleri zaman bile yumurta bırakırlar. Bu sebeple haşereleri yoğun olduğu alanlarda etkili bir ilaçlamanın yapılması çok önemlidir.

Kokulu ilaçlamada daha kısa zaman içinde sonuç alınır. Bu ilaçlamada mekanınızı kısa bir süre 4 saat kadar  terk etmeniz gerekmektedir. Bu ilaçlama sırasında ilaçlanan alanda bulunan kişinin maske takması gerekmektedir. İlaçlama bittikten birkaç saat sonra mekanınızı havalandırarak günlük yaşantınızı devam ettirebilirsiniz. ( Yapmanız gerekenler hattımızı arayarak bilgi edinebilirsiniz.)

Kokulu İlaçlama Nasıl Yapılır?

Kokulu ilaçların oldukça keskin kokuları vardır ve güçlü yapısından dolayı her haşere için rahatlıkla uygulanabilir. Kokusuz ilaçlar ile ölmesi çok zor olan böcekler bu ilaçlar ile çok daha etkili mücadele edilir. Kokulu ilaçlama jel ve benzeri ilaçlar ile kokusuz ilaçların etki gösteremediği mekanlarda tercih edilebilir. Kokulu ilaçlama sırasında mutlaka ilaçlanan alan 6 saat terk edilmeli ve ilaçlama esnasında asla ilaçlar solunmamalı. Aksi takdirde insanı zehirliyebilir. Kokulu ilaçların yapıldığı ortamda kalan her ne canlı olursa olsun mutlaka ölür.  Bu canlı ister hayvan ister insan isterse haşere olsun fark etmez.

Kokulu ilaçlama sonrası eve girildikten sonra  mutlaka ortam 2 saat havalandırılmalı. İlaçlama yapan firmalar mutlaka sağlık bakanlığı bünyesinde olan firmalar olması gerekir. Ve ilaçlama yapan firmaların çalışan elamanlarının ilaçlama eğitimini almış olması gerekir. İlaçlama için mutlaka tecrübeli ilaçlama firmasından yardım alınız. Kokulu ilaçlamalarda küçük çocuk ve bebek eşyaları mutlaka kontrol altına alınmalı, çocukların ve bebeklerin vücutları çok hassastır. Kokulu ilaçların asla gıda malzemesine bulaşmaması gerekir. Kokulu ilaçlar ile ilaçlama yapıldığı zaman evde evcil hayvanları dışarı çıkarmak gerekir.

Kokulu İlaçlama Hakkında Merak Edilenler

 • 1. Kokulu ilaçlar insanlara zarar verir mi?Kokulu ilaçlar insan sağlığı için oldukça tehlikelidirler. Solunduğu zaman veya bu ilaçlar insanın gıdalarına bulaştığı zaman insanı zehirler ve hatta insanı öldürebilir.
 • 2. Kokulu ilaçlar hangi durumda kullanılır?
  Kokulu ilaçlar, ölmesi zor olan haşereleri ilaçlamada kullanılır. Bu ilaçlama haşere görüldüğü anda ve istenilen zaman yapılır. İlaçlama firması olarak haftanın 7/24 ilaçlama konusunda hizmet vermekteyiz.
 • 3. Kokulu ilaçlamada yapılırken evimizi terk etmeli miyiz?
  Kokulu ilaçlama sırasında evler ve iş yerleri minimum 4 saat kadar kapalı olması gerekir ve kokulu ilaçlama sonrası 1 – 2 saat kadar ilaçlanan mekanlar havalandırılmalı.
 • 4. Kokulu ilaçlar nasıl kullanılır?
  Kokulu ilaçlar su karışımı ile hazırlanan ilaçlardır. Kokulu ilaçlamayı şirket olarak son sistem alet ve edevatla yapmaktayız. Kokulu ilaçlama haşere gurubunun görüldüğü tüm alanlara uygulanır.
 • 5. Kokulu ilacı her zaman kullanmak doğru mudur?
  Kokulu ilaçlar ölmesi zor olan haşereler için kullanıldığında dolayı her zaman kullanmak doğru değildir. Kokusuz ilaçlar ve jel ilaçların etkisiz olduğu durumlarda devreye sokulabilirler. Daha etkili kokusuz ve jel ilaçlar çıktığından kokulu ilaçların terki artık daha kolaydır.

Kokusuz İlaçlama Uygulaması

Kokusuz ilaçlar insanların ve canlıların mekanını terk etmeden yapılan ve kokusu olmayan ilaçlardır. Bu ilaçlar sağlık bakanlığı onaylı olup kesinlikle insan sağlığı üzerinde etkisi yoktur. Kokusuz ilaçlama sadece haşere gurubuna etki eder. Kokusuz ilaçlar su içerikli hazırlanıp buharlama veya sisleme yöntemi kullanılarak uygulanır. Kokusuz ilaçlar yapılması esnasında camlar kapatılmalı ve en az yarım saat içeriden uzak durmakta fayda vardır. Kokusuz ilaçlar diğer ilaçlar gibi kesinlikle gıda maddesine temas etmemeli. İlaçlamaya gelen kişiden mutlaka ilaçlama hakkında bilgi alınmalı.

Kokusuz ilaçlar her haşere gurubu için önerilmez çünkü bazı zor ölen haşerelerden pire, tahta kurdu ve tahtakurusu için kullanılmaz. İlaç çeşidi ne olursa olsun mutlaka hazırlanan ilaçlar ziraat mühendisi kontrolünde olmalı. Kokusuz ilaçlama esnasında açıkta kalan tabak ve çanak gibi mutfak eşyalarının mutlaka yıkanması gerekir. Kokusuz ilaçlama sıvı püskürtme şeklinde uygulanmaktadır. Kokusuz ilaçlama, ofislerinizde çalışma saatlerinizde de uygulanabilir. Kokusuz ilaçlama isminin aksine etkili bir ilaçlama yöntemidir. Kokusuz ilaçlama insanların toplu kullanım alanlarında uygulanacak en doğru ilaçlama yöntemlerinin başında gelmektedir..

Kokusuz ilaçlamada Mekan Boşaltılır Mı?

Kokusuz ilaçlamada ilaçlanan yerleri terk etmeye gerek yoktur fakat tedbir açısından yarım saat terk edilse daha sağlıklı olur. Çünkü kokusuz ilaçlamada insanlar ilaçları solarsa herhangi bir zehirleme yapmaz ve öldürmez fakat solunmazsa daha güzel olur. Çünkü bazı insan bünyesi çok hassastır ve bundan çabuk etkilene bilir.İlaçlama servisimize başvurunuz. Kokusuz ilaçlar su karışımı ile hazırlanan ilaçlardır. Bu ilaçlar mutlaka ziraat mühendisi kontrolünde hazırlanmalı. Kokusuz ilaçlar günün herhangi bir saatinde kullanılmasında bir sakınca yoktur.İlaçlama servisimize başvurunuz.

Kokusuz ilaçlama yapıldıktan sonra mutfaktaki tabak ve çanaklar yıkanmalı ve evler veya ilaçlanan yerler yüzeysel temizlenmeli. Kokusuz ilaçlamada asla dip bucak yerler temizlenmemeli çünkü ilaçlar zaman içinde etkisini gösterir. İlaçlama servisimize başvurunuz. Kokusuz ilaçlama yapılan alanları kapatmaya veya terk etmeye gerek yoktur ama yinede ilaçlama esnasında yarım saat veya 1 saat ilaçlanan ortamda bulunmamak en güzelidir. İlaçlama servisimize başvurunuz. Kokusuz ilaçlar ile yapılan ilaçlama sonrası mutlaka evlerimizi ve ilaçlanan alanı belli bir süre havalandırmada fayda vardır.

Jel İlaçlama Yöntemi

Jel ilaçlamada; ilacı yiyen haşere yuvasına döner ve orada ölür diğer böcekler bu ölüden beslenirler. Böylece o böceğin ölüsünü yiyen böceklerde ölür ve zincirleme olarak devam eder. Bu ilaçlama şekli 2000 yılından itibaren ülkemizde kullanılmaya başlandı. Uzun süre etkilidir. Özellikle hamam böcekleri üzerinde oldukça etkili olan bir ilaçlama şeklidir. Çevre ve insan için sağlıklı bir yöntemdir.

Jel İlaçlamanın Avantajları

 • Evcil hayvanlar için zararlı değildir.
 • Kokusu yoktur.
 • Kapı ve pencerelerin kapatılmasına gerek yoktur.
 • Evden ayrılmanız gerekmez.
 • İlaçlama öncesinde hazırlık yapmanıza,ilaçlama sonrası içinde temizlik yapmanıza gerek yoktur.
 • Uzun süre etkisini devam ettirir.
 • Jel ilaçlamada ilacı yiyen haşere yuvasına döner ve orada ölür diğer böcekler bu ölüden beslenirler.Böylece o böceğin ölüsünü yiyen böceklerde ölür ve zincirleme olarak devam eder.
 • Çevre ve insan sağlığı üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Aksine çok uygun bir yöntemdir.

Jel İlaç Nasıl Uygulanır?

Jel ilaçlar özel yapılı ilaçlar olup haşere için kullanılan ilaçlardır. Bu ilaçların kesinlikle kokusu insanları rahatsız etmez. Kendine has kokuları ile böcekleri kendi üzerine çeker. Jel ilaçtan tüketen böcekler ilacın etkisi ile ölürler ve ölen böcekleri tüketen diğer böcekler de ondan sonra ölürler. Jel ilaçlar evin belli bölgelerine uygulanır. Jel ilaçlar ile yapılan ilaçlamada kesinlikle evinizi terk etmenize gerek yoktur, bu bakımdan jel ilaç uygulaması çok kolay ve sağlıklıdır. Jel ilaç uygulaması günün herhangi bir saatinde ve herhangi bir yere rahatlıkla uygulanır. Jel ilaçlar sağlık bakanlığı onaylı ilaçlar olup kesinlikle haşere dışındaki canlılara zarar vermez.

Jel ilaçlar her haşere için uygulanmaz sadece belli başlı haşereler için kullanılır. Evlerde görülen hamam böcekleri ve türleri için kullanılırken zor ölen pire tahtakurusu gibi haşerelerde kullanılmaz. Jel ilaçlar diğer ilaçlardan farklı bir yapıda olduğundan kalıcı özeliğe sahiptir. Jel ilaçlar kesinlikle ilaçlamasından sonra ortamdan silinmemeli çünkü kalıcı etkisi ile uzun zaman haşerelere etki eder. Jel ilaç uygulaması 2000 li yılarda ilk kez ülkemizde kullanıldı ve hala kullanımı devam etmektedir. Jel ilacın güzel bir yanı kalıcı olduğu için daha sonra çıkan haşere yavrularına da etki eder ve daha sonra dış ortamdan gelen diğer böceklere de etkili olur.

Toz Böceğini Yok Etme
+

Toz Böceğini Yok Etme

Mobilyalarda ve ahşaplarda görülen toz böceklerinin yaşam döngüsü yaklaşık olarak 3 ay ile 1 yıl arasında farklılık gösterir. Gelişmekte olan toz böceği larvası 1 yıl boyunca ortaya çıkan yetişkin böcekler ile olgunluk seviyesine ulaşır. Toz böcekler ile mücadelede fumigasyon yada ulv ilaçlama yaptırılması böceklerin çok daha kısa sürede ortadan kaldırılması için etkilidir. Şiddetli toz böceği istilaları ciddi sıkıntı yaşanmasına sebep olmaktadır.

İşte bu nedenle toz böceklerin çok kısa bir sürede ortadan kaldırılması için soğuk sisleme tabir edilen ilaçlama yapılması önemlidir. Yada fumigasyon yöntemi tercih edilebilir bu şekilde ahşap malzemeler içine yumurta bırakmaya çalışan toz böceklerinin daha kolay yok edilmesi mümkün olabilir. Ahşapları toz böceklerinden korumak için bazı küçük tedbirler alınması faydalı olur. Öncelikle satın almadan önce alacağınız ahşap malzemeyi güzelce araştırmanız hava kurutmalı yada fırınlama işleminden geçirip geçirmediğini öğrenmeniz önemlidir.

Ahşapta Üreyen Böcekler

Ahşap malzemelerdeki yüzeylerin kimyasal işlem görmüş olması yani koruyucu böcek öldürücüler uygulanmış olması önemlidir. Toz böceklerinin yaşam alanları nasıl önlenir? diyorsanız kimyasal işlem olan cila ve koruyucu yapmak gerekir. Bu ahşaplara musallat olmasını büyük oranda geciktirir. İnsanlar toz böcekleri ile ilgili çeşitli arayış ve sorulara yönelir. Toz böceği uçar mı? küçük beyaz böcekler nedir? toz böceği gözle görülür mü? toz böcekleri ile mücadelede toz böceğine kesin çözüm var mı? gibi sorular alırız.

Toz böceği uçan bir böcek değildir küçük beyaz böcekler beyaz toz böceği ve rutubet böceği olarak isimlendirilir. Toz böcekleri oldukça küçük yapılı oldukları için dikkatli bakılmadığı takdirde pek fark edilemez. Genellikle beyaz toz tanesi sanılır bu böceklere süpürgelik böceği olarakta isim verilir. Beyaz nem böceği olarak bilinen beyaz toz böcekleri kapı pervazları ve süpürgelik kenarlarında sıkça karşılaşılan bir böcektir.

Toz Böceği Yumurtalarını Temizleme

Toz böceğine kesin çözüm vardır ancak parke arkası ve kapı pervazları gibi iç bölgelerde üreyen yada su çekmesinden dolayı ahşap malzemelerin ve suntaların içinde oluşan toz böcekleri ile mücadele oldukça zordur. Bu nedenle tek ilaçlama ile toz böceklerine kesin çözüm sunmak son derece zor olacaktır. Evde dip bölgelerde toz böcekleri izlenerek hangi bölgelerde yoğunlaştıkları tespit edilmesi gerekir. Toz böceğini ne öldürür? diyorsanız ortamdaki rutubeti ortadan kaldırmak en önemli etkenlerin başında gelir.

Böcek ilaçlama ile yüzeysel olan toz böcekleri ölmektedir ancak dip bölgelerde olan böcekler ve yumurtaları istilanın asıl kaynağıdır. Toz böcekleri neden olur? diyorsanız genellikle rutubet ve nemli neden kaynaklanır. Pek çok insan ilk defa gördükleri bu minik canlar karşısında şaşkınlığını gizleyemediği için toz böcekler nereden gelir? toz böceği evde niye olur? gibi arayışlara yönelen insanlar çok fazla bilgiye ulaşamaz.

Toz Böcekleri Nem Ve Rutubetten Olur

Çünkü ilaçlama firmaları ve internet ortamında toz böcekleri ile ilgili bilgiler oldukça kısıtlıdır. Gözle zor görülen böcekleri insanlar ve ahşap malzemeler için zararlı özellikleri ile dikkat çeker. Bu nedenle toz böcekleri ile mücadele çok daha hassas ve üst seviyede ilaç ile profesyonel böcek ilaçlama yöntemleri kullanılarak yapılmalıdır. Toz böceği nedir? toz böceği neden olur? diyenlerin rutubetten kaynaklanan küflenmeler ve pamuksu küfte oluşan canlı organizmaların toz böceklerini tetiklediğini bilmeleri gerekir.

Toz böceklerinin oluşma nedenleri içinde evin tozlu olması, yeteri kadar temizlik yapılmaması ve mekanda rutubetin varlığı en büyük sebeplerin başında gelir. Ortamın havalandırılmaması karanlık ve ışık girmeyen bölge olması bunda büyük etkendir. Değişik isimler ile anılan bu minik nokta kadar böcekler toz böceği, beyaz rutubet böceği, toz akarı, mite, mayt, kitap biti benzeri değişik isimler ile anılır.

Toz Böceklerinin Görüldüğü Yerler

Değişik türevleri olup odunla beslenenler olduğu gibi deri ve doku artıkları ile beslenenlerde vardır. Çoğunlukla yaşam bölgeleri mobilya, halılar, yataklar ve döşeme araları olarak dikkat çeker. İnsanlar için zararlı olan toz böceklerinin ürettikleri proteinler insan cildinde alerjik özellikli rahatsızlıklara sebep olur. İnsanların bilmesi gereken toz böceklerinin oluşma sebepleri nemlenme ve ortamdaki toz tabakası olarak öne çıkar.

Beyaz toz böcekleri olarak bilinen miteler insanların vücudunda bolca bulunur ancak bunu insanlar bilmez. Çünkü bunların beslenme özelliği deri döküntüleridir halı, yatak, çarşaf, elbise, yastık kılıfı gibi yerlerde çok sayıda minik toz böceği bulunur. Bunlar genellikle rutubet ve toz böcekleri olarak bilinmektedir. Toz böcekleri kaşınma ve alerjiye neden olur ancak bu böceklerin ısırmasından kaynaklanmaz vücutlarındaki tüylü özellikler ve insanlarda kaşınmaya sebep olduğu bilinmelidir.

Minik Toz Böceği İle Mücadele

Toz böcekleri nereden gelir? diye merak edenlerin bu böceklerin kaynağı rutubet ve tozlu ortamların bu böcekleri tetikleyici sebeplerinin olduğunu anlaması gerekir. Beyaz toz böcekleri evlerde ve yataklarda sıkça karşılaşılan bir durumdur. Yatakta toz böceği neden olur? diyenlerin asıl kaynağının insanlar olduğunu anlaması gerekir. Yeterince temizlik yapılmayan halı üzerinde, yatakta ve kıyafetlerde çok sayıda minik alerjen canlılar bulunur.

Bu nedenle yataktaki nevresimlerin, yastık kılıfı ve çarşafların hatta yatağın sık aralıklar ile temizlenmesi, kıyafetlerinin sıcak suda yıkanması, ortamın devamlı havalandırılması temizlenmesi şarttır. Beyaz nem böcekleri ve toz böceklerini yok etmek için erken müdahale kritik önem taşır. Toz böceği ilaçlama zor ve zahmetli bir uygulamadır bu nedenle sıradan yöntemlerle önlenmeleri imkansıza yakındır. Beyaz toz böceklerinden nasıl kurtulurum? diyorsanız bireysel çabalar hiçbir işe yaramayacaktır.

Rutubet Böceğini Yok Etmek
+

Rutubet Böceğini Yok Etmek

Hassas kişilerde cilt alerjisi ve psikolojik sıkıntılara yol açabilirler. Rutubet ve nem böcekleri tencere, tabak ve gıdaların içerisinde dolaşarak ciddi anlamda sağlık sorunlarını tetikler. Minik yapılı olanlar çok daha zor önlendiği için defalarca ilaçlama yapılmasına karşın çoğu insanın kabusu haline gelmektedir. Beyaz rutubet böcekleri ile mücadele çok zor ve oldukça yorucu bir süreç demektir. Gümüş böceği ve tespih böcekleri daha kolay ilaçlama ile önlenirken nokta kadar minik beyaz nem böcekleri ve toz böcekleri çok daha zor kontrol altına alınabilmektedir.

Bu nedenle bu tür minik böceklerin ilk görüldüğü anda ilaçlama yaptırılması çok önemlidir. Çünkü evin her tarafına yayılan bu tür böcekler ile mücadele etmek çok daha zor ve uzun süreç gerektirir. Rutubet böcekleri nasıl yok edilir? evimde nem böcekleri görüyorum nasıl kurtulurum? diyorsanız bilinçli bir ilaçlama desteği talep etmeniz şarttır. Rutubet ve nem böcekleri ile mücadelede erken mücadele kadar kullanılan ilaçlarda oldukça önemlidir.

Nem Böceklerine Erken Müdahale Şarttır

Pek çok insanın içine düştüğü yanlış böcekler evi saldıktan sonra ilaçlama desteği talep etmesidir. Bu nedenle nem ve rutubet böcekleri ile mücadelede erken önlem çok önemlidir. Beyaz rutubet böceği daha çok kış dönemleri insanların başına musallat olur. Bu nedenle mekanın durumu, böceklerini yoğunluğu ve türüne bağlı olarak ilaçlama yöntemleri kullanılması gerekir. Beyaz rutubet böceği diye bilinen nokta kadar minik böcekler zor kontrol edildiği için bu tür böcekleri ile kokusuz ilaçlar ve sıvı spreyli yöntem kullanılarak başa çıkmak mümkün değildir.

Bu nedenle mutlaka sisleme ilaçlama tekniği kullanılması gerekir. Gümüş böcekleri ile mücadelede kokusuz ve kokulu böcek ilaçları çözüm sağlar. Nem ve toz böcekleri ile mücadele ise kokulu ilaçlar yardımı ile yapılabilir. Kapsamlı bir yöntem olan sisleme uygulamalar ile nokta kadar küçük böcekleri önlemek mümkündür. Beyaz rutubet böcekleri ve beyaz toz böcekleri nasıl yok edilir? diyorsanız klasik yöntemler pek bir işe yaramaz. Bu nedenle mutlaka geniş kapsamlı bir uygulama olan sisleme nöbet böceği ilaçlama yaptırmanız şarttır.

Rutubet Böceklerinin Zararları

Minik nokta kadar böcekler genellikle nem ve rutubet biti olarak isimlendirilir. İnsanlar ilk defa evlerinde bu tür böceklerle karşılaştıkları zaman minik toza benzeyen böcekler görüyorum bunlar nedir? toza benzeyen böcekler insan sağlığını etkiler mi? benzeri değişik sorular yöneltir. Böcekler bebeklerde oldukça zararlı insanlarda alerjik reaksiyonlara sebep olur. Özellikle titiz ev hanımlarında ciddi anlamda psikolojik sıkıntılara yol açarlar.

Uyuz böcekleri bireysel ve etkisiz böcek ilaçlarına kolayca direnç gösterdiği için kontrol altına alınması oldukça zordur. Rutubet böceği ısırması olmayan bir canlı olmasına karşın değişik türevleri ciddi sıkıntılara sebep olur. Toz akarı ile miteler olarak bilinen minik nokta kadar böcekler insanlarda alerjik sorunlara sebep olur. Rutubet ve nem böceği insana zarar verir mi? başta belirttiğimiz gibi iki türlü nem ve rutubet böceği özelliği vardır. Bunlardan nokta kadar küçük olanları ile daha büyük yapılı olan gümüş böceği özellikle ısırması olmayan garip görünümlü tuhaf bir böcektir.

Deri Ve Toz Böcekleri

Nem böcekleri ile arasındaki fark boyutları ve alerjik durum ortaya çıkarmaları olarak dikkat çeker. Nem böceği ısırması olarak bilinen akar böceklerin kendilerinden çok dışkıları alerjik özelliktedir. Yazın havanın genleşmesi ile havada uçuşan böcek dışkıları insanlarda batma ve kaşınmalara sebep olur. Ancak deri altı böcekleri olarak bilinen uyuz böceği bu böceklerden ayrılan bir özellik sergiler. Çünkü deri altına girerek yumurta bıraktığı için insanlarda ciddi anlamda batmalar ve rahatsızlıklara neden olurlar.

Uyuz böcekleri ile gümüş renkli nem böcekleri arasında daha iri yapılı olmaları en özellikli farktır. Gümüş böceği evde gıdalar ve kullanılan eşyalara zarar verir. Buralara dışkı ve salyalarını bırakarak insanlar için hastalık potansiyeli taşır. Rutubet böceği nasıl gider? ile ilgili aramalar çoğunluktadır. Beyaz nem böceği, rutubet böceği, gümüş böceği gibi değişik aramalar yapılmasına sebep olur. İnsanlar en fazla gümüş böceğinden nasıl kurtulurum? gümüş böceği kulağa girer mi? şeklinde sorgulamaktadır.

Gümüş Böceği İnsanı Sokar Mı?

Gümüş böceği nereden gelir? rutubet böceği nedir? dendiği zaman pek çok insanın ve ilaçlama firmalarının aklına gümüş böceği gelmektedir. Ancak bu sanılanın aksine doğru bir yaklaşım değildir pek çok insan gümüş böceği naftalin ile önlenirmi diye merak etmektedir. Naftalin kanserojen özellikli olduğu için tavsiye olunmaz. Gümüş böceği ilaçlama fiyatları ile beyaz nem böceği ilaçlama fiyatı farklılık gösterir. Eve gelen böceklerin hemen hepsi dış ortamlarda pis bölgelerden yaşam alanlarına girer. Hastalık mikrobu taşıma potansiyellerini ciddi anlamda artırır.

Nem böcekleri nasıl yok edilir? evimde gümüş böceği İstilası var nasıl kurtulurum? diyorsanız yaşadığınız böcek türüne göre ilaçlama desteği talep etmelisiniz. İnsanlar gümüşl böceği insana zarar verir mi? gümüş böceği sokar mı? benzeri değişik arayışlar içine girerler. rutubet ve gümüşçün böcekleri insanı ısıran yada felç eden bir özellikte değildir. Gümüş böcekleri ile mücadele daha kolaydır kokusuz sprey ilaçlama ve kokulu ilaçlama yapılarak gümüş böceklerinden kurtulmak mümkündür.

Rutubet ve Nem Böceği Nasıl Temizlenir?

Ancak beyaz toz böcekleri ile mücadele diğer rutubet böcekleri ile mücadeleye göre çok daha zordur. Gümüş böcekleri daha iri yapılı, vücudu pullarla örtülü, gümüş renginde böcekler aleminin tuhaf bir görünüme sahip olan böceğidir. Her ortamda rahatça yaşarlar ancak rutubet olan bölgelerde çok daha fazla görülürler. Bu nedenle yaşam alanları rutubet ve nemin olduğu karanlık bölgelerdir. Kolayca gizlendikleri içinde rutubet ve nem böceklerinin istilasını fark etmeniz zor olur.

Dip bölgelere yumurta bıraktıkları için çok kolay üremesine sebep olur. Gümüş böceği ismi verilen rutubet böceğini nasıl tanırsınız? yapı olarak 1 ila 3 santimetre arasında değişiklik gösterir. Vücudu yumuşak ve katmanlar şeklindedir ancak renk yapıları boy ve türüne göre değişiklik gösterir. Parlaklığı hep aynıdır baş kısmında bir çift anten yer alır. Yumurtadan çıktıkları şekli ile büyür ve gelişirler. Gümüş böceklerinin beslenmesi daha çok şeker, nişastalı, karbonhidratlı besinler ile olur. Kolay aç kalmayan bir özellikleri vardır.

Evdeki Minik Böcekler İle Mücadele
+

Evdeki Minik Böcekler İle Mücadele

Sadece mutfaklarda görülmez, cam kenarları, evin diğer odaları, mutfak, yatak odası gibi tüm evi sarmış bir şekilde insanların ciddi anlamda huzurunu kaçırır. Evde sinsice dolaşan böcekler arasında beyaz toz böcekleri oldukça fazladır. Bilindiği gibi böceklerin insan sağlığı açısından çeşitli zararlara mevcuttur. Özellikle evde fark edilmeden dolaşan küçük yapılı böcekler insanlara hissettirmeden sayılarını binlere 100 binlere kolaylıkla ulaştırabilir. Böceklerin ortamlarda yaşanmasını engellemek için onlara ideal yaşam koşulları sunan şartları ortadan kaldırmanız gerekir.

Minik beyaz böcekler toz ve rutubetten oluştuğu için evdeki tozlu alanların süpürülüp, temizlenmesi rutubet ve nemin ortadan kaldırılması şarttır. Toza benzeyen minik böcekler ile mücadele oldukça zordur. Böcek çeşitleri arasında pire, yatak böceği, kuş biti, beyaz nem böceği, mite, ev tozu akarı gibi canlılar insan sağlığı açısından son derece zararlıdır. Minik toz böcekleri evlerin içine girip yerleştikleri zaman hızlı ürer ve insanlar için hayatı çekilmez hale getirir.

Yatak Böcekleri Tehdittir

Yatak böceği ismi verilen minik yapılı böcekler insanların yatak bölgesine yerleşir ve insanların deri döküntüleri, saç ve tırnak parçaları ile beslenir. Ayrıca dışkıları alerjen yapılı olduğu için insanlarda ciddi anlamda kaşıntıya sebep olur. Yatak böcekleri arasında tahtakurusu gibi kahverengi ve daha iri yapılı böcekler olurken, pire gibi siyah zıplayan türler ile şeffaf, kahverengi görünümlü minik nokta şeklinde böcekler vardır. Yatak böceklerinin çoğunluğu parazit kan emici asalaklar olarak dikkat çeker ve insanların yatak bölgesine yakın yerlerde yaşam sürer.

Yatak böcekleri çoğunlukla seyahat eden insanlar vasıtasıyla bir mekandan farklı mekana, yada bir şehirden başka bir şehre taşınır. Özellikle düşük bütçeli konaklama alanlarında kalan insanlar tahtakurusu, pire, uyuz böceği, toz akarı benzeri yatak böceklerine maruz kalabilir. Valizler ve kıyafetler vasıtası ile evlerine taşınan bu böcekler evlerinde ciddi bir sorun haline gelir ve insanların çaresizlik içerisinde ne yapacağını şaşırmasına sebep olur.

Kan Emici Yatak Böcekleri

Yatak böceklerinin tamamı gözle görülen ve hemen tespit edilebilen bir boyutta değildir. Tahta kuruları büyük yapılı olmasına karşın sinsi ve dip bölgelerde saklandığı için gündüzleri ortalıkta pek dolaşmaz pireler ise siyah susam tanesinden daha küçük zıplayan bir özelliktedir. Beyaz çarşafla nevresimlerde sıçrarken tespit edilmesi daha kolaydır. Minik nokta kadar yatak böcekleri akar alerjenleri olarak dikkat çeker. Ancak bunlar gözle kolay, kolay görülmez.

İnsanlar gece uyurken bir şeyler tarafından ısırılıp sabahları kalktıkları zaman vücutları, ayak bölgeleri, kollar ve boyun bölgelerinde çeşitli böcek ısırıkları ile karşılaşır. Bu böcek ısırıkları genellikle tahta kurusu, kuş biti benzeri asalak böceklerden kaynaklanır. Tahtakuruları ile pirelerin yetişkinleri daha kolay fark edilirken yavruları ve yumurtaları çok da zor tespit edilmektedir. Bazı yatak böcekleri 18 ay kadar hiçbir şey tüketmeden hayatta kalabilir. Bu ise yatak böceklerinin ne tür bir tehdit haline geleceğine en açık işarettir.

Minik Böceklerin Verdiği Rahatsızlık

Gececi böcekler olarak bilinen bu canlılar yatak bölgelerinde gizlenerek insanlar için ciddi sorun kaynağı haline gelir. Ancak pisliklerini gözlemleyerek ne tür böcek olduğunu anlamaya çalışmanız faydalıdır. Susama benzeyen böcekler daha çok duvarlarda, halıda ve evin değişik bölgelerinde görülür ancak yatak böcekleri daha çok çarşaf, yastık, yatağın altı, baza etrafı gibi bölgelerde yuvarlanır. Sabahları yatağınızda kahverengi yada siyah lekeler görüyorsanız iğne ucu boyutunda bu kalıntılar yatak böceklerinin dışkıları olarak dikkat çeker.

Bu tür böcekler duvarlardaki çivi delikleri, çatlaklar, çerçeve kenarları, kapı dipleri gibi pek çok bölgeye gizlenebilir. Yatak böceklerinden korunmak için mutlaka profesyonel yatak böceği ilaçlama yaptırmanız şarttır. Seyahate gittiğiniz zaman kıyafetlerinizi ve çantanızı kesinlikle yataklar üzerine bırakmayınız. Valizlerinizi kapalı tutun ve yüksek bir yerde muhafaza edin. Döndüğünüz zaman kıyafetlerinizi hemen makineye atarak yıkanmasını sağlayın.

Böcek Isırığı Ve Belirtileri

Isıran böcekler arasında pireler ile tahtakuruları önde gelen türlerdir. Tahta kurusu daha iri iken pireler daha minik yapıdadır. En istilacı ve zor önlenen yatak böcekleri toz akarı, beyaz toz böceği, ve miteler diye bilinen alerjen ev tozu böcekleridir. Çıplak gözle çok zor anlaşıldıkları için böcekler hızlı şekilde ürer insanların adeta kabusu haline gelir. Ayrıca çok zor kontrol altına alındıkları için mücadelesi en zor olan böcekler olarak dikkat çeker. Nokta büyüklüğünde böcek dolap biti olabileceği gibi beyaz nem böceği olarak isimlendirilen böceklerde olabilir.

Minik yapılı böceklerle mücadele insan sağlığının korunması için son derece önemlidir. Ancak bireysel olarak kimyasal ilaç alarak bu böcekleri ortadan kaldırmak sanıldığı kadar kolay değildir. Bilindiği gibi en zor ölen böcekler arasında yatak böcekleri ön sıralarda gelir. Özellikle mite, toz akarı, beyaz nem böceği, kuş biti gibi küçük yapılı böcekler çok zor önlenen türler olarak dikkat çeker. Ayrıca insan saçını döken böcekler olarak bilinen bazı türleri de mevcuttur.