Çıyan İlaçlama Teknikleri

Çıyan İlaçlama Teknikleri

Çıyanlar zehirli midir? çok fazla soru yönelmektedir. Bu konuda söylenecek en doğru söz kuvvetli ve etkili bir zehre sahip olan çıyan türlerine iriliğine göre değişken tehlike arzederler. Çıyan türleri omurgasız bir canlıdır. Bölmelerden meydana gelen vücut yapıları nedeni ile ürkütücü bir görünüm sergiler. Vücudunun her iki yanında zehirli ayaklar mevcuttur. Çıyan haşeresinin sokması hassas yapılı kimselerde felç veya ölümle sonuçlanabilecek ciddi riskler meydana getirebilir. Çıyan sokması durumunda görülen yan etkiler kusma, ateş gibi sorunlar yaşanbilir. Böylesi durumlarda zaman kaybetmeden en yakın Sağlık Kurumuna başvurulmalı ve mutlaka tedavi olunmalıdır.

Çıyan ilaçlama özellikle bebekler ve küçük çocukların güvende olması bakımından hayati önem taşır. Ayrıca alerjik bünyeli insanlarda sağlık açısından büyük risk içeren bu zararlıların yaşam alanlarından arındırılmasında ilaçlama servisinin rolü büyüktür. Çıyanlar ile mücadele kesinlikle bireysel olarak yapılmaması gereken bir öneme sahiptir. Mutlaka deneyimli çıyan ilaçlama firmaları ile görüşülerek evde çıyan ilaçlama servisi almanız evde yuvalanan çıyanların tam olarak yok edilmesini sağlar. Profesyonel çıyan ilaçlama firmaları tarafından yardım alınmalı evde üreyen çıyanlar imha edilmelidir. Eve çıyan girişine müsait olan bölgelerin dikkatlice kapatılması tekrar sorun yaşanmasını ortadan kaldıracaktır.

Çıyanlar Nerede Yaşar?

Çıyan türleri kendisine yaşam bölgesi olarak, çayır, yeşil alanlar, orman, taş ve duvar dipleri, ağaç kabukları ara bölgeleri tercih eder. Fazla sıcaktan hoşlanmadığı için rutubetin bol olduğu toprak alanlarda daha yoğun olarak yaşam sürer. Yuvalasını daha çok toprak altına yapan çıyanlar sonbahar ve ilkbaharın gelişiyle bozulmuş yuvalarından toprak üstüne çıkarak kendilerine yeni yaşam yeri arar. Böylece kendilerini güvence altına alabilecekleri ve besin bulabilecekleri iç mekanlara yönelirler. Bunun sonucunda evde çıyan şikayetleri ile karşılaşan insanlar çıyanların tehlikesinden tedirgin oldukları için panik içinde ilaçlama yaptırma yoluna gider. Bazı insanlar refleks olarak sopa benzeri şeyler ile çıyanı öldürmeye çalışır yada korkarak evi terk ederler.

Çıyan ilaçlama firması ile bu gibi durumlarda görüşülerek en kısa zamanda evin çıyanlardan temizlenmesi gerekir. Profesyonel olarak yardım alınmasıevdeki çıyanlardan kurtulmak için en doğru yol olmakla kalmaz olası çıyan ısırması gibi durumları önler. Geceleri evlere çeşitli açık bölgelerden giren çıyanlar uygun beslenme ve barınma yeri bulunca evde yavru yaparak sayılarını artırır. Çıyan çeşitleri çocuklar açısından ciddi risk potansiyeli taşırlar. Evde parke altı, kapı dipleri, dolap arkaları gibi alanlara saklanarak izlerini kaybettirirler. Çıyanın gizlendiği yerler dip ortamlar olduğu için geniş kapsamlı bir ilaçlama yöntemi kullanılmalıdır. Çiyan haşeresi gündüz pek ortada dolaşmadığı için çok fazla anlaşılmaz. Bu nedenle sorun kronikleşir.

Eve Çıyan Girişini Nasıl Önlersiniz?

Gündüz dip kısımlarda gizlenen çıyan geceleri ortaya çıkıp yiyecek ve avlarını aramaya başlar. Bu nedenle gece karanlığında çok daha aktiftirler. Bu ise insanların çıyan varlığını çok geç farketmesine sebep olur. Çok hızlı çoğalabilen çıyanlar her çiftleşmesinde onlarca yavru meydana getirir. Çıyanlardan kurtulmak için evde görüldükleri anda hemen çıyan ilaçlama servisleri ile görüşüp kapsamlı bir mücadele şarttır. Çıyanların evlere girmesini önlemek için bazı tedbirler almak son derece yerinde olur. Aksi takdirde insanları ısırıp yaralanma ve ciddi riske yol açabilirler. Yeşil alanlara yakın konutlar ve bahçeli binalarda çıyanların evlere girmesini önlemek için önleyici ilaçlama servisi almak çok faydalıdır.

Bina etrafı başta olmak üzere apartman bahçesinde çıyan ilaçlaması yaptırmak bu zararlıların evlere girişini önlemede oldukça etkili olacaktır. Bina duvarlarının yerden bir metre yükseklikte çepe çevre ilaçlanarak bloke edilmesi hem çıyanı, hemde diğer haşereleri önler. Çimler, lağım gider bağlantıları ve rutubetli yerler hassas bir şekilde ilaçlanarak yaz boyu çıyanların binalara yönelmesi sağlanır. Bina içlerinde ise kalorifer dairesi, otopark, havalandırma boşlukları ve koridorların ilaçlanması her türlü böcek girişini azaltacağı gibi çıyanların evlere sızmalarını ortadan kaldıracaktır. Çıyanlardan korunmanın başlıca yolu önleyici tedbirleri uygulamak ve geniş kapsamlı bir çıyan ilaçlama yaptırmaktan geçer.

Çıyan İlaçlama Yöntemleri Nelerdir?

Evde çıyan görülmesi durumunda çıyanların saklanma özelliği dikkate alınarak en etkin ilaçlama türü belirlenmelidir. Çıyan eve girdikten sonra özellikle eşya araları ve parke, dolap arası, kapı çerçeveleri gibi bölgelerin arkasına gizlenir. Buraların hem nemli olması, hemde korunaklı bir saklanma bölgesi olması bakımından çıyanlar için etkili bir ilaçlama şarttır. Buralara uygulanacak çıyan ilaçları çıyanların zararlarını önlemede hayli etkilidir. Ancak derin boşluklar sağlayan duvar içleri ve parke altı gibi bölümlere spreyli çıyan ilaçlama şekli yeteri kadar etki edemez. En etkili çıyan ilaçlama şekli be nedenle sisleme yöntem olarak öne çıkar. Karışım az kokulu çıyan ilaçları çok geniş kapsamlı koruyuculuk sağlar.

En kısa sürede çıyanlardan kurtulmak için spreyli uygulama yerine boşluklara nüfuz etme özelliğine sahip buharlı çıyan ilaçlama yaptırmak daha etkin imha sağlar. Ancak sisleme yöntemde evin temizlenmesi gerektiği için bazı insanlar spreyli olarak ilaçlama yaptırmayı tercih etmektedir. Evde temizlik yapmak istemeyen insanların püskürtme şekilde kokusuz yada az kokulu çıyan ilaçları kullanılarak evlerinde ilaçlama yaprtırabilirler. Bu durumda kenar, köşelere ilaç sıkılarak çıyanların bu ilaçlar ile temas etmeleri sonucu etkilenip ölmeleri beklenmelidir. Ancak en az bir hafta ıslak temizlik yapmamak çıyanların ilaçlardan etkilenmesini sağlar. Çıyanların yok edilmesi için profesyonel destek alınması hayati önem taşır.

Çıyan İlaçlama Nasıl Yapılır?

Açık alanlarda sıvı püskürtme çıyan ilaçlama yöntemi uzun süre kalıcılık sağlayacağı gibi çok daha yoğun ilaca yüzeylerin maruz kalmasını sağlar. Yerlerin ve duvarların belirlibir oranda ilaç sıkılarak çıyanların binaya yönelmesini önleyecek şekilde spreyli uygulama pek çok böceğin bina ve apartmanlardan uzak tutulmasını sağlayacaktır. Özellikle otların bulunduğu bölgeler, moloz birikintileri ve ağaç kenarları çıyanların en fazla yuvalandıkları ortamların başını çeker. Bu tür bölgelerin çıyanlara karşı ilaçlanarak yaşam alanlarına çıyan girişleri mutlaka engellenmelidir. Zehirli haşereler için acil ilaçlama ve bir an önce imha edilmeleri şarttır. Kokulu çıyan ilaçlaması hem ani öldürücü hemde çok uzun koruyuculuk sağlar.

Kapalı alanlarda sisleme uygulama talep etmek çok daha geniş çaplı koruma sağlar. Akrep, kırkayak, çıyan, kene, tatarcık ve benzeri insan sağlığına tehdit oluşturan tüm zararlı böceklerin yok edilmesi dumanlı ilaçlama ile çok daha kolay olacaktır. Çıyanlar ile mücadelede ani öldürücü ilaçlar çok daha faydalı olur. Çıyan ilaçlama deneyimli çıyan ilaçlama servisleri tarafından yapılmalıdır. Zehirli ve sokan böcekler ile mücadele esnasında istenmeyen olumsuzlukların yaşanmaması ancak bilinçli mücadele ile mümkündür. Evde gizlenen çıyanların bir an önce yok edilmesi için en etkili ilaçlar ve çıyan ilaçlama teknikleri kullanmak gerekir. Atasoy ilaçlama çıyanlar ile mücadelede profesyonel çözüm sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir