Apartman İlaçlama

Apartman İlaçlama

Böcek türleri yeşil alanlarda daha yoğun olur. Apartman ilaçlama insan yaşamının hüküm sürdüğü her alanda karşımıza çıkan haşerelerin yok edilmesi için yapılır. Böceklerin pek çok faydası olmasına karşın yaşam alanlarında tehlike oluşturur. Böceklerin zararları arasında bizlere en kolay yansıyanı yiyecek ve gıdalar yolu ile mikrop bulaştırma durumları olarak öne çıkar.

Aşırı şekilde hızlı yumurtlayarak çok sayıda yavru yaparlar. Kimi böcekler günde 4-5 kilometre yol kat ederken, bazı haşere çeşitleri bir bölgeden başka bir noktaya hızla geçer ve şikayeti tetikler. Apartmanın veya sitenin böcek ilaçlama konusunda tedbir almaması halinde böcek ısırmaları ve çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkar. Bazı zararlı haşereler diğerlerine oranla daha fazla görülür.

Özellikle pire, hamam böceği, kalorifer böceği, tahta kurusu, kuş biti gibi böcekler sadece bir daireyi değil tüm binayı olumsuz etkileme potansiyeline sahiptir. Apartmanların çöp konulan ardiye yerlerinde en fazla görülen haşereler çoğunlukla fare ve hamam böceği olmakla birlikte diğer bazı böcek çeşitleride buralarda sıkça karımıza çıkar.

Apartman havalandırma boşluklarına atılan organik maddeler, poşet ve ambalaj atıkları ile gıdalar ile beslenen bu haşereler insan sağlığına büyük zarar vermektedir. Fareler ve böcekler sitelerin, apartmanların ve evlerin kalorifer, su ve elektrik sistemine zarar da verebilmektedir. Bu nedenle apartman ilaçlama yaptırmak en doğru yol olacaktır.

Toplu Apartman İlaçlamasının Avantajları

Böceklerden kurtulmak için insanların büyük bölümü bireysel hareket eder. Aslında bu son derece yanlış olmakla kalmaz birde çok maliyetli bir sonuç ortaya çıkarır. Böcekler apartmanda sadece bir dairede olsa bile yan daireye ve aşağıdaki, yukarıdaki daireye bile ortak kullanım alanlarından geçebilmektedir.

Apartman ilaçlama yaptırmak bilinçli olmanın en öne çıktığı insan sağlığına çok dikkat gerektiren bir durumdur. Apartman içinde tek bir daireyi ilaçlamaya giden ekip komşularınızda böcek olma riskine karşı tüm dairelerde ilaçlama yaptırmanın avantajını belirtir. Aslında bireysel ilaçlama toplu apartman ilaçlamaya oranla daha kısa ömürlü olur. Haşere çeşitleri çok hızlı yayılır ve bina genelinde yaşarlar.

Bir dairede böcek olması diğer dairelere böcek girmesinde çok büyük risk demektir. Bu nedenle sadece tek dairede ilaçlama yaptırarak binayı böceklerden arındırmaya yetmez. Toplu apartman ilaçlamasının avantajları birden fazladır. Böceklerin çok daha hızlı ortadan kalkmasına ciddi katkı sunar. Tek dairede ilaçlama ortalama olarak 150 lira civarında iken toplu apartman ilaçlamasında bu oran yarı yarıya kadar düşer.

Toplu ev ilaçlama dairede ilaçlama yapılırken böceklerin diğer dairelere kaçma riskinide ortadan kaldırır. Apartman ilaçlaması yapan firmalar bu gerçekleri yakından bildiği için insanlara bireysel davranmaktan sakınmalarını belirtir. Toplu ilaçlama hizmetleri verdiğimiz pek çok daha avantajlı ve kesin çözüme ulaştırır.

Böcekler Neden Konutlarda Yayılır?

Böceklerin yaşam alanları nemli bölgeler, karanlık, kuytu köşeler, ve çöp kaynaklarının etrafları olarak ağırlık kazanır. Gündüzleri pek ortada dolaşmayan haşere çeşitleri geceleri çok daha aktif olur. Haşere çeşitleri binaların atık gider borularından daire içlerine girerek yavaş, yavaş üremeye başlar. Bu nedenle apartman ilaçlama evlerimizi istenmeyen böceklerden korumak için kritik öneme sahip ilaçlama hizmetidir.

Böcek türleri genellikle loş, nemli ve karanlık ortamları tercih ederler. Bu tür ortamlarda rahatça beslenme ve üreme imkanı buldukları için hiç ayrılmazlar. Fare çeşitleri, tarla faresi, lağım faresi, ev faresi, sıçan gibi kemiririci zararlılar bahçeli siteler için çok daha fazla şikayete sebep olmaktadır.

Site ve apartman ilaçlama hem kemirgenlerin yok edilmesi hemde diğer böceklerden kurtulmak için doğru ilaç ve ilaçlama yöntemleri ile olmalıdır. Fareler toprak içinde yuva yaptıkları için bahçede daha fazladır. Sürekli sulanan veya rutubetli olan bahçe farelerin çok daha kolay yuvalanmasına olanak sağlar.

Böcek ve kemirgenlerin önlenmesi için apartman ilaçlama her yıl düzenli olarak en doğru zamanda yaptırılmalıdır. Fare, hamam böceği, pire, kene, tahtakurusu, güve gibi zararlılar bir yerden başka bir yere kolayca geçerler. Bu nedenle apartman bahçesi, bina dış duvarları ve apartman içleri ilaçlama yapılmalıdır. Apartman ilaçlama öncesi gerekli tedbirleri aldırmak çok önemlidir.

Apartman İlaçlama Nasıl Yapılır?

Apartman ilaçlama duyurusu asmak insanların gerekli hazırlığı yapmasına yardımcı olur. İnsanların apartmana giriş çıkışını engellememek için apartman içinde kokusuz böcek ilaçlama yöntemi çok faydalıdır. Spreyli yöntemle yapılan apartman böcek ilaçlama şekli zeminle duvarların kesiştiği noktalara ilaç püskürtülerek uygulanır.

İlaçlama sonrası buralar bir hafta kadar silinmeden bekletilmelidir. Hamam böcekleri ve karıncalar için daha pratik ve sağlıklı olan jel ilaçlama yapılabilir. Kokulu ve kokusuz ilaçlar kullanılarak yapılan apartman ilaçlaması bilinçli olarak profesyonel bir ekip tarafından yapılmalıdır. Fareler için yemleme şekli ve fare istasyonu kullanılarak apartman ve sitelerde kemirgen mücadelesi verilmektedir.

Binalarda görülen böceklerin yok edilmesi için, toplu apartman ilaçlama çok büyük fayda sağlar. Apartman çatısı, sığınak, otopark, bahçe, yangın merdiveni ve ortak kullanım alanlarının titizlikle ilaçlaması gerekir. Bazı haşereler ile mücadele daha zorlu ve farklı ilaç kullanımını zorunlu kılar. kertenkele ve tahta kurusu gibi zararlılar için çok daha etkili ilaçlar kullanmak gerekir.

Böylesi durumlarda bina içinde bir iki saat dolaşılmaması önemle belirtilmelidir. Böcek ilaçlama tedbirleri en az ilaçlamanın başarılı olması kadar önemlidir. Bilinçsiz ilaçlama sonrası böcek ilacı zehirlenmesi gibi ciddi sorunlar yaşanabilir. Bina ilaçlaması ile site bina ilaçlamalarında yapılacak alanın ölçüsüne göre fiyat farkı olur.