Evdeki Minik Böcekler İle Mücadele

Evdeki Minik Böcekler İle Mücadele

Sadece mutfaklarda görülmez, cam kenarları, evin diğer odaları, mutfak, yatak odası gibi tüm evi sarmış bir şekilde insanların ciddi anlamda huzurunu kaçırır. Evde sinsice dolaşan böcekler arasında beyaz toz böcekleri oldukça fazladır. Bilindiği gibi böceklerin insan sağlığı açısından çeşitli zararlara mevcuttur. Özellikle evde fark edilmeden dolaşan küçük yapılı böcekler insanlara hissettirmeden sayılarını binlere 100 binlere kolaylıkla ulaştırabilir. Böceklerin ortamlarda yaşanmasını engellemek için onlara ideal yaşam koşulları sunan şartları ortadan kaldırmanız gerekir.

Minik beyaz böcekler toz ve rutubetten oluştuğu için evdeki tozlu alanların süpürülüp, temizlenmesi rutubet ve nemin ortadan kaldırılması şarttır. Toza benzeyen minik böcekler ile mücadele oldukça zordur. Böcek çeşitleri arasında pire, yatak böceği, kuş biti, beyaz nem böceği, mite, ev tozu akarı gibi canlılar insan sağlığı açısından son derece zararlıdır. Minik toz böcekleri evlerin içine girip yerleştikleri zaman hızlı ürer ve insanlar için hayatı çekilmez hale getirir.

Yatak Böcekleri Tehdittir

Yatak böceği ismi verilen minik yapılı böcekler insanların yatak bölgesine yerleşir ve insanların deri döküntüleri, saç ve tırnak parçaları ile beslenir. Ayrıca dışkıları alerjen yapılı olduğu için insanlarda ciddi anlamda kaşıntıya sebep olur. Yatak böcekleri arasında tahtakurusu gibi kahverengi ve daha iri yapılı böcekler olurken, pire gibi siyah zıplayan türler ile şeffaf, kahverengi görünümlü minik nokta şeklinde böcekler vardır. Yatak böceklerinin çoğunluğu parazit kan emici asalaklar olarak dikkat çeker ve insanların yatak bölgesine yakın yerlerde yaşam sürer.

Yatak böcekleri çoğunlukla seyahat eden insanlar vasıtasıyla bir mekandan farklı mekana, yada bir şehirden başka bir şehre taşınır. Özellikle düşük bütçeli konaklama alanlarında kalan insanlar tahtakurusu, pire, uyuz böceği, toz akarı benzeri yatak böceklerine maruz kalabilir. Valizler ve kıyafetler vasıtası ile evlerine taşınan bu böcekler evlerinde ciddi bir sorun haline gelir ve insanların çaresizlik içerisinde ne yapacağını şaşırmasına sebep olur.

Kan Emici Yatak Böcekleri

Yatak böceklerinin tamamı gözle görülen ve hemen tespit edilebilen bir boyutta değildir. Tahta kuruları büyük yapılı olmasına karşın sinsi ve dip bölgelerde saklandığı için gündüzleri ortalıkta pek dolaşmaz pireler ise siyah susam tanesinden daha küçük zıplayan bir özelliktedir. Beyaz çarşafla nevresimlerde sıçrarken tespit edilmesi daha kolaydır. Minik nokta kadar yatak böcekleri akar alerjenleri olarak dikkat çeker. Ancak bunlar gözle kolay, kolay görülmez.

İnsanlar gece uyurken bir şeyler tarafından ısırılıp sabahları kalktıkları zaman vücutları, ayak bölgeleri, kollar ve boyun bölgelerinde çeşitli böcek ısırıkları ile karşılaşır. Bu böcek ısırıkları genellikle tahta kurusu, kuş biti benzeri asalak böceklerden kaynaklanır. Tahtakuruları ile pirelerin yetişkinleri daha kolay fark edilirken yavruları ve yumurtaları çok da zor tespit edilmektedir. Bazı yatak böcekleri 18 ay kadar hiçbir şey tüketmeden hayatta kalabilir. Bu ise yatak böceklerinin ne tür bir tehdit haline geleceğine en açık işarettir.

Minik Böceklerin Verdiği Rahatsızlık

Gececi böcekler olarak bilinen bu canlılar yatak bölgelerinde gizlenerek insanlar için ciddi sorun kaynağı haline gelir. Ancak pisliklerini gözlemleyerek ne tür böcek olduğunu anlamaya çalışmanız faydalıdır. Susama benzeyen böcekler daha çok duvarlarda, halıda ve evin değişik bölgelerinde görülür ancak yatak böcekleri daha çok çarşaf, yastık, yatağın altı, baza etrafı gibi bölgelerde yuvarlanır. Sabahları yatağınızda kahverengi yada siyah lekeler görüyorsanız iğne ucu boyutunda bu kalıntılar yatak böceklerinin dışkıları olarak dikkat çeker.

Bu tür böcekler duvarlardaki çivi delikleri, çatlaklar, çerçeve kenarları, kapı dipleri gibi pek çok bölgeye gizlenebilir. Yatak böceklerinden korunmak için mutlaka profesyonel yatak böceği ilaçlama yaptırmanız şarttır. Seyahate gittiğiniz zaman kıyafetlerinizi ve çantanızı kesinlikle yataklar üzerine bırakmayınız. Valizlerinizi kapalı tutun ve yüksek bir yerde muhafaza edin. Döndüğünüz zaman kıyafetlerinizi hemen makineye atarak yıkanmasını sağlayın.

Böcek Isırığı Ve Belirtileri

Isıran böcekler arasında pireler ile tahtakuruları önde gelen türlerdir. Tahta kurusu daha iri iken pireler daha minik yapıdadır. En istilacı ve zor önlenen yatak böcekleri toz akarı, beyaz toz böceği, ve miteler diye bilinen alerjen ev tozu böcekleridir. Çıplak gözle çok zor anlaşıldıkları için böcekler hızlı şekilde ürer insanların adeta kabusu haline gelir. Ayrıca çok zor kontrol altına alındıkları için mücadelesi en zor olan böcekler olarak dikkat çeker. Nokta büyüklüğünde böcek dolap biti olabileceği gibi beyaz nem böceği olarak isimlendirilen böceklerde olabilir.

Minik yapılı böceklerle mücadele insan sağlığının korunması için son derece önemlidir. Ancak bireysel olarak kimyasal ilaç alarak bu böcekleri ortadan kaldırmak sanıldığı kadar kolay değildir. Bilindiği gibi en zor ölen böcekler arasında yatak böcekleri ön sıralarda gelir. Özellikle mite, toz akarı, beyaz nem böceği, kuş biti gibi küçük yapılı böcekler çok zor önlenen türler olarak dikkat çeker. Ayrıca insan saçını döken böcekler olarak bilinen bazı türleri de mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir